Pionierska książka z materiałami do praktycznego wykorzystania w terapii dzieci i młodzieży.
Autor poprzedza zasadniczą część książki przedstawieniem podstaw teoretycznych, na których opiera się terapia poznawczo-behawioralna, oraz wskazówkami, jak należy korzystać z niniejszego zeszytu ćwiczeń. Następnie prezentuje atrakcyjne i tętniące życiem elementy programów terapii, przekazywane dzieciom i młodzieży na dostosowanym do ich rozwoju poziomie. Przedstawione rozwiązania były udoskonalane przez samego autora i wielokrotnie wypróbowywane podczas pracy klinicznej dotyczącej szerokiego zakresu problemów psychicznych.
Czujesz tak, jak myślisz dostarcza bogatego spektrum niezwykle atrakcyjnych i zapewniających możliwość elastycznego dopasowywania materiałów, które można wykorzystywać do organizowania i ułatwiania przebiegu sesji terapeutycznych.
Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zajmujących się pracą z dziećmi i młodzieżą, a także dla rodziców, którzy dzięki tej książce poznają praktyczne narzędzia wykorzystywane w pracy terapeutycznej.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-01-22
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: Think Good, Feel Good: A Cognitive Behavioural Therapy Workbook for Children and Young People
Przeczytane:2021-02-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2021, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2021, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2021 roku, 12 książek 2021, 26 książek 2021, 52 książki 2021,
W ostatnim czasie pojawiła się u mnie książka "Czujesz tak, jak myślisz".
Głównym jej celem jest praktyczne jej zastosowanie w terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą. Ja jednak byłam ciekawa, co z tych wskazówek można wykorzystać w zrozumieniu siebie. Czy się udało?
Na pierwszy rzut oka przede wszystkim zwracam uwagę na bardzo mocne nastawienie na profesjonalizm. Nie jest to lektura, którą czyta się lekko jak poradnik. Jest to typowo naukowy sposób przekazania niezbędnej wiedzy. Dlatego podczas czytania warto być skupionym i na spokojnie kodować zawarte informacje.
Pierwsza część to analiza współczesnych sposobów na wsparcie młodzieży i dzieci dzięki terapii. Warto zwrócić uwagę, że badania nad jej skutecznością jeszcze trwają, jednak jest to proces stosunkowo krótki o szerokim spectrum działania.
Druga część to skrót rozdziałów, które się pojawią i ich objaśnienie. Jak dla mnie bardzo pomocna forma, dzięki której możemy albo czytać od deski do deski lub wybierać rozdziały, które najbardziej nas interesują.
Trzecia część to praktyka i kwintesencja zastosowania współczesnej wiedzy. Przytoczone historie z życia wzięte, objaśnienie głównych działań naszych myśli i wywołanych czynów. Oraz ćwiczenia, które pomogą zrozumieć siebie. Bardzo fajny sposób na poznanie swojego dziecka, przy wspólnej pracy lub podsunięcie mu sposobu na samodzielne zmagania ze swoimi myślami. A co najważniejsze, że każdy rodzic, może wzmocnić także siebie i być bardziej świadomym swoich decyzji.
Podsumowując, jest to książka nie tylko dla praktyków i "zawodowców". To książka również dla tych, którzy od podstaw chcą odnaleźć związek przyczynowo-skutkowy od swoich myśli do działania. To, czym się kierujemy i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie. A co najważniejsze, nawet w trudnych chwilach nic nie jest przesądzone. Wystarczy praca nad sobą, ustalenie drogi i działanie. Zacznij patrzeć realnie i daj sobie szansę na poznanie schematów terapii, które mogą odmienić Twoje życie.
Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.