Czuję. Zawrót głowy

Czuję. Zawrót głowy to cztery teksty o podróży. Autor wędruje szlakiem Stendhala, sprawdza, jaki dzień wybrał Casanova na ucieczkę z więzienia, z Kafką przebywa u wód i idzie do kina, okrężnymi drogami trafia w głąb swojego dzieciństwa. Proza Sebalda kocha się w szczegółach. Warto zatrzymać uwagę na mijanym wzgórzu, na przechodniu spacerującym pod parasolem, na współpasażerach w przedziale pociągu, na kloszardach z dworca kolejowego. Literacka podróż nasączona konkretem służy zachowaniu w pamięci wydarzeń teraźniejszych i przypomnieniu minionych, zarówno z historii prywatnej sprzed kilku czy kilkunastu lat, jak i dawniejszej, wspólnej wszystkim ludziom, przekazywanej w listach i dziennikach. `Pamięć jest jedyną bronią przeciw nicości. A pamięć W.G. Sebalda - wielkiego, błyskotliwego intelektualisty - była prawdziwym dziełem sztuki.` Piotr Kofta, dziennik.pl `Ascetyczna, napisana krystalicznie czystym językiem proza Sebalda od pierwszego zdania wciąga w rytm hipnotycznej opowieści o pamięci, śmierci, wreszcie o ludziach, którzy minęli.` Bartosz Staszczyszyn, Lampa `Sebald jest wirtuozem gry na tym szczególnym instrumencie języka i literatury, jakim jest czas.` Małgorzata Łukasiewicz, Zeszyty Literackie `Nie sposób zrobić dla prozy Sebalda więcej, niż uczyniła Małgorzata Łukasiewicz. Przyswoiła ona bowiem najważniejsze jego utwory językowi polskiemu w sposób kongenialny. Kolejne powieści [...] to doprawdy uczta nie tylko literacka. Erudycja autora, od której przez pierwsze sto stron zazwyczaj kręci się czytelnikowi w głowie, z czasem - wspaniały paradoks! - okazuje się niezbędnym wprowadzeniem do fascynującej lektury.` Krystian Wojcieszuk, ArtPapier `Jedno różni Sebalda od innych pisarzy niemieckich: język. Jest mistrzem w budowaniu okresów zdaniowych, spokojne uderzenia fal jego zdań przypominają dawno minioną sztukę...` Frankfurter Allgemeine Zeitung `Wszystko, co Sebald opisał, jest niesłychanie inteligentne, budzące zazdrość swobodą, z jaką autor podróżnik porusza się po nieskończonym świecie rzeczy, ludzi i zdarzeń wielkich, małych i przeciętnych.` Tadeusz Nyczek, Przekrój W.G. Sebald - ur. 18 maja 1944, wybitny pisarz niemiecki, absolwent uniwersytetów we Fryburgu, Manchesterze, Norwich i Hamburgu, od 1966 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii. Autor wierszy, esejów i prac krytycznoliterackich oraz utworów prozą, m.in. Czuję. Zawrót głowy (1990; wyd. pol. 1997) i Wyjechali (1992; W.A.B. 2005). Ten drugi, porównywany do dzieł Prousta, Borgesa, Kafki i Nabokova, zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Berliner Literaturpreis, Heinrich-Böll-Preis oraz National Book Critics Circle Award. Powieści Sebalda są tłumaczone na ponad trzydzieści języków. Pierścienie Saturna to książka z 1995 roku. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazał się również ostatni utwór autora, Austerlitz (2001). Jego polskie wydanie znalazło się w rankingu Dziennika wśród dziesięciu najlepszych książek 2007 roku. Zm. 14 grudnia 2001 w hr. Norfolk, Wielka Brytania w wypadku samochodowym.

Informacje dodatkowe o Czuję. Zawrót głowy:

Wydawnictwo: W.A.B.