Czterdzieści twardych

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Losy Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej - prawdziwe historie. Ta wojna zdemaskowała człowieka. Jakiegoś Polaka, jakiegoś Żyda, jakiegoś Niemca, Rosjanina, Ukraińca, Łotysza, Litwina... To nie narody były dobre albo podłe, bohaterskie lub tchórzliwe... tylko konkretni ludzie. Książka ta opowiada o splecionych losach Polaków i Żydów w czasie drugiej wojny światowej - o najwyższym poświęceniu i cichych bohaterach, którzy często wcale się za takich nie uważają. Autorka wykracza poza czasy wojenne, ukazując dalsze dramatyczne historie wybawców, którzy niekiedy sami stawali się ofiarami. Stawia też trudne pytania: Jakie uczucia budzi skrajne uzależnienie ocalonego od wybawcy? Jaką cenę jesteśmy gotowi zapłacić, ratując drugiego człowieka? Czy należy oczekiwać wdzięczności i jaka ona powinna być? Autentyczne relacje uczestników wydarzeń, zdjęcia, przytaczana powojenna korespondencja sprawiają, że jest to lektura przejmująca, a zarazem wartościowy historyczny dokument. Barbara Stanisławczyk, utalentowana reporterka, ukończyła Politechnikę Warszawską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Już w czasie studiów zaczęła pisać pierwszą książkę Matka Hłaski. Później były kolejne, m.in. Pajęczyna o ludziach SB i Kąkolewski bez litości. Obecnie autorka jest redaktor naczelną miesięcznika "Sukces".

Informacje dodatkowe o Czterdzieści twardych:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380623835
Liczba stron: 280

więcej

Kup książkę Czterdzieści twardych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Ta wojna zdemaskowała człowieka. Jakiegoś Polaka, jakiegoś Żyda, jakiegoś Niemca, Rosjanina, Ukraińca, Łotysza, Litwina... To nie narody były dobre, albo podłe, bohaterskie lub tchórzliwe... tylko konkretni ludzie.


Więcej

Człowiekowi honoru cudze pieniądze, naznaczone krwią, śmierdzą. 


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Czterdzieści twardych - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Holokaust , 80 książek w 2021, Żydzi,

Książka o pomocy Polaków Żydom w czasie II wojny światowej. O tym, że nie każdy Niemiec czy Ukrainiec był zły, a nie każdy Polak był dobry. Książka o trudnych relacjach polsko- żydowskich, o ofiarach i wybawcach.

Kolejna ciekawa książka i bardzo dobra bibliografia. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Wojciech1991
Wojciech1991
Przeczytane:2018-05-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

 Książka Barbary Stanisławczyk jest niezwykle ważna. Pokazuje bowiem dobitnie to, czego wielu Polakom trudno przyznać. Otóż, jak podkreśla we wstępie autorka, to nie narody były dobre czy złe, a jednostki, konkretne osoby. W książce znalazło się kilkanaście opowieści o losach Polaków i Żydów w czasach Holokaustu. O tym, jak konkretni Polacy stawiali całe swoje życie na jedną kartę i ratowali przed zagładą bezbronnych ludzi. Autorka dobrą pracę, bowiem uczciwie pokazuje dwie strony tego samego medalu, to znaczy przedstawia postawy godne najwyższej pochwały, ale także te zasługujące na potępienie. Nikogo jednak nie osądza. Trudno zresztą z dzisiejszej perspektywy oceniać postępowanie osób, które musiały podejmować decyzję w tak ekstremalnie niebezpiecznych warunkach.

 

W trakcie lektury można zauważyć, że Barbara Stanisławczyk chciała uwypuklić kilka stron całego przedsięwzięcia udzielania schronienia Żydom, bo w istocie było to przedsięwzięcie wymagające nie lada kombinacji. Mianowicie chodzi o relacje, czy też swego rodzaju uzależnienie, łączące ukrywanego Żyda i Polaka, który za wszelką cenę starał się go ratować. Książka pokazuje jeszcze jedną ważną kwestię. Co dzieje się później? To znaczy, jak wybawca i uratowany odnajdują się w nowej sytuacji, już po wojnie. Każdy rozpoczyna jakby nowe życie z tym niełatwym przecież bagażem wojennych doświadczeń.

 

Publikacja bardzo wyraźnie pokazuje, że takie pojęcia jak dobro, zło, szlachetność, poświęcenie więcej przynależy poszczególnym osobom, przedstawicielom nardów, niż samym narodom. Bo to przecież konkretni ludzie tworzą narodową wspólnotę. I w tej wielomilionowej grupie są osoby, które różnie reagują na wojenny terror jaki zgotowali hitlerowcy. Właśnie dlatego ta książka jest taka cenna. Uzmysławia bowiem, że jesteśmy tylko ludźmi.

 

  

Link do opinii
Inne książki autora
Kto się boi prawdy?
Barbara Stanisławczyk0
Okładka ksiązki - Kto się boi prawdy?

Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie...

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów
Barbara Stanisławczyk 0
Okładka ksiązki - Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy