Publikacja stanowi zapis wspomnień Irmy Martens-Berner (1909-2007) – matki znanej polskiej piosenkarki i kompozytorki Anny German – zarówno z czasów jej młodości, którą przeżywała w Rosji carskiej i później radzieckiej, jak i z czasów ostatecznego osiedlenia się w Polsce. Szczególnie dużo miejsca autorka poświęca dzieciństwu i późniejszemu życiu swojej córki Anny.
„Człowieczy los” to wspomnienia wielobarwne, odmalowujące młodość autorki, której lata rozkwitu przypadły na trudne czasy rewolucji i wojny, co odcisnęło na kobiecie swoje ślady.
Książka, wbrew może oczekiwaniom niektórych czytelników, wolna jest od egzaltacji i blichtru, tak charakterystycznych dla publikacji wspomnieniowych z dziedziny show-biznesu. To raczej ciepłe, osobiste, a jednocześnie niepozbawione krytycyzmu wspomnienia matki wielkiej artystki.
Publikacja pozostawia wrażenie harmonii, skromności i szlachetności płynących z bogatego życia autorki i jej córki. Szczególne uwypuklenie tragicznych momentów życia Anny German i tego, że nie była ona dzieckiem szczęścia dopieszczanym przez los, jeszcze bardziej wzbudza do niej sympatię.
I wreszcie książka stanowi cenne przypomnienie niektórych świetnych, choć nieraz niestety zbyt szybko zapomnianych nazwisk muzyków, aktorów i wykonawców polskiej i zagranicznej estrady.
Wydanie książki ma charakter premierowy. Stanowi najobszerniejsze oraz bogato ilustrowane opracowanie dotyczące życia Anny German. Konsultantami książki są syn Anny German dr Zbigniew I. Tucholski oraz jej mąż Zbigniew Tucholski.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-04-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski
Przeczytane:2020-11-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 52 książki 2020, Książki XXI wieku, #czytambopolskie,
Sądziłam, że biografia napisana przez matkę będzie bardziej emocjonalna. Więcej w niej będzie odniesień do przeżyć, odczuć. Ta skupia się na faktach, co nie oznacza, że nie jest ciekawa. Szczególnie może być przydatna dla osób, które nie znają historii Pani Anny German lub ich wiedza ogranicza się do serialu transmitowanego w tv.