reklama

Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli

Z tej książki dowiesz się:

• Czego komputery mogłyby nauczyć się od ptaków?

• Czy świat, który widzimy, istnieje naprawdę?

• Dlaczego w ciągu milisekundy jesteśmy w stanie rozpoznać w tłumie znajomą twarz?

• Czy świat widzimy oczami, czy mózgiem?

Mózg wydaje się najbardziej skomplikowaną strukturą na świecie. Od stuleci ludzie próbują go poznać, zdefiniować, odkryć mechanizmy jego działania. Richard Masland postanowił przyjrzeć mu się pod kątem zmysłu wzroku. I już we wstępie pisze: „świat, który widzicie, wcale nie jest identyczny z tym, który nas otacza!”.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że proces widzenia nie jest niczym skomplikowanym. Bodziec wpada do oka, do siatkówki, i uruchamia mózg, a ten przetwarza to na obraz, który widzimy w głowie. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Percepcja, sieci neuronowe, przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi neuronami, różnice między zmysłami wzroku, dotyku, słuchu – to wszystko składa się na fascynującą podróż w głąb ludzkiego umysłu. Przekonaj się, czego oczy nie widzą!

Informacje dodatkowe o Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: We Know It When We See It: What the Neurobiology of Vision Tells Us About How We Think
Tłumaczenie: Sebastian Musielak

Kup książkę Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli

Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli - opinie o książce

Dzięki oczom możemy ujrzeć słońce, cień czy drugą osobę, jednak nie zdajemy sobie sprawy, na czym tak naprawdę polega cały proces widzenia. W szkole przekazano nam prosty schematy oparty jedynie na założeniu, że obraz powstaje w siatkówce oka. Dzięki książce CZEGO OCZY NIE WIDZĄ, możemy dokładnie poznać proces powstawania obrazu, który widzimy. Przekonać się, że "widzenie" to dość skomplikowany proces, oparty na licznych reakcjach między neuronami.

Książki z gatunku popularnonaukowych, zawsze traktuje jako, takie, które mają w pewnym stopniu poszerzyć moją wiedzę w danym temacie i zaspokoić moją ciekawość. Książka CZEGO OCZY NIE WIDZĄ z mojej wręcz ukochanej serii popularnonaukowej od Wydawnictwa Poznańskiego, mnie zachwyciła. Czym? Zawartą w niej skomplikowaną wiedzą, która została ciekawie przedstawiona. Autor stara się w jak najprostszy i jasny sposób przedstawić cały skomplikowany proces powstawania obrazu. Dla osoby, takiej jak ja, która uwielbia wszystko co popularnonaukowe i kocha zgłębiać wiedzę na różne tematy, książka będzie niesamowitą podróżą po nieznanym świecie neuronów.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski