Czarne

Ocena: 5 (6 głosów)
Inne wydania:

To co zdarzyło się raz, nie zdarzyło się nigdy

Latem 1935 lub 1914 roku piękna aktorka przyjeżdża do letniska Czarne, aby pozować zamożnemu lekarzowi do portretu w plenerze. Żona malarza amatora wita kolejną muzę z wściekłością, jedyna córka zaś - z erotyczną fascynacją. Tragedia jest nieunikniona.

Zakamarki młodzieńczych wspomnień prowadzą do szpitala psychiatrycznego, na seans warszawskiego Towarzystwa Spirytystycznego i z powrotem do Czarnego. Kryminalną zagadkę można rozwikłać dopiero wtedy, gdy przetną się płaszczyzny czasów, a rzeczywistość pomiesza ze snem.

Przepiękny język, zabawa gatunkami literackimi i otwarta na interpretacje tajemnica czyniąCzarnelekturą niezapomnianą. Finalna fabularna prowokacja większość czytelników zaskoczy, u niektórych wzbudzi bunt, ale nikogo nie pozostawi obojętnym.

Informacje dodatkowe o Czarne:

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2024-10-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788367845502
Liczba stron: 272

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Czarne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czarne - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-11-01, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Posiadam,

Są historie warte tego, by się nad nimi pochylić. Są tacy bohaterowie, których losy śledzimy w napięciu i z ekscytacją. Do takich postaci należy narratorka a zarazem bohaterka książki autorstwa Anny Kańtoch pt. „Czarne” z oferty Wydawnictwa Powergraph.

Duszny klimat sanatorium dla nerwowo chorych, lata 30. XX wieku i zagubiona młoda kobieta egzystująca na granicy jawy i snu, gdzieś między prawdą a zmyśleniem. Kalki przeszłości nakłada na teraźniejszość i odwrotnie. Bez konkretnego schematu, za to z określonym celem. Chce wrócić do feralnego dnia, kiedy zginęła kochanka jej ojca, Tadeusza Reca i obiekt westchnień młodziutkiej wówczas bohaterki - Jadwiga Rathe. Nagła śmierć młodej, obiecującej (zdaniem niektórych) aktorki to uporczywe wspomnienie z dzieciństwa, które wiedzie prosto do niewielkiej miejscowości, gdzie od warszawskiego blichtru każdego roku odpoczywali Recowie. I tak czytelnik poznaje tytułowe Czarne, w którym roi się od tajemnic i niewyjaśnionych zjawisk a największe sekrety skrywa las.

Autorka zręcznie żongluje chronologią raz po raz przerzucając czytelnika między 1914 a 1935 rokiem, ale początkowo historia jest tylko tłem dla prezentowanych wydarzeń. Z czasem, narracja idzie o krok dalej, przywołując przełomowy dla Polaków rok 1863. Ten epizod z historii XIX wieku, wyodrębniony graficznie w postaci czarnych stron, staje się pretekstem do uzasadnienia fantastycznej wymowy powieści i jest w moim przekonaniu najbardziej wyjątkowy. Choć nie ma słowa o powstańcach styczniowych, biją z tych kart: trwoga, cierpienie Polaków i charakterystyczne dla niższych warstw społecznych - elementy myślenia magicznego. To nieoczywiste i w efekcie wspaniałe połączenie świadczy o niebywałym kunszcie pisarskim Anny Kańtoch.

Dawno już żadna opowieść nie pochłonęła mnie tak jak koleje życia Reców i Jadwigi Rathe. Mam poczucie, że zakrzywienie czasoprzestrzeni odmienia nie tylko losy bohaterów, ale również czytelników tej historii. Balansowanie na granicy wieków, udział w seansie spirytystycznym i wątki homoerotyczne u progu XX stulecia są znakami firmowymi tej prozy, która zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę.

Link do opinii
Wydawnictwo Powergraph określa książki swej serii ,,Kontrapunkty" jako ,,oczarowujące czytelnika piękną frazą i niejednoznacznością interpretacji". Jest to clou pozycji ,,Czarne" Anny Kańtoch. Narratorką powieści jest kobieta o nieznanym imieniu, którą poznajemy, gdy jest pensjonariuszką nadmorskiego sanatorium dla osób nerwowo chorych. Poszczególne rozdziały książki oznaczone są jako ,,teraz" i ,,wspomnienia". Teraz to rok 1935 (choć nie zawsze). Bohaterka opisuje swoje obserwacje, przekazuje swą wizję zdarzeń ówczesnych, jak i przeszłych, sięgających jej dzieciństwa. Wielkim sentymentem jest dla mniej wspomnienie wiejskich wakacji w Czarnem. Siebie i ludzi takich jak ona określa jako ,,innych, obcych w tym świecie". Chwytając słowa wypływające z kart książki, czytelnik (tak, jak i narratorka) sam często musi zastanowić się, czy mowa jest o rzeczywistości, czy to tylko wymysł zniekształconej psychiki, w którym miesza się też czas. Nie powoduje to jednak braku zrozumienia treści, a wręcz intryguje dwuznacznością. Anna Kańtoch to niezwykle utalentowana pisarka potrafiąca stworzyć dzieło, które od pierwszego do ostatniego zdania owiane jest mgiełką niepokojącej tajemniczości. Niemiłym zaskoczeniem był jeden z końcowych rozdziałów opisany jako ,,dawniej". Wydał mi się dopisany już na samym końcu jedynie po to, aby udowodnić obecność książki w wydawnictwie zajmującym się science-fiction. Według mnie jest bezcelowy i oderwany od całości. Niepotrzebnie podsuwa przyczynę rojeń bohaterki, inną niż wynika to z treści, czyli z chorego umysłu, który ma swą przyczynę. A może to również wymysł spaczonej psychiki narratorki? ,,Czarne" to powieść napisana nietypowym, ale ciekawym, wybitnym i fascynującym stylem, gdzie słowa ,,rozrywają tkankę rzeczywistości, w którą wkrada się niemożliwość", a fabuła pozostaje otwarta, niedopowiedziana. Jest to książka napisana przez kobietę, o kobiecej duszy i dla kobiet. Pokazuje, jak bardzo pewne czynniki wpływają na wrażliwy kobiecy umysł.
Link do opinii
Avatar użytkownika - NataliaM
NataliaM
Przeczytane:2021-08-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - wisnia86
wisnia86
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Zabawki diabła
Anna Kańtoch0
Okładka ksiązki - Zabawki diabła

\"Z archiwum X\" w świecie powozów i naftowych lampSześć zagadkowych opowieści, których finału ani się domyślasz. Na tropie tajemniczych wydarzeń - lekarz...

13. anioł
Anna Kańtoch0
Okładka ksiązki - 13. anioł

Tych 12 dni wstrząśnie miastem, bo 13. anioł ma iście szatański plan. Dzień 1. Sądziłem, że aniołowie mają skrzydła. Dzień 2. Przesłuchaj płytę i zniszcz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy