Cylinder van Troffa

Ocena: 5.14 (7 głosów)

Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze aktualne: niemożność adaptacji ludzkiej psychiki do szybko zmieniającego się świata. Młody naukowiec przedstawia pracę z dziedziny historii cywilizacji ziemskiej. Praca dotyczy tzw. Epoki Rozszczepienia, obejmującej wieki XXII i XXIII - okres regresu cywilizacyjnego, chaosu i anarchii. Opracowanie opiera się na dokumencie zwanym ?Notatnikiem Nieśmiertelnego?. ?Nieśmiertelny?, postać na poły legendarna, był członkiem załogi jednego z międzygwiezdnych kosmolotów, który opuścił Ziemię w XXI wieku i powrócił po stu kilkudziesięciu latach, a więc w samym środku owej niezbyt dobrze zbadanej Epoki Rozszczepienia. Dziś, w XXIV wieku, zapiski tego człowieka stanowią bezcenny dokument historyczny. Notatnik obejmuje jednakże bardzo długi okres i przedstawia fakty rozrzucone po dwóch wiekach historii. Według hipotez niektórych uczonych ?Nieśmiertelny? korzystał z hipotetycznego urządzenia, zwanego cylindrem van Troffa. Dzięki cylindrowi człowiek może trwać poza upływem czasu, a więc tym sposobem ?Nieśmiertelny? mógł przenosić się do coraz późniejszych epok. Młody historyk wysuwa hipotezę, według której ?Nieśmiertelny? istnieje nadal: albo w stanie czynnym, działając wśród ludzi XXIV wieku, albo trwając w cylindrze van Troffa. Tylko - gdzie jest cylinder? I dlaczego notatnik znalazł się w rękach badaczy, zamiast tkwić w kieszeni właściciela?

Informacje dodatkowe o Cylinder van Troffa:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2008-06-11
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375780031
Liczba stron: 240

więcej

Kup książkę Cylinder van Troffa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cylinder van Troffa - opinie o książce

Muszę przyznać, że mam problem jak podejść do oceny tej książki. Nie podeszła mi tak jak inne pozycje tego autora. Niemniej jednak trzeba oddać autorowi, że trzyma równie wysoki poziom. Jeśli ktoś lubi takie filozoficzno-socjologiczne rozkminy to polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2023,

Wizja zagłady Ziemian, a właściwie całego gatunku Homo sapiens, bo czy kolejne pokolenia ludzi, którzy wieki temu zasiedlili inne planety, nie są już następnym etapem ewolucji? Czy, posuwając się nawet dalej, to są ludzie, czy raczej uczą się, że "od ludzi pochodzą"? Kim są Lunacy, czyli dawni wybrańcy mający, zgodnie z pierwotnymi założeniami, wrócić na Ziemię, a których ciała nie są już w stanie przystosować się do życia na planecie przodków? 

Nie tylko Lem był futurologiem, Zajdlowi przewidywanie przyszłości też całkiem nieźle wychodziło. Niby banalny, ale jakże prawdziwy problem przeludnienia i, jakże oczywisty, sposób jego rozwiązania. Czy dzisiejsze "teorie spiskowe" mówiące o depopulacji są aż tak śmieszne jak "płaskoziemcy" i "foliarze"? Czy plany depopulacyjne zaczynają być realizowane dopiero w momencie ich oficjalnego ogłoszenia? W wojnę na terenie Europy w XXI wieku też nikt nie wierzył... 

W zajdlowskim wyobrażeniu (stosunkowo niedalekiej) przyszłości technika jest już na takim poziomie, że miasta to samowystarczalne, naszpikowane elektroniką twory, które bez udziału "żywej inteligencji" umożliwiają egzystencję swoim mieszkańcom. Oczywiście sposobem pozyskiwania nieskończonej energii jest fotowoltaika;) Dlaczego przy takim poziomie rozwoju cywilizacyjnego doszło do takiej tragedii? Dlaczego znów powtarza się hasło "to ludzie ludziom zgotowali ten los"? Dlaczego w przyszłości widzimy tylko wybitne jednostki i całą masę zdemotywowanych, niewykształconych, egoistycznych "przeciętniaków"? Powieść Zajdla po części odpowiada na te pytania.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-04-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Kolejna wizja świata, w jakimś stopniu prawdopodobna i małymi krokami realizująca się. Zmieniające się warunki życia - przeludnienie, problem z żywnością i wodą wymuszają na mieszkańcach Ziemi podjęcie drastycznych kroków. Z pomocą przychodzi nauka i rozwój technologiczny. Efekty są jednak przerażające: ludzkość ulega degeneracji i pisana jest jej zagłada.

Książka porusza kwestie eugeniki, rozwoju społeczeństw w długim czasie (również izolowanych).

Link do opinii
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2015-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, przeczytane,
Inne książki autora
Wyjście z cienia
Janusz A. Zajdel0
Okładka ksiązki - Wyjście z cienia

Głuchy łoskot wstrząsa ścianami bunkra. Ale to dopiero początek. Jazgot narasta. Uciec! Uciec jak najdalej. W osiemdziesiąt lat po pierwszym kontakcie...

Prawo do powrotu
Janusz A. Zajdel0
Okładka ksiązki - Prawo do powrotu

Opowieść ta rozpoczyna sie i kończy w Kosmosie. Nie jest kroniką kosmicznej wyprawy - jest tylko jej epizodem. Astrolot, gwiazdy, planety i kosmiczna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy