Pojawienie się nowych zjawisk świata wirtualnego może mieć poważne konsekwencje w świecie rzeczywistym na płaszczyznach: społecznej, psychicznej, kulturowej, jak też gospodarczej. Dotychczasowe definicje związane z gospodarką wymagają przemyślenia, o czym świadczą toczące się dyskusje o prawnym ujęciu usług związanych z ICT, zaczynając od elektronicznych, przez informatyczne, teleinformatyczne, kończąc na typowo internetowych. Pojawiają się nowe mechanizmy, których ekonomiści nie potrafią jednoznacznie zaliczyć do dóbr lub usług.
Niniejsza książka jest napisana niezwykle wnikliwie, bardzo konkretnie i ciekawie pod względem merytorycznym, pojęciowym oraz wizualnym. Spektrum poruszanych zagadnień jest szerokie, a przy tym zaznacza się syntetyzujące podejście.
Opracowanie łączy socjologię, ekonomię oraz inne nauki społeczne i odwołuje się do licznych teorii. Reprezentuje podejście instytucjonalne, które współcześnie cechuje ekonomiczną analizę prawa (Law&Economics). Interesujące i cenne jest przedstawienie rozwoju technologii na tle historycznym, jak też uwagi dotyczące wykluczenia cyfrowego i możliwości globalnego upowszechnienia Internetu. Autor proponuje także analizę kwestii związanych z wirtualnym pieniądzem i systemami płatniczymi.
Z recenzji prof. dr. hab. Włodzimierza Szpringera
Wydawnictwo: CeDeWu
Data wydania: 2018-02-26
Kategoria: Ekonomia
ISBN:
Liczba stron: 122
Język oryginału: polski
Pieniądz elektroniczny jest innowacją. W przyszłości będzie tak powszechny jak gotówka. Jego upowszechnienie przyczynia się do poprawy efektywności i automatyzacji...