Już ładnych parę lat temu fotografia cyfrowa szturmem podbiła serca fotoamatorów i profesjonalistów, którzy pół swojego wcześniejszego zawodowego życia spędzali zamknięci w ciemni. Do lamusa odeszły sprzęty równie tajemnicze jak tygle alchemików, a ich miejsce zajęły aparat z dużą kartą pamięci oraz komputer z dobrym ekranem i odpowiednim oprogramowaniem: nowa technologia kusiła bogactwem możliwości oraz łatwością dokonywania niemal dowolnych zmian. Jednak współczesne narzędzia, podobnie jak te stosowane przed stuleciem, nie pozwolą na stworzenie arcydzieła z fotki nędznej jakości i nie zastąpią umiejętności oraz talentu jej autora. Dobry fotograf świetnie wie, że podstawą jego pracy jest wykorzystanie światła i uchwycenie nastroju chwili, ale powinien także bezwzględnie dowiedzieć się, jak wykorzystać specyfikę działania aparatów cyfrowych oraz programów do obróbki zdjęć, by uzyskać naprawdę oszałamiający efekt.
Z tej książki dowiesz się, czym różnią się od siebie poszczególne formaty zapisu plików w aparatach cyfrowych i co z tego wynika. Jej autor podpowie Ci, jak zbudować właściwy system komputerowy, pozwalający wygodnie pracować nad zdjęciami, a także jak wybrać i skonfigurować oprogramowanie. Z jego pomocą nauczysz się kalibrować barwy i pracować z profilami ICC, usuwać przebarwienia z uporem narzucane przez aparat i wykonywać niezbędne prace w zakresie korekty fotografii. Nie mniej ważnym zagadnieniem szczegółowo omawianym w książce jest kwestia uporządkowania i archiwizacji zdjęć, czyli tworzenia bezpiecznego cyfrowego archiwum. Poznaj wyzwania stojące przed każdym współczesnym wielbicielem fotografowania i odpowiedz na nie już teraz!
Co to znaczy "dobre zdjęcie"? Formaty zapisu cyfrowych zdjęć Zarządzanie barwą dla fotoamatorów Sprzęt fotograficzny i system informatyczny Opis zdjęcia w standardzie IPTC Krótki przewodnik po systemach edycyjnych Obróbka niedestruktywna Korekta podstawowych parametrów zdjęcia Archiwum a kopie bezpieczeństwa Specyfika fotografii cyfrowej, czyli dlaczego aparat analogowy i cyfrowy robią inne zdjęcia Warsztat pracy, czyli jak właściwie dobrać sprzęt fotograficzny i system komputerowy Katalogowanie i archiwizacja, czyli jak chronić swoje zdjęcia przed cyfrową nirwanąArtur Chmielewski - z wykształcenia informatyk, z pasji i wykonywanego zawodu fotoreporter i dziennikarz. Od przeszło dziesięciu lat fotografuje dla ogólnopolskich tytułów prasowych. Zaczynał w "Życiu Warszawy", skąd przeszedł do magazynu "Stolica", a następnie do tygodnika "Kulisy". Przez kilka lat, od początku istnienia obu tytułów, był związany z "Dziennikiem Polska Europa Świat", a następnie "Dziennikiem Gazetą Prawną". Publikuje m.in. w: "Fakcie", "SuperExpressie", "Newsweeku", "Wprost", "Polityce", "Timesie". Obecnie jako wolny strzelec współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.
Poza fotografią wydarzeniową uprawia fotoreportaż oraz fotografię studyjną. Portretuje najważniejsze osobistości świata polityki, kultury i sztuki. Współpracuje również z kilkoma magazynami lifestylowymi, dla których fotografuje ekskluzywne wnętrza.
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2012-07-23
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 272
Dobierz niezbędny sprzęt i akcesoria na podróż Poznaj zasady fotografowania ludzi i miejsc Naucz się robić zdjęcia w trudnych warunkach Podróż -...
Długo wyczekiwana powieść opisująca Warszawę w roku 2033. Podobnie jak w innych miastach ratunkiem dla części mieszkańców okazało się metro. Ale teraz...
Chcę przeczytać,