Trzeci tom sagi o Gutowie.
Fascynująca historia rozkwitu i upadku bogatego mazowieckiego rodu. Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Iga próbuje rozwikłać dawną rodzinną tajemnicę. Poznajemy burzliwe wojenne losy Giny Weylen i jej pełną dramatyzmu podróż po okupowanej Europie, koniec rodziny Zajezierskich, historię Celiny i jej małżeństwa, a także okoliczności, w jakich Hryciowie stali się właścicielami cukierni Pod Amorem.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk - jedna z najbardziej rozpoznawanych polskich autorek, z wykształcenia historyk teatru, scenarzystka kultowego serialu "Tata, a Marcin powiedział...", autorka kilkunastu poczytnych powieści dla dorosłych i kilku dla młodzieży. "Cukiernią Pod Amorem", przedstawiającą losy Polski i Polaków na przestrzeni ponad stu lat, podbiła serca czytelników i rankingi sprzedaży.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-03-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 480
,,Prostowanie ścieżek losu przynosi często opłakane skutki.".
Uczucia nie zawsze są klarowne, niekiedy targają nami od środka, burzą szyki, które skrzętnie budowaliśmy, ale kim byśmy byli bez nich. Marionetkami, pustymi w środku, jak te lalki patrzące szklanymi oczyma, ale nie widząc. Błądząc pomiędzy pustkowiem, poszukując własnej oazy.
Saga, która swoje przyciąganie zaczyna od swojej oprawy, ale to skrywające się wewnątrz zdarzenia, omawiają czytelnika w swoich szponach, trzymając niczym krople wody nad spragnionymi ustami. Delikatna opowieść, która ukazując życie, te szare, codzienne, które niekiedy do cukierkowego ma daleką drogę. Miłość miesza się z gorzką rozpaczą, nienawiść z przywiązaniem. Ogromny wachlarz emocjonalny zawarty na tych papierowych kartach.
Wraz z bohaterami przenosimy się w dawniejsze czasy, do barwnych okresów historii, kiedy to kraj nasz walczy o powrót na mapy. To niełatwy okres w dziejach ludzkości, jednak realność tych czasów oddana przez autorkę sprawiła, że bardziej odczuwamy pewne zachowania i emocje bohaterów. Obraz idealnie przedstawionych czasów powojennych, przedstawienie rzeczywistości postaci są szczegółem, który zasługuje na uznanie.
Książki w dużej mierze opierają się na rozkwicie i upadku bogatego mazowieckiego rodu, dołączając w każdej kolejnej części nową rodzinę. Autorka skrupulatnie posługuję się obiema liniami czasowymi - przeszłość i współczesność. Nie jest to przeszkodą w pozbywaniu tych pozycji ani niestanowi dla nas wyzwania.
W fabułę powieści wplata się zagadka, która pozostaje rozwiązać jednej z bohaterek, a czytelnik, stojąc obok, obserwuje i własnym krokiem stara się znaleźć odpowiedź. Jest to ciekawy przerywnik, ponieważ historia nie skupią się w całości na tym zadaniu.
Seria ta wywołała we mnie sporo przyjemnych emocji, dając możliwość podróży wraz z bohaterami, przeżywania ich rozterek i chwil uśmiechu. To przygoda, w którą wchodzimy całym swoim umysłem i ciałem, która omamiać swoim przekazem do cna.
Przeszłość splatająca się ze współczesnością, trudne wybory, a przede wszystkim silne kobiety i wielkie namiętności.
"Dopiero bowiem kiedy człowiek dotknie dna, umie docenić radość rzeczy małych.''
__________
Trzeci tom sagi o Gutowie skupia się na okresie II wojny światowej, a w szczególności na losach Giny Weylen podczas okupowanej Europy. Śledzimy jej życie od wybuchu wojny aż do czasów po jej zakończeniu. Jest to życie pełne cierpienia, smutku, ale też namiętności i mierzenia się z przeciwnościami. Nadal Gina pozostaje moją ulubioną postacią. Została świetnie wykreowana, a jej historię obserwuje się z ogromnym zainteresowaniem. Przykre jest dla mnie natomiast to, że prawie każdy bohater książki kogoś zdradza, oszukuje, jest z kimś z przyzwyczajenia. Może tak to dawniej wyglądało, ale nie spodziewałam się, że aż na taką skalę. Jeżeli chodzi o wątek cukierni, autorka trzyma nas w niepewności praktycznie do ostatnich stron. Ale warto czekać, bo historia samej cukierni oraz okoliczności, w jakich trafiła w ręce rodziny Hryciów, jest bardzo interesująca. Ja polecam całą trylogię, chociaż raczej nie polecam czytać ich jedna po drugiej. Przyznaję, że trochę mnie to przytłoczyło, ale ze względu na trudną tematykę, bo styl pisania autorki bardzo mi się podoba, a historia tworzy logiczną całość. Wszystko jest przemyślane i nie mamy odczucia, że książka jest za długa lub pisana na siłę.
Pierwsze wydanie tej serii miało miejsce ponad dziesięć lat temu, ale dla mnie to było pierwsze spotkanie z tą powieścią i autorką.
Dostałam historię kilku pokoleń kobiet, pełną zawirowań, radości, dramatów.
Współczesność cudownie przeplata się z historią a miłość z rozpaczą, nienawiścią.
Losy Zajezierskich są pełne wzlotów i upadków, a coś spowodowało koniec tego bogatego mazowieckiego rodu.
Autorka pisze w piękny, lekki sposób. Słowa płyną i otulają jak kocyk a historia wciąga i nie chce wypuścić czytelnika z rąk. Razem z Igą chce się odkryć rodzinną tajemnicę sprzed lat.
Po tej lekturze można z całą pewnością stwierdzić, że siła jest kobietą!!!
Przyznam, że było to niezwykle przyjemne doświadczenie. Ta całkiem nowa przygoda literacka jest dla mnie napędem do odkrywania innych książek Autorki.
Polecam
Druga część kolejnej serii "Cukierni Pod Amorem". Każdy dzień przynosi bohaterom nowe zawirowania, a historie sprzed czterdziestu lat ciążą do dziś. Sierpień...
Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie...
Przeczytane:2022-04-26, Ocena: 5, Przeczytałem,
Poznajemy dalsze losy osób z rodu Zajezierskich oraz ich krewnych, w czasie okupacji i po niej. Tomasz zostaje w swoim dobytku, Gina Weylen wyrusza w dramatyczną podróż po okupowanej Europie. W dalszej kolejności Celina wciąż czeka na Adama, jednak kiedy w jej rodzinie przydarzają się pewne sytuacje postanawia wyjść na Hrycia i po pewnym czasie małżonkowie stają się właścicielami Cukierni pod Amorem. We współczesności Iga w dalszym ciągu próbuje rozwikłać tajemnicę rodzinną. Czy się jej to w końcu uda? Jak finalnie potoczyły się losy bohaterów?
To już trzeci i ostatni tom sagi o Gutowie i moim zdaniem każdy kolejny był coraz lepszy, a opowieść dotycząca Hryciów była w moim odczuciu najlepsza! Może dlatego, że ja zdecydowanie lepiej odnajdywałam się w koligacjach rodzinnych bohaterów, a może dlatego, że była tutaj poruszaną tematyką II Wojny Światowej, która bardzo mnie ciekawi. Poraz kolejny akcja powieści
toczy się dwutorowo, mamy dalsze losy Zajezierskich w czasie okupacji i po niej oraz losy Igi Hryć oraz jej bliskich w 1995 roku. Autorka w bardzo realistyczny sposób oddała, to co działo się na ziemiach polskich i nie tylko w trakcie trwania wojny. Muszę przyznać, że z takim samym zainteresowaniem i zaangażowaniem śledziłam obie historię, byłam ogromnie ciekawa jak finalnie potoczyły się losy bohaterów, ale chyba w szczególności intrygowała mnie historia miłosna Celiny i Adama. Iga również będzie przeżywała w tej części wiele rodzinnych zawirowań, które były w sumie taką odskocznią od trudnych o brutalnych wydarzeń wojennych. Ta saga dostarczyła mi nie lada emocji, a ja chłonęłam je wszystko poznając historię Zajezierskich oraz rodziny Igi. "Cukiernia pod Amorem" to barwna, intrygującą, emocjonującą i wciągającą saga o ludziach, którzy w swoim życiu naprawdę wiele przeszli, by zaznać szczęścia i znaleźć upragnione miejsce w życiu. Ja jestem zachwycona i bardzo chciałabym poznać dalsze losy Igi, Celiny oraz ich bliskich. Polecam! Moja ocena to 8/10.