Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Ocena: 5.4 (5 głosów)
Inne wydania:

Najlepsza książka o znaczeniu baśni w rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka!
W dzisiejszych czasach dzieci nie chowają się już w zapewniających bezpieczeństwo, wielopokoleniowych i rozgałęzionych rodzinach czy w ściśle zintegrowanych społecznościach lokalnych. Toteż obecnie jest rzeczą jeszcze ważniejszą niż w czasach, kiedy baśnie powstały, aby dostarczać dziecku obrazów, w których bohater, zmuszony samotnie wyruszyć w świat i nie wiedząc początkowo nic o tym, co najważniejsze, znajduje w świecie bezpieczne miejsce, do którego zdążał właściwą drogą z głęboką wewnętrzną pewnością.

Bruno Bettelheim – jeden z najwybitniejszych psychologów XX wieku, terapeuta dzieci, pisarz, humanista. Urodził się w Wiedniu, tam też uzyskał stopień doktora. W latach 1938-1939 był więziony w obozach koncentracyjnych w Dachau i w Buchenwaldzie. Od 1940 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał jako profesor wychowania, psychologii oraz psychiatrii na University of Chicago. Od 1944 kierował należącym do uniwersytetu instytutem psychiatrycznym dla dzieci. Zajmował się przede wszystkim psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem dziecięcym. Zmarł śmiercią samobójczą w Silver Spring, w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych. Cudowne i pożyteczne to jego najsłynniejsza książka o baśniach, w której ukazuje, jak psychoanaliza może pomóc współczesnemu człowiekowi w osiąganiu podstawowych ludzkich wartości. W Polsce ukazały się m.in: Rany symboliczne. Rytuały inicjacji i zazdrość męska (1988), Freud i dusza ludzka (1991), Sztuka oczywistości. Psychoanaliza w terapii i na co dzień (1995), Wystarczająco dobrzy rodzice. Jak wychowywać dziecko (2005).

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bruno Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia, które pomaga dziecku przejść od emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te, które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (jak na przykład baśnie braci Grimm), oraz te, które są tej mocy pozbawione. Baśń, zdaniem Bettelheima, jest podstawowym i pierwszym narzędziem na drodze do poznania samego siebie.

Informacje dodatkowe o Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7414-890-0
Liczba stron: 544

więcej

Kup książkę Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, psychologia,
Najlepsze kompendium wiedzy o wpływie baśni na świat dziecka. Czytając przypominałam sobie moje ulubione baśnie z dzieciństwa i łączyłam je z konkretnymi wydarzeniami z życia. Niesamowita podróż. Bruno Bettelheim to dla mnie mistrz w interpretacji psychoanalizy. Słowa, które po prostu powaliły mniej na ziemię:,, Oczarowania, jakiego doznajemy, gdy poddajemy się oddziaływaniu baśni, nie wywołują jej psychologiczne treści, ale jej wartości literackie: wywołuje je baśń jako dzieło sztuki. Baśń nie miałaby takiego psychologicznego wpływu na dziecko, gdyby przede wszystkim i nade wszytko nie była dziełem sztuki''. Polecam na długie zimowe wieczory przenieść się w świat wieloznaczności baśni.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem,
Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Smilodon
Smilodon
Przeczytane:2017-03-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-09, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2002-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Uciekinierzy z życia. Leczenie dzieci zaburzonych emocjonalnie. Małe dziecko w placówce, zeszyt 3 i 4.
Bruno Bettelheim0
Okładka ksiązki - Uciekinierzy z życia. Leczenie dzieci zaburzonych emocjonalnie. Małe dziecko w placówce, zeszyt 3 i 4.

Część pierwsza książki przedstawia szkołę, działającą przy Uniwersytecie w Chicago, której celem jest reedukacja dzieci z ciężkimi zaburzeniami emocjonalnymi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy