reklama

Criminal: Umarli i umierający / Fatalna noc (tom 2)

Criminal to jeden z najbardziej cenionych komiksów kryminalnych dwudziestego pierwszego wieku, zdobywca sześciu nagród Eisnera i dwóch nagród Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii. Prawdziwy tryumf niezawodnego duetu twórców – Eda Brubakera i Seana Phillipsa – w których imponującym dorobku znajdują się także takie tytuły jak The Fade Out (Zaćmienie), Fatale, Velvet, Incognito i Sleeper.

Drugi tom zawiera kolejne z pozoru niezwiązane ze sobą historie, które przeplatają wątki, miejsca i postaci, wciągając czytelnika coraz bardziej i głębiej w zimny, acz niezwykle żywy świat przestępców.

W Umarłych i umierających piękna i pozbawiona złudzeń kobieta wraca do domu w poszukiwaniu zemsty, stając pomiędzy dwoma najlepszymi przyjaciółmi, z których jeden to syn miejskiego króla zbrodni. Jaką rolę odgrywa w tym niebezpiecznym trójkącie nękany wspomnieniami wojny Tegg Lawless? Umarli i umierający to jedna historia, trzy punkty widzenia i powrót do szalonych lat siedemdziesiątych.

Wiele lat temu Jacob Kurtz – bohater Fatalnej nocy – porzucił przestępcze życie, w którym się wychował, by zostać szczęśliwym mężem. Jednak kiedy policja uczyniła go głównym podejrzanym straszliwej zbrodni, jego świat legł w gruzach. Teraz Jacob jest cieniem dawnego siebie. Cierpiący na bezsenność wędruje nocami po mieście, aż do jednej feralnej nocy, kiedy trafia w niewłaściwe miejsce w chwili, która popchnie go ku krętej ścieżce wiodącej od seksu do porwania, napadu i morderstwa.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w Criminal vol. 2 #1-7.

Informacje dodatkowe o Criminal: Umarli i umierający / Fatalna noc (tom 2):

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2019-11-28
Kategoria: Komiksy
Tłumaczenie: Braiter Paulina

Kup książkę Criminal: Umarli i umierający / Fatalna noc (tom 2)

Criminal: Umarli i umierający / Fatalna noc (tom 2) - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-04-23, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jak sam podtytuł albumu wskazuje, mamy tutaj do czynienia z dwoma historiami. Pierwsza z nich zatytułowana Umarli i umierający to zbiór trzech opowieści. Każda z nich skupia się na innym bohaterze, który musi borykać się z masą różnorakich problemów. Szybko jednak idzie przekonać się o tym, że fabuła poszczególnych zeszytów jest ze sobą mocno powiązana. Brubaker po mistrzowsku wręcz splata pozornie niezależne wątki w jedną spójną i zachwycającą całość. Przybiera to momentami formę powtarzających się paneli/scen. Znacznie pogłębia to cały scenariusz, jednocześnie dla czytelnika często jest to nawet niezauważalne (przynajmniej na pierwszy rzut oka).

Zaprezentowane tutaj historie przecinają się w wielu różnych momentach, pozwalając budować większy obraz całości. Świetnie wykreowani bohaterowie wpadają na siebie w najmniej oczekiwanych momentach. Takie niepozorne zdarzenia mają jednak ogromny wpływ na dalsze ich losy. Włącznie z finałem, który raczej nie będzie zaliczał się do tych „szczęśliwych”.

Odpowiednią dawkę zachwytu czytelnikowi zapewnia również druga z historii Fatalna noc. Tytuł jest bardzo sugestywny i dość dosadnie uświadamia jakiego rodzaju wieczór będzie czekać na głównego bohatera Jacoba Kurtza. Już pierwsze strony komiksu windują napięcie do najwyższego możliwego poziomu, który będzie się utrzymywał prawie do samego końca. Scenarzysta dość dosadnie obrazuje tutaj, że przeszłość bohatera ma ogromny wpływ na jego obecne życie i nie można o niej zapomnieć. Brubaker kreśli więc mroczną i klimatyczną pełnoprawną opowieść noir, w której jedno tylko zdarzenie może prowadzić do spektakularnej katastrofy. Z każdą kolejną przeczytaną stroną w życie Jacoba wkracza chaos i przemoc. Oba te elementy napędzają akcję, która naprawdę mocno angażuje.

Wciągający scenariusz idzie tutaj oczywiście w parze z odpowiednią oprawą graficzną. Rysunki Seana Phillipsa może nie są jakoś nadmiernie perfekcyjne, ale na pewno potrafią one budować klimat opowieści. Artyście udaje się nie tylko dobrze zobrazować mrok wybranych scen, ale również świetnie radzi sobie on z ukazaniem wyrazistych postaci i ich emocji.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-02-12, Ocena: 5, Przeczytałem,

CRIMINALS

Wydawanie „Criminal” trwa. I dobrze, bo chociaż prac Eda Brubakera na polskim rynku nie brakuje, jest to jedna z najsłynniejszych i najlepszych serii tego niezapomnianego scenarzysty. Co prawda po przeczytaniu wielu podobnych komiksów autora „Przestępcy” już tak wielkiego wrażenia na mnie nie robią, wciąż jednak doceniam siłę całości i śmiało muszę powiedzieć, że nadal pozytywnie wyróżnia się na tle większości sensacyjnych albumów dostępnych na naszym rynku.

Dwie opowieści. Różne punkty widzenia. Jeden szalony świat.
Na początku trafiamy do lat 70. XX wieku, gdzie pewna kobieta powraca do domu, planując zemstę. Nie ma jeszcze jednak pojęcia, co na nią czeka. Potem poznajemy Jacoba, mężczyznę, który zerwał z przestępczością, ale niestety źle skończył. Teraz, będąc wrakiem, znów wkracza na ścieżkę, z której może nie być powrotu…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/02/criminal-2-umarli-i-umierajacy-fatalna.html

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung