Kompletny zbiór opowieści o najsłynniejszym bohaterze fantazy - Conanie z Cymerii. Conan stworzony przez Roberta E. Howarda, znalazł kolejnych autorów, którzy podtrzymywali go przy życiu, dzięki czemu powstała seria licząca 72 pozycje książkowe.
Wydawnictwo: AS PIK
Data wydania: 1991 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 238
Tytuł oryginału: Conan
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Pierwszy tom serii wydawniczej opowiadającej o bohaterze mojej wczesnej młodości - Conanie nie zawiodła mnie w najmniejszy sposób, mimo, że minęło przynajmniej kilkanaście, jeśli nie ponad 20 lat od czasu, gdy ostatni raz czytałem o barbarzyńcy z Cymerii - otrzymałem dokładnie to, czego się spodziewałem. Młóckę, przygodę i sporo magii - wszystko wymieszane i podane w lekkiej, ale niezłej formie. Bawiłem się nieźle i w 2018 roku postanowiłem dać znacznie więcej szans sympatycznej postaci, szczególnie, że na półce stoi już kilkanaście kolejnych tomów cyklu.
II tom kompletnego zbioru opowieści o najsłynniejszym bohaterze fantazy - Conanie z Cymerii. Conan stworzony przez Roberta E. Howarda, znalazł kolejnych...
Przeczytane:2019-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2019 roku,
Conan jest znaną postacią wykreowaną przez Roberta E. Howarda. Barbarzyńca z Cymerii podbił serca wielu czytelników. Do tej pory spotykałam się z nim w różnych wydaniach zawierających najbardziej znane opowiadania głównego autora. Mimo pięknej oprawy często w postaci wielkich ksiąg wydania te już nie są całościowe, gubią też gdzieś swoją chronologię zdarzeń.
Mimo iż każde z dzieł opowiada inną historię można je posegregować albo według daty powstania albo kolejności zdarzeń. Ta druga właśnie zawarta jest w Czarnej serii i trzeba przyznać, że tak czyta się najlepiej. Można śledzić losy bohatera niczym jedną spójną historię.
To wydanie zawiera także wszystkie dzieła o Conanie nie tylko te napisane przez pierwszego autora. Dzięki temu mamy w jednym miejscu całość tej opowieści. Niestety teraz ciężko już gdziekolwiek dostać te właśnie książki.
Pierwsza część „Conan” oprócz ośmiu opowiadań zawiera list R.E. Howarda. Można dowiedzieć się z niego coś więcej na temat przebiegu życia Conana i całego świata przestawionego. Jeśli chodzi o kwestię uniwersum to największym źródłem wiedzy z całą pewnością będzie pierwsze opowiadanie „Era hyboryjska”. Cała historia opisana trochę trudniejszym i bardziej męczącym językiem. Jest na pewno doskonałym smaczkiem dla fanów opowieści o barbarzyńcy. Mimo iż stanowi początek wszystkiego zaczynanie swojej przygody od tego dzieła niektórych może zniechęcić. W tym opowiadaniu nie ma jeszcze Conana, pozostałe z nim w roli głównej czyta się o wiele przyjemniej.
„Spotkanie w krypcie” jest dziełem dwóch innych autorów L. Sprague de Camp i Lina Cartera. Można je usadzić na sam początek przygód gdyż opowiada o tym skąd Conan wziął swój miecz.
„Wieża Słonia” już jest pierwszego autora, tu już poznajmy Conana jako złodzieja barbarzyńcę, któremu nic nie można stanąć na przeszkodzie. Jednak ta wyprawa okazuje się śmiertelnie niebezpieczna.
„Komnatę śmierci wspólnie z R.E. Howardem pisał L. Sprague de Camp rozpoczyna się w niej wielkie polowanie na Conana, jednak to nie ludzie będą stanowili dla niego największe zagrożenie.
„Bóg w pucharze” Roberta E. Howarda - Conan zostaje przyłapany na gorącym uczynku, tylko czy tym razem jest winny śmierci człowieka? Jakie skarby i mroczne tajemnice kryje komnata?
„Dom pełen łotrów” również tego autora – Conan w zamian za uwolnienie z lochów obiecuje zabić pewnego kapłana. To zadanie wydaje się dla dzielnego barbarzyńcy banalnie proste jednak okazuje się, że nie będzie tak łatwo.
„Ręka Nergala” pisana wspólnie z Linem Carterem – jedno z ciekawszych opowiadań gdzie Conan służąc w armii bierze udział w zaciętej bitwie. Jego wojsko zostaje zaatakowane przez demoniczne potwory. Okazuje się, że bohater jest wyznaczony do wykonania niebezpiecznego zadania.
Ostatnie „Miasto czaszek” (L. Sprague de Camp i Lin Carter) o trudach niewoli Conana, w którym przekonujemy się jak niezłomny jest jego duch.
Między poszczególnymi opowiadaniami znajdują się dopiski wyjaśniające co się działo w międzyczasie, dzięki temu mamy pełną ciągłość fabuły.
W „Conanie” trupy ożywają, pojawiają się przerażające poczwary. Nasz bohater jest prawdziwie męskim twardym wojownikiem o mięśniach ze stali. Ma swoje słabości ale stara się ich nie okazywać. W swoim życiu przeszedł wiele wie co to znaczy niewola, niestraszna mu wojna, potrafi grabić i nie ma wyrzutów sumienia. Kobiety garną do niego, a on choć nie można powiedzieć, ze stały w uczuciach potrafi się zachować wobec nich. Walki są ostre i zacięte, przygody mroczne i tajemnicze. Akcja toczy się szybko i nie ma szans by czytelnik się znudził.