Chłopaki chojraki

Wiecie, kto to chojrak? To ktoś, kto idzie przez życie jak burza! Ma odwagę być pierwszym, wyjątkowym i kpi sobie z tych, którzy mówią, że się nie da. Walczy o to, w co wierzy, pcha się tam, gdzie nikt jeszcze nie dotarł, łamie stereotypy, tworzy wielkie dzieła sztuki albo za wszelką cenę pomaga innym.

Jesteście ciekawi, czego słuchał Zbigniew Religa na cały regulator podczas operacji na otwartym sercu?

Dlaczego bracia Warner musieli sprzedać konia, zanim założyli jedną z największych wytwórni filmowych w Hollywood?

W jaki sposób Jurek Owsiak mimo jąkania się przemówił do tysięcy ludzkich serc?
Albo czy Robert Kubica rzeczywiście prowadził bolid Formuły 1 tylko jedną ręką?

Poznajcie te i inne historie śmiałków, którzy zmienili świat na lepsze.

Informacje dodatkowe o Chłopaki chojraki:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-10-17
ISBN: 978-83-240-5094-9

Kup książkę Chłopaki chojraki

Chłopaki chojraki - opinie o książce

"Chłopaki chojraki" Marcina Prokopa to historie śmiałków, którzy zawojowali świat i zmienili go na lepsze. Być może ich życie stanie się inspiracją dla młodzieży.

Chojraki to osoby, które idą przez życie jak burza, walczą o swoje marzenia, dążą do osiągnięcia celu mimo przeciwności losu, łamią stereotypy, nie boją się być pierwszymi w jakiejś dziedzinie i pokazują, że się da, choć inni mówią inaczej. Takich chojraków, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, było już wielu w historii naszego kraju.  I to właśnie im Marcin Prokop poświęcił swoją nową książkę.

"Chłopaki chojraki" to zbiór barwnych opowieści na temat polskich śmiałków, którzy zawojowali świat i zmienili go na lepsze. W podróż po świecie chojraków zabiera nas duch Bronisława Malinowskiego, słynnego antropologa i podróżnika, który badał inne kultury. Przez 4 lata mieszkał na Wyspach Trobrianda (Papua-Nowa Gwinea), by poznać tamtejsze zwyczaje, tradycje i język.

Poznajemy m.in. Maksymiliana Faktorowicza (twórcę firmy kosmetycznej Max Factor), Ryszarda Kuklińskiego (podwójnego tajnego agenta - ZRSS i USA), Zbigniewa Religę (polskiego kardiochirurga, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca) czy Krzysztofa Warlikowskiego (kontrowersyjnego reżysera, twórcę teatru europejskiego).

Możemy dowiedzieć się m.in., jak powstała jedna z największych wytwórni filmowych w Hollywood, założona przez braci Warner, jak Antoni Cierplikowski (znany jako Antoine de Paris) zmienił obyczaje w całym świecie fryzjerskim, jak Korczak Ziółkowski rzeźbił w skale gigantyczny pomnik wielkiego wodza Szalonego Konia czy jakiej muzyki słuchał Zbigniew Religa podczas operacji na otwartym sercu.

Muszę przyznać, że nie wszystkich bohaterów znałam, nie kojarzyłam nawet nazwiska, np. Antoniego Cierplikowskiego czy Korczaka Ziółkowskiego. Natomiast niektóre historie słyszałam już wcześniej, np. o Maxie Factorze z książki "Historia Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też" Jana i Ewy Wróbel. Cieszę się, że mogłam poznać więcej takich ciekawych opowieści o Polakach, którzy zawojowali świat.

Książkę Marcina Prokopa czyta się błyskawicznie, została napisana lekkim i zabawnym językiem. Autor miał ciekawy pomysł, by opowieści snuł duch jednego z chojraków - Bronisława Malinowskiego i przeprowadzał miniwywiady z innymi duchami. Dzieci będą zachwycone, a dorośli uśmiechną się pod nosem.

W dodatku to książka z przesłaniem, która może stać się inspiracją dla niejednego chłopca czy dziewczyny. Nieważne, co robimy, ważne, by wkładać w to serce, a przyniesie to efekty. Przede wszystkim trzeba być dociekliwym i nie można się poddawać. Jeden błąd czy porażka nie muszą niczego przekreślać.

Choć książka poświęcona jest tylko chłopakom chojrakom, to nikt nie powiedział, że dziewczyny nie mogą osiągnąć sukcesu. Wszak w historii było wiele takich przypadków, tylko nie zostały opisane w tej książce. Może autor pokusi się o tom poświęcony takim kobietom.

Warto wspomnieć o czarno-białych rysunkach Matteo Ciompalliniego, który zilustrował bohaterów i opisywane sytuacje. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku.

Jego wysokość Longin
Marcin Prokop0
Okładka ksiązki - Jego wysokość Longin

Longin mieszka w kuchni (bo jego pokój to właściwie kawałek kuchni, w której tata wydzielił dla niego miejsce), uwielbia bawić się resorakami (nawet nie...

Prokop prawdę ci powie. 69 odpowiedzi na trudne pytania
Marcin Prokop0
Okładka ksiązki - Prokop prawdę ci powie. 69 odpowiedzi na trudne pytania

Im jestem starszy, tym mniej mam wspólnego z tak zwanym typowym facetem. Coraz mniej go rozumiem. - Marcin Prokop Zastanawiasz się czasem, jak też...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski