Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie

Ocena: 5 (1 głosów)

Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły sie w rewolucje zwana Euromajdanem, a nastepnie w trwajaca do dzis wojne hybrydową w Donbasie. Protestom od poczatku towarzyszyły działania artystyczne, które z czasem ewoluowały w estetyczny, polityczny, społeczny oraz osobisty przekaz. Sztuka stała sie jednostkowym wyrazem oporu wobec Rosji, inteligentnie wykorzystywanym medium budujacym obraz rewolucji i samych protestujacych, próba odnalezienia tozsamosci oraz sposobem na walke z ogarniajacym pesymizmem. Ewa Sułek z sukcesem przybliża polskiemu czytelnikowi sztukę ukraińską, która nadal jest Polakom właściwie nieznana, mimo bliskości geograficznej i związków kulturowych i historycznych między Polską a Ukrainą. Poprzez sztukę pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne dla Ukraińców, a które pozwalają zrozumieć nastroje społeczne i polityczne panujące w tym społeczeństwie.

Do tej pory rewolucja i wojna na Ukrainie przedstawiane były z punktu widzenia działań zbrojnych i ruchów politycznych. Tymczasem kazdy konflikt niesie ze soba nie tylko zmiany polityczne, lecz także kulturowe, wyrazające się w działalności artystycznej. Sztuka i kultura stanowią odzwierciedlenie postaw społecznych. Dlatego, obserwujac działania artystyczne, mozemy dowiedziec sie wiele na temat świadomości społeczenstwa ukrainskiego w czasach ogromnych przemian dotyczacych istoty człowieka sowieckiego. Wielu komentatorów rewolucji podkreslało własnie te przemiane, bedaca pierwszym sygnałem, ze na Ukrainie rodzi sie społeczenstwo obywatelskie.

Tekst, będący połączeniem literatury popularnonaukowej z reportażem, zwraca uwagę dojrzałością oglądu, sprawnością warsztatową i odważnym spojrzeniem na rzeczywistość towarzyszącą pracy i życiu artystów. Na oryginalną i zróżnicowaną formę literacką składają się również: połączenie przekazu ustnego z pisanym, przekazu wrażeniowego z merytorycznym, oraz użycie więcej niż jednego rodzaju narracji. Umiejętność uchwycenia drobnych gestów czy momentów wynika ze zmysłu i postawy wnikliwego obserwatora. Tekst Ewy Sułek cechuje również wiedza z zakresu kultury, przede wszystkim na polu sztuk wizualnych - autorka jest historykiem sztuki (studia na University of Cambridge oraz na Uniwersytecie Warszawskim), osobą wrażliwą, gotową do zgłębiania niewygodnych zagadnień i drążenia ich znaczeń. Co nie mniej też ważne, Ewa ma tak dziś w polskiej prozie rzadkie, wyrafinowane poczucie humoru, które świetnie amortyzuje powagę poruszanych przez nią spraw.

Informacje dodatkowe o Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2018-08-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788301199241
Liczba stron: 224
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy