Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach

U progu wiktoriańskiej ery Londyn ma nowego detektywa... Zimą 1835 roku młody Charles Dickens zostaje dziennikarzem ,,Evening Chronicle". Zaproszony na kolację do posiadłości współredaktora gazety, jest oczarowany córką swojego szefa - pełną życia dziewiętnastoletnią Kate Hogarth. Wieczór zakłóca krzyk z domu sąsiadów. Charles, Kate i jej ojciec znajdują nieprzytomną pannę Christianę Lugoson. Kobieta wkrótce umiera. Kiedy Charles dowiaduje się od kolegi o bardzo podobnej tajemniczej śmierci młodej kobiety rok wcześniej, zaczyna podejrzewać otrucie. Postanawia zbadać sprawę. Urocza Kate oferuje pomoc - wykorzystując swoją pozycję społeczną - by dotrzeć do wyższych sfer, w których ktoś jest podejrzany o morderstwo. Charles ma nadzieję, że uda mu się odkryć prawdę i sprawić by sprawiedliwość dosięgnęła sprawców...

Informacje dodatkowe o Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Heather Redmond w swojej powieści “Opowieść o dwóch morderstwach” zabiera czytelników w podróż do wiktoriańskiego Londynu, gdzie młody Charles Dickens, jeszcze przed sławą wielkiego pisarza, staje się detektywem-amatorem. Warto zaznaczyć, że oczywiście jest to fikcja literacka, która splata w sobie elementy klasycznego kryminału z kilkoma biograficznymi niuansami.

Redmond kreuje Londyn jako miasto tajemnic i skrywanych sekretów, gdzie śmierć młodej Christiany Lugoson podczas Świąt Objawienia Pańskiego staje się początkiem mrocznej zagadki. Dickens wraz z pełną życia Kate Hogarth, wyrusza na poszukiwanie prawdy, która prowadzi przez zawiłe ścieżki wyższych sfer. Charles i Kate to postacie dynamiczne, pełne pasji i determinacji. Ich współpraca, pełna gorączkowych dysput i teatralnych mistyfikacji, dodaje powieści dynamiki.

Autorka zręcznie oddaje ducha epoki, tworząc atmosferę pełną napięcia z mrocznym gotyckim dreszczykiem. Opisane sceny, od bogatych salonów po ubogie zaułki, są malownicze i pełne detali, co pozwala nam bardzo realnie zanurzyć się w ówczesnym Londynie. Redmond zaskakuje nas nieoczekiwanymi zwrotami akcji i skomplikowanymi konspiracjami, a intryga, choć chaotyczna i przewrotna, jest przemyślana i trzyma w napięciu do samego końca.

“Opowieść o dwóch morderstwach” to powieść, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wiktoriańskich kryminałów oraz fanom twórczości Dickensa. Redmond udowadnia, że potrafi stworzyć historię angażującą, zaskakującą i pełną emocji. To lektura, która nie tylko dostarcza rozrywkę,  ale i skłania do refleksji nad ludzką naturą i społecznymi konwenansami epoki.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @skarpawarszawska (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach" autorstwa Heather Redmond to nie lada gratka dla fanów Dickensa, kryminału i wiktoriańskiego klimatu.

Autorka bardzo powoli buduje naięcie powieści i początkowo nawet można odnieść wrażenie, że mało się w niej dzieje. Jednak strona za stroną niesamowity klimat epoki, rasowej powieści z dreszczykiem, gdzie rodzinne tajemnice, niedomówienia, urazy grają pierwsze skrzypce sprawiają, że od książki tej ciężko się oderwać. Z czystym zaciekawieniem przyglądamy się jak powoli debiutujący dziennikarz ,,Evening Chronicle'' - Charles Dickens przy pomocy córki swego pracodawcy, Katherine Hogarth rusza tropem zagadki i stara się wyjaśnić śmierć młodych panien. Nawet jeżeli początkowo śledztwo duetu nie wygląda zbyt obiecująco, to z czasem wszystko się zmienia, a dwójka ta wpadła w sidła konspiracji i rozwiązuje zagadkę, która wbrew pozorom wcale nie była taka jednoznaczna.

Miło było także przyglądać się wątkowi miłosnemu, który się tutaj pojawił. Uczucie rodzące się pomiędzy Charlesem, a Kate nie zostało pozbawione pikanterii, a niektóre sceny z ich udziałem potrafią przyprawić o wypieki na twarzy. Jednak wszystko to zostało przez Autorkę opisane z niesamowitym smakiem i wyczuciem, dzięki czemu wraz z wątkiem kryminalnym, ciekawymi kreacjami bohaterów i ich dyskusjami tworzą niesamowitą całość.

,,Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach" to powieść wciągająca, intrygująca, udowadniająca że pozory mogą mylić i nic nie jest takie jak nam się wydaje. Intryga jest świetnie poprowadzona, momentami chaotyczna, ale to właśnie sprawia, że tak ciężko się od niej oderwać. Serdecznie POLECAM!

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;