Ceausescu Piekło na ziemi

Ocena: 4 (2 głosów)

W grudniu 1989 roku świat obiegły zdjęcia z egzekucji dyktatora Nicolae Ceausescu. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu. 
Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z północnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceausescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate - symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów.

Biografia Ceausescu autorstwa Thomasa Kunzego jest powszechnie uznawana - również w Rumunii - za pozycję klasyczną. Dwadzieścia lat po obaleniu Nicolae Ceausescu ukazało się najnowsze, trzecie wydanie książki.


Thomas Kunze pokazał, w jaki sposób półanalfabeta po czterech klasach podstawówki zdobył wielką władzę i uwierzył, że jest bogiem.
,,Adevarul", Bukareszt


Thomas Kunze - niemiecki historyk, absolwent uniwersytetów w Lipsku i Jenie. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Owidiusza w Konstancy. Od 2002 r. związany z Fundacją im. Konrada Adenauera. Autor licznych publikacji historycznych o Niemczech, krajach Europy Wschodniej oraz Rosji.

Informacje dodatkowe o Ceausescu Piekło na ziemi:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-08-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380694309
Liczba stron: 448

więcej

Kup książkę Ceausescu Piekło na ziemi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ceausescu Piekło na ziemi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-12-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
"Towarzyszyła mu w życiu ogólna, niejasna, rozmyta nienawiść... nie potrafił zawierać przyjaźni ani okazywać koleżeństwa. Był twardy jak kamień i - poza godną uwagi nienawiścią - niezdolny do żadnych uczuć." Pavel Câmpeanu Uszczegółowiona relacja z życia prywatnego i politycznego Nicolae Ceau?escu. Publikacja interesująca, warta przeczytania, przypomina i systematyzuje wiedzę o rumuńskim działaczu komunistycznym przez wielu określanym jako "Drakula Karpat". Obłudny kłamca, bezwzględny dyktator, zwolennik reżimu totalitarnego, stalinizmu i terroru. Otoczony zafałszowanym kultem jednostki, w autorytatywny sposób rządzący Rumunią od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego siódmego roku, aż do obalenia i stracenia podczas krwawej rewolucji tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku. Chłopski syn, z miernym wykształceniem, kompleksem niższości, napędzany naturą bojownika, instynktem władzy, talentem politycznym, umiejętnością wyczekiwania, kiedy to konieczne, wyrabiania odpowiednich stosunków w kraju i na arenie międzynarodowej. Poznajemy jego dzieciństwo, okresy spędzane w więzieniach i obozach, działalność w ruchu młodzieżowym, pracę w charakterze instruktora partyjnego, sukcesy w wyborach poselskich, stopniowe wspinanie się po szczeblach kariery politycznej. Stanowisko wiceministra rolnictwa i obrony w randze generała piechoty, szefa wydziału politycznego rumuńskich sił zbrojnych, sekretarza generalnego partii komunistycznej i prezydenta Rumunii. Biografia potwierdza obraz osoby urzeczonej profitami płynącymi z tytułu sprawowania władzy, zarozumiałej, protekcjonalnej, aroganckiej, zadufanej, zazdrosnej, nienawistnej i pamiętliwej. Ceau?escu pasjonował się bilardem, siatkówką, filmami akcji, a nade wszystko polowaniami, właśnie pasji łowieckiej oddawał się na ogromną skalę. Początkowo cieszył się sympatią społeczeństwa, zapowiadał mniejsze nasilenie represji, dopieszczał moskiewskich polityków, mistrzowsko reżyserował przedstawienia inscenizowane na potrzeby polityki zagranicznej. Jednocześnie stopniowo eliminował kolektyw, z którym musiał dzielić władzę, a życie publiczne zaczęło dostosowywać się do woli przywódcy narodu. Deliberalizacja życia społecznego, wstrzymane dążenia reformatorskie, wymiana kadr, propagandowe zakłamanie, aktywność służby specjalnej Securitate, era neostalinizmu. Nad Rumunią zaciągnięta została kotara zakłamania i strachu, szerokich represji, pogardy dla elementarnych zasad człowieczeństwa i ludzkiej godności, ośrodków psychiatrycznych z pacjentami winnymi występków politycznych. Zarówno Nicolae Ceau?escu, jak i jego znienawidzona przez naród żona Elena, a właściwie Lenuta Pretrescu, cierpieli na ciągły lęk przed zdradą i spiskami. Życie w niebotycznych luksusach, w ogromnym kontraście do zwykłych obywateli kraju, utrata kontaktu z rzeczywistością, próba stworzenia własnej dynastii, uleganie różnym podejrzeniom i fobiom. bookendorfina.pl
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy