Ruch kibucowy to jeden z najbardziej fascynujących fenomenów współczesnej historii – od początku XX wieku rozsiane po całym Izraelu niewielkie, kilkusetosobowe wspólnoty próbowały wcielać w życie idee równości, wolności i sprawiedliwości społecznej, rezygnując z własności prywatnej, indywidualizmu, a także „burżuazyjnych” więzi rodzinnych. Jednak wychowane w kibucach dzieci po latach powiedzą, że były ofiarami złożonymi na ołtarzu ideologii.
Jednym z dzieci kibucu była Jael Neeman. Jej książka opowiada o doświadczeniach kilkudziesięciu tysięcy jej rówieśników. Nie przez przypadek autobiograficzne „ja” zastąpione jest przez „my”. „Mówiliśmy w liczbie mnogiej. Tak się urodziliśmy i tak rośliśmy” – pisze Neeman. Dzieci mieszkały we wspólnych, koedukacyjnych pokojach, razem się uczyły, pracowały w gospodarstwach dziecięcych, wspólnie odkrywały seks, miłość, przeżywały pierwsze zawody i rozterki.
Byliśmy przyszłością nie jest rozprawą naukową. Nie jest też rozliczeniem z bolesną przeszłością. To piękna, pełna emocji opowieść o dzieciństwie i dojrzewaniu w świecie przesiąkniętym ideologią, która zaczęła walić się pod własnym ciężarem.
Informacje dodatkowe o Byliśmy przyszłością:
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2012-09-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
978-83-7536-444-6
Liczba stron: 224
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2021,
W sumie niewiele wiemy o izraelskich kibucach-
w bardzo duzym uproszczeniu- odpowiednikach polskich PGR-ow.
Ksiazka jest niezwykle interesujaca,poniewaz opowiedziana jest z perspektywy dziecka,ktore musialo odnalezc sie w tym dziwnym eksperymencie.Szczegolnie,ze choc zylo niedaleko rodzicow,
wiekszosc czasu spedzalo poza domem.To gorzko-slodka historia,
pokazujaca jak mogla wygladac sytuacja rowniez w Polsce-
gdyby komunistyczny system mogl wcielac w zycie wszystkie swoje "cudowne" pomysly..