reklama

Przełomowy poradnik o odporności

Często łapiesz infekcje i przeziębienia? Alergie skutecznie uprzykrzają ci życie? Bliska osoba walczy z chorobami autoimmunologicznymi?

A przecież są szczęściarze, którzy nigdy nie chorują.

Jaki jest ich sekret?

Układ odpornościowy wymaga delikatnej równowagi i odpowiedniego traktowania. Dr Jenna Macciochi, immunolożka z ponad 20-letnim doświadczeniem, wyjaśnia, jak naprawdę działa ten skomplikowany mechanizm, pokazuje sposoby na wspieranie jego pracy, a przy okazji obala wiele szkodliwych, pseudonaukowych mitów.

o Dlaczego ,,zwiększanie" odporności suplementami to nie najlepszy pomysł?

o Jak chronić się przed wirusami?

o Czy szczepionki działają?

o Co mają ze sobą wspólnego zdrowie psychiczne i infekcje?

Precyzyjne, eksperckie porady, wiedza naukowa i jej praktyczne zastosowanie sprawiają, że Była sobie odporność to jeden z najpotrzebniejszych poradników medycznych.

Dowiedz się, jak dbać o swoją odporność, pokonaj choroby i ciesz się zdrowym życiem!

Dr Jenna Macciochi - autorytet w dziedzinie badań nad układem odpornościowym, immunolożka z ponad 20-letnim doświadczeniem praktycznym oraz naukowym. Bada wpływ stylu życia na nasz układ odpornościowy, ogólne zdrowie oraz podatność na zachorowanie.

Informacje dodatkowe o Była sobie odporność. Jak skutecznie wzmocnić pracę układu odpornościowego i wreszcie przestać chorować:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Kup książkę Była sobie odporność. Jak skutecznie wzmocnić pracę układu odpornościowego i wreszcie przestać chorować

Była sobie odporność. Jak skutecznie wzmocnić pracę układu odpornościowego i wreszcie przestać chorować - opinie o książce

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2020-10-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Od kilku miesięcy światowe w tym polskie media żyją pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Rządy poszczególnych krajów robią, co mogą, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego wirusa. Jednym z sposobów obniżania skali zachorowań był wprowadzony wiosną w wielu krajach lockdown. To właśnie w czasie tej przymusowej izolacji dr. Jenna Macchiochi, immunolog napisała książkę, którą każdy z nas powinien przeczytać.

„Była sobie odporność. Jak skutecznie wzmocnić pracę układu odpornościowego i wreszcie przestać chorować”, bo o niej mowa, wydana przez wydawnictwo Znak Literanova, kilka dnia temu trafiła na półki księgarskie.

Czym jest odporność? Jak to jest, że niektórzy nasi znajomi mają „końskie zdrowie” i żadna choroba ich się nie ima, a inni łapią każdą chorobę? Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest nasza odporność „Odporność to wyrafinowany i zadziwiająco złożony, który musi się mierzyć z wieloma zagrożeniami – od chorób autoimmunologicznych przez alergie po problemy psychiczne, zaburzenia przemiany materii, a nawet nowotwory”.

Pokolenie dzisiejszych 30-40-latków zapewne pamięta serial animowany „Było sobie życie”, w którym różne rodzaje krwinek były pokazane jako ludziki, mające różne zadania. Limfocyty T i B odpowiedzialne za walkę z drobnoustrojami były pokazane jako zwiadowcy i wojsko. Podobną analogię zastosowała dr. Macciochi. Dzięki takiemu zabiegowi, Czytelnikowi łatwiej jest wyobrazić sobie działanie tego niezwykle skomplikowanego i ważnego systemu w naszym ciele. Musimy jednak pamiętać, że „wciąż musimy się wiele nauczyć o wewnętrznych powiązaniach o złożoności całego systemu, który jednak, aby dobrze działać, potrzebuje równowagi, nie stymulacji.”

Dr. Macciochi w przystępny sposób przedstawia Czytelnikowi sposób działania układu immunologicznego i odporności. W siedmiu rozdziałach przeprowadza Czytelnika przez wpływ snu, zdrowia psychicznego, ruchu i diety na nasze zdrowie, a także zaznajamia z mechanizmami uczenia się układu odpornościowego reakcji na zagrożenia ze strony bakterii, wirusów i całej reszty drobnoustrojów.

Autorka zwraca uwagę, że „subtelną równowagę immunologiczną zaburzają szybkie tempo życia, bezustanny stres, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna konsumpcja, brak ruchu.” Może lektura tej książki wpłynie na zmianę przynajmniej niektórych naszych przyzwyczajeń. Np. powoli nam rozprawić się z mitami dotyczącymi niektórych trendów żywieniowych albo przekona nas do częstszego wstawania z kanapy i ruchu.

Na uwagę zasługuje lekkie pióro Autorki. Dr. Macciochi posługuje się plastycznym językiem, przystępnym dla Czytelnika, który nie jest medykiem. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Dużym plusem lista literatury uzupełniającej i obszerne przypisy. Zainteresowani Czytelnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski