Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Reforma rolna, czyli wywłaszczenie wielkich właścicieli ziemskich i przekazanie części ziemi chłopom, przeprowadzona latach 1944-1945 to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń w powojennej historii Polski. W czasach PRL próbowano przede wszystkim udowodnić, jak bardzo polepszyła sytuację chłopów i robotników rolnych. Po 1989 roku ukazały się liczne wspomnienia ziemian, opisujące proces wywłaszczenia, a publikacje dotyczące wsi skupiły się na okresie późniejszym, zwłaszcza na chłopskim oporze wobec kolektywizacji i na społecznych konsekwencjach funkcjonowania PGR-ów.

Książka Anny Wylegały wypełnia tę lukę i wpisuje się w obecny trend szerszego zainteresowania historią przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Odpowiada na pytanie, jakim doświadczeniem była reforma rolna dla poszkodowanych, czyli ziemian, dla tych, którzy z niej skorzystali, a zatem służby folwarcznej i bezrolnych chłopów, a także rzeszy mniej lub bardziej zaangażowanych świadków.

Autorka przygląda się również konkretnym miejscom i społecznościom: dworom, które po 1945 roku zamieniono na biura spółdzielni, mieszkania dla kierowników PGR-ów, przedszkola, świetlice, domy dziecka i ośrodki zdrowia; wsiom, w których na skutek podziału pańskiej ziemi zmieniła się struktura przestrzenna, hierarchia społeczna, tradycje i życie codzienne. Jest to również opowieść o tym, jaka jest pamięć o reformie - wśród potomków chłopów i potomków ziemian, jakie są współczesne postawy wobec dawnego dworskiego i ziemiańskiego dziedzictwa oraz jak funkcjonuje dzisiaj podworska przestrzeń.

Informacje dodatkowe o Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-11-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381913539
Liczba stron: 392
Język oryginału: polski

Tagi: bóg bóg

więcej

Kup książkę Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce - opinie o książce

Reforma rolna przeprowadzona w Polsce w latach 1944-1945 to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń powojennej historii Polski, dlatego autorka postanowiła się z nim zmierzyć.
W swojej książce odpowiada na pytania jakim doświadczeniem była dla poszkodowanych, czyli ziemian i dla tych, którzy na niej skorzystali.
Przygląda się miejscom i okolicznym społecznościom. Dworom, które zamieniono na szkoły, spółdzielnie czy ośrodki zdrowia i wsiom, którym na skutek podziału pańskiej ziemi zmieniła się struktura, hierarchia społeczna i życie codzienne.

Autorka bardzo wnikliwie analizuje temat.
Rozmawia z naprawdę wieloma ludźmi, aby poznać zdanie i uczucia obydwu stron.
Jak wychodzi ten bilans?
Czy reforma naprawdę odmieniła życie wszystkich chłopów na lepsze?
Przeczytajcie koniecznie!!!

Książka jest zrozumiała i naprawdę pasjonująca. Czytałam ją jednak z bólem.
Nie mam pańskich korzeni i staram się zrozumieć z jednej strony postępowanie władz, aby każdy miał ziemię dla siebie, bez panów i poddanych. Ale z drugiej strony nie mieści mi się w głowie jak można było jednym dekretem, bez żadnej zapłaty, pozbawić ziemi ludzi, którzy mieli ją od pokoleń. Rozgrabić i zniszczyć ich domy pełne cennych pamiątek, dając 24h na wyprowadzkę i nie interesując się z czego ci ludzie teraz będą żyli.
Kto im pomagał?
Dowiecie się z książki.
Ja Wam ogromnie polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2024-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 2024, Inne, E-booki,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy