Bojkot

Czy każdy może być winny?

Nastka jest nieszczęśliwie zakochana w Igorze. Odkąd tylko pamięta, darzy go uczuciem. W dodatku przyjaźni się nie tylko z nim, ale też z jego… dziewczyną. Pewnego dnia przez przypadek dostrzega ślady pobicia na ciele chłopaka. Nie ma wtedy jeszcze pojęcia, że rok później na forum szkoły zostanie wraz z nim oskarżona o zabójstwo jednej z nauczycielek.

Czy wydarzenia sprzed kilkunastu miesięcy wyjdą w końcu na jaw?

Gdy chwilę później Nastka wymyka się ze szkolnej auli, trafia na Igora, który zniknął z jej życia tuż po tragicznych wydarzeniach. Koło niego wisi ciało oskarżycielki. Coś jednak powstrzymuje młodych ludzi przed udzieleniem jej pierwszej pomocy…

Informacje dodatkowe o Bojkot:

Bojkot - opinie o książce

Avatar użytkownika - NataliaDrazek88
NataliaDrazek88
Przeczytane:2024-04-14, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Czytaliście kiedyś książkę, w której to zły bohater opowiada nam historię ze swojego punktu widzenia?

Nie raz mi się to zdarzyło, raz nawet cała fabuła była tak poprowadzona, że główny bohater do samego końca udawał tego dobrego.

Niejednokrotnie starałam się usprawiedliwiać działania tego “złego”, jednak podczas lektury “Bojkot” Agnieszki Kulbat, nie wiedziałam, co kieruje główną bohaterką. Trochę mi jej działania rozjaśniła karteczka dodana do książki przez wydawnictwo, była tam krótka analiza psychologiczna Nastki, która ukazywała nam osobę narcystyczną, zdolną do wszystkiego manipulantkę. Jakie było podłoże takiego działania Nastki? Do tej pory zastanawiam się, czy jest coś, co mogło ją nakierować na takie działanie, czy była to tylko obsesja, a może jest ona wyrachowaną manipulantką, przed którą nie ma żadnej świętości, która jest w stanie zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. Zawsze staram się doszukiwać dobrych cech w bohaterach, tych “złych” tym bardziej, jednak postać Nastki, jest tak bardzo skomplikowana, że nie potrafiłam się tego “dobra” doszukać. Może wam się uda, dlatego zachęcam was do lektury “Bojkotu”, ta książka zostaje na długo w głowie.

Nastka, a dokładniej Anastazja Branicka, jest zdolną uczennicą najlepszej szkoły w kraju, chodzą do niej osoby, które są dziećmi polityków, najznamienitszych osobistości, lekarzy, prezesów firm, influencerów. Nic jej nie brakuje, nauka przychodzi jej bez problemu, ojciec zapisuje ją na kolejne zajęcia dodatkowe, by móc nazwać ją swoim “skarbem”, którym będzie mógł się chwalić przed znajomymi. Jest jednak jeden problem, Nastka nie jest szczęśliwa. Od dawna jest zakochana w swoim najlepszym przyjacielu Igorze, który spotyka się z kimś innym. Jedna chwila, jedna iskra to wszystko zmienia i Nastka może mieć swojego ukochanego w ramionach, ponieważ okazuje się, że on również ją kocha. Jednak wszystko nie może być takie proste, wiele rzeczy dzieje się w życiu Igora, które nie pozwalają im być razem, nie pozwalają być im szczęśliwie zakochanymi. Do czego posunie się Nastka, by pomścić swojego ukochanego, by być znów w jego ramionach, by Igor był wolny od swoich demonów?

Lubicie książki, po których musicie sobie przemyśleć różne sprawy?

“Bojkot” Agnieszki Kulbat powinien być przeczytany przez każdego rodzica. Cieszę się bardzo, że natrafiłam na ten tytuł, ponieważ otworzył mi nieco oczy i sporo musiałam sobie przemyśleć po niej. Może mnie i moją nastolatkę nie dotyczą takie problemy, jakie zostały poruszone w “Bojkocie”, jednak to, co zostało poruszone w książce, nie jest aż tak wyolbrzymione i boję się, że kiedyś może to spotkać moją córkę, czy syna. To, co przedstawiła autorka, wdaje się z jednej strony nierealne, a z drugiej, dla zwykłego szarego człowieka szkoła dla elit jest czymś nieosiągalnym, więc może tak naprawdę nie mamy pojęcia co się może dziać w takiej szkole, gdzie pieniądze i koneksje rządzą dosłownie wszystkim.

Tak, jest to historia również o pieniądzach, koneksjach, układach, manipulacjach i brudnych zagrywkach, a wszystko przedstawione jest przez młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. Którzy uczyli się wszystkiego, co złe od dorosłych, od swoich rodziców ale również od swoich nauczycieli, którzy jakby nie patrząc, powinni raczej świecić przykładem.

Kolejnym aspektem tej książki, który bardzo mnie poruszył, są skrzywdzone dzieci. To, co zgotowali rodzice bohaterom tej książki, jest przerażające i pokazujące, że pieniądze nie dają pełnego szczęścia. Mogą być też źródłem bólu i cierpienia.

Mamy również pokrótce opisaną sytuację z perspektywy osoby, która nie żyje w luksusie, która jest również skrzywdzona przez rodziców, jak jej przyjaciele. Jednak ta osoba nie posiada takiego majątku, jak jej przyjaciele, nie może się obronić jak oni, więc robi wszystko, co w jej mocy, by móc w końcu zaznać odrobiny spokoju. Autorka przepięknie pokazała nie tylko różnice klasowe ale również ukazała nam kilka prawd, że to pieniądz rządzi światem i to się nie zmieni, jednak mimo tej władzy nie można sobie zapewnić od tak szczęścia czy miłości.

Z całego serca polecam wam “Bojkot” Agnieszki Kulbat. Dziękuję bardzo wydawnictwu Mięta za książkę ramach współpracy barterowej.

Nastka to nieszczęśliwie zakochana od dawna w swoim kumplu ze szkoły nastolatka. Na domiar złego przyjaźni się z jego dziewczyną. Pewnego dnia podczas memoriału na cześć zmarłej nauczycielki oboje zostają pomówieni o jej zabójstwo. Gdy po jakimś czasie dziewczyna próbuje się wymknąć ze szkoły trafia na niewidzianego od roku Igora, do którego ciągle wzdycha i... trupa swojej oskarżycielki... Czy prawda o wydarzeniach sprzed kilkunastu miesięcy ujrzy światło dzienne? Kto odpowiada za śmierć tych kobiet?

Chodź po thrillery YA sięgam niezwykle rzadko, to po lekturze świetnej "Bujdy" nie mogłam nie sięgnąć po tę pozycję. Narracja została poprowadzona pierwszoosobowo z perspektywy głównej bohaterki, co pozwala dogłębnie poznać jej charakter i motywy postępowania. Styl pisarki ponownie okazał się lekki oraz młodzieżowy, czyli idealnie pasujący do prezentowanego gatunku. Intryga stworzona na potrzeby tej historii nie tylko wciąga, ale też zaskakuje, a portrety psychologiczne postaci zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Zakończenie może zadziwić czytelnika, jednak pozwala też na poskładanie w całość wszystkich elementów tej zawiłej układanki.

Na pierwszy plan fabuły wysuwa się motyw tak zwanej "bananowej młodzieży". Pochodzący z bogatych domów nastolatkowie mogą oraz mają praktycznie wszystko, czego zapragną... Aczkolwiek w ich życiu brakuje najważniejszego... Miłości, zainteresowania czy zrozumienia ze strony rodziców. To oczywiście sprawia, iż ich zachowania, charaktery i sposób w jaki traktują innych jest właśnie taki, jaki został nam przedstawiony w książce. Absolutnie nie można poczuć do nich sympatii, ale taki był właśnie zamiar Agnieszki, by przestrzec młodych ludzi przed wpadnięciem w szpony takiego towarzystwa.

Z drugiej strony mamy Karinę, która dostała się do elitarnego liceum dzięki stypendium. W jej domu się nie przelewała, matka jest alkoholiczką, a ona sama musi nie tylko zajmować rodzeństwem, ale także ima się różnych zajęć, także tych niezbyt chwalebnych, byle tylko dorobić trochę grosza. Autorka stawia przy tym odbiorcę przed dylematem, które z tych postaci może uważać za "lepsze" lub "gorsze" w zależności od tego, jakim kryterium będzie się on kierował przy tej ocenie.

Ta pozycja zawiera w sobie również inne ważne aspekty, tzn. przemoc domową, manipulację bądź toksyczne relacje. Pisarka do każdego z tych zagadnień podchodzi z profesjonalizmem, wyczuciem i potrafi je przedstawić w bardzo przystępny oraz zrozumiały sposób. Polecam te lekturę nie tylko osobom w wieku dojrzewania, ale przede wszystkim tym, którzy chcą zobaczyć, co potrafi się kryć w głowach chorobliwie destrukcyjnych ludzi, jakimi sztuczkami się posługują, by nas omamić oraz na co zwracać uwagę, żeby nie wpaść w zastawione przez nich pułapki.

Avatar użytkownika - Bookszonki
Bookszonki
Przeczytane:2024-04-05, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam,

Powiem Wam, że to dosyć pokręcona historia a wszystko, co myślicie podczas czytania wywraca się do góry nogami na samym końcu.

Nastka a właściwie Anastazja jest nieszczęśliwie zakochana w Igorze, który przypadkiem odsłania ciało naznaczone siń*ami.

Obrazek ten nie pasuje do tego, co nastolatka sobie wykreowała w głowie.

Igor przecież jest idealny, nie może mieć takich skaz.

Dziewczyna za wszelką cenę pragnie mu pomóc a wydarzenia sprzed kilkunastu miesięcy kładą się cieniem na to, co się dzieje obecnie.

Prowadzi swoje prywatne śledztwo i zastawia pułapki niczym wytrawny łowca.

Przyznam się, że Nastka moim zdaniem to potwornie zakłamana manipulantka, która czerpie korzyści z krzyw*y innych.

Dla swoich własnych wyobrażeń i pragnień zrobi dosłownie wszystko, nie ucieknie od szanta*u i podstępów.

Jest też osobą rozpieszczoną, która się wywinie z każdej opresji głównie dzięki kontaktom, wpływom i pieniądzom.

Był taki moment, w którym odniosłam wrażenie, że przez chwilę jej zależało naprawdę.

Podjęte zostały trudne tematy, jak prze*oc w rodzinie, apodyktyczna matka, alko*olizm itd.

Trzeba to oddać autorce, że jej pióro jest bardzo dobre, wręcz wspaniale wykreowała bohaterów, którzy są bardzo realistyczni.

To tacy ludzie z krwi i kości, którzy z pewnością żyją obok nas.

Wyrachowani, rozpieszczeni, bogaci i biedni.

Hermetycznie zamknięte społeczności lekarzy etc.

Bardzo dobrze mi się czytało, z wielkim i stałymi zaangażowaniem i zainteresowana byłam także od początku do końca tym, co się właściwie stało i o co chodzi.

Dla ludzi mniej wnikliwych albo tych w szoku, w posłowiu autorka wyjaśnia nam co nieco "co autor miał na myśli" więc taki bonusik dodatkowy.

Nie wiem, czy bym potrafiła skatalogować gatunek ale z pewnością ma coś w sobie z thrillera psychologicznego.

Nie zabrakło trup*w, sensacji i odrobiny love story.

Z całą pewnością mocne 7/10 stanowczo ta książka na każdą z nich zasłużyła i polecam serdecznie.

Ludzie w życiu dzielą się na tych złych i tych dobrych. W tej powieści przeważa jednak ta pierwsza grupa, która nie jest zbyt dobrym przykładem postępowania. Elitarne liceum, bogaci ludzie i problemy, pojawiające się na każdym kroku. To nie może się udać.

"Bojkot" to historia z kręgu tych, po które sięgamy z przyjemnością. Historia, która porusza tematy ważne dla wielu czytelników dotyczące życia codziennego. Pojawiają się tutaj m.in. przemoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna, nałogi, trudy poradzenia sobie ze swoimi problemami. Fabuła oparta została na grupie młodych ludzi, pochodzących z bogatego środowiska. Na pierwszy rzut oka nastolatkowie mają wszystko, co wystarczy do życia. Są pieniądze, znajomi, niczego im nie brakuje. Niestety, pozory potrafią mylić. Ich życia są pełne różnych doświadczeń, często wynoszonych z domu. W końcu poza domem liczy się status społeczny, a to, co w domu, zostaje w domu. I tak właśnie tworzy się "Bojkot".

Agnieszka Kulbat stworzyła książkę na pozór miłą i przyjemną. Na pozór, gdyż za pięknym stylem pisania autorki, kryje się opowieść pełna nieprawidłowości. "Bojkot" to historia inna, bardzo przemyślana, ukazująca złe i destrukcyjne zachowania. Historia wzbudzająca liczne emocje u czytelnika, prezentująca bohaterów ze złej strony. Klimat powieści jest ciekawy, wzbudzający zainteresowanie. Sama fabuła jest zdecydowanie inna niż wszystkie. Opowiada o ciężkich tematach, dając czytelnikowi czas na zastanowienie się nad motywami. Pozwala na liczne refleksje z tym związane i myśli "kto jest dobry, a kto zły?". Ukazuje również przy tym, wartość pieniądza i statusu społecznego w codziennym życiu.

Książka pt. "Bojkot" to moje pierwsze spotkanie z autorką, Agnieszką Kulbat. Historia ta, mimo że zalicza się do literatury młodzieżowej, nie jest powieścią dla wszystkich. Tak jak już wspomniałam, porusza poważne życiowe kwestie, nieodpowiednie dla bardzo wrażliwych osób. Co istotne, jest to pozycja 16+. Osobiście, bardzo ciężko jest mi jednoznacznie ocenić lekturę. Była naprawdę ciekawą przygodą, która zostanie w pamięci na długo. Choć niektóre zachowania nie podobały mi się, czytałam ją z wielkim zaangażowaniem. Nie mogłam się oderwać, chcąc więcej i więcej. Zdecydowanie zachęcam Was, drodzy czytelnicy, do sięgnięcia po "Bojkot" i podzielenia się swoimi opiniami.

Mojra. Żniwa Przepowiedni
Agnieszka Kulbat0
Okładka ksiązki - Mojra. Żniwa Przepowiedni

Ona twym celem, zbawieniem i zgubą, ona ci marzeniem, straceniem i chlubą. Wieści o upadku Zakonu Inayari i morderstwie jego Najwyższej kapłanki rozchodzą...

Mojra
Agnieszka Kulbat0
Okładka ksiązki - Mojra

Rayn, ratując życie Aidena, nie zdaje sobie sprawy, że to on ma przynieść jej zgubę. Ich połączone życia łączą też emocje, ból i sny, zamazując granicę...