Powieść utopijna, której akcja toczy się w latach 50. XXI wieku.
Uporządkowany świat 36-letniej Joanny z dnia na dzień rozsypuje się. Preludium do nadchodzącej katastrofy jest mobbing w pracy. Początkowo bierna, stopniowo uczy się strategii wyjścia z impasu, nie chcąc podporządkować się narzuconym regułom, które odbiera jako niezgodne z jej wewnętrznym kodeksem wartości.
Autorka przenosi czytelnika w fikcyjny i utopijny świat, w którym jedynym realnym niebezpieczeństwem są uzależnienia od narkotyków i od gier komputerowych oraz przemoc psychiczna.
Na to ostatnie niebezpieczeństwo najbardziej narażone są dzieci będące ofiarami porwań, które
niestety zdarzają się coraz częściej. Jest to nowa forma wojny cywilizacyjnej. Joanna odczuwa irracjonalny lęk o swoją dziesięcioletnią córkę. Jak się okaże, intuicja jej nie zawiedzie i będzie kazała jej odbyć swoistego rodzaju trening survivalowy, by przygotować się na ewentualność wyprawy ratunkowej.
Czytelnik spotka tu dużo nieoczekiwanych zwrotów akcji, czy to wyjeżdżając z bohaterką do Oxfordu, czy lecąc do Shimli (Indie), lub odczuwając siłę natury na mieliznach Oceanu Spokojnego.
Powieść "Błękitne wstążki dróg" przenosi nas w fantazyjny i utopijny świat. Metaforycznie przedstawia jednak aktualne problemy z jakimi borykają się rządy europejskich krajów: Jak chronić obywateli przed terroryzmem? Jak poradzić sobie z globalnym ociepleniem? Czy osoby odmienne kulturowo stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla narodowych kultur? Czy zagrożeniem są wartości, jakimi kieruje się indywiduum, niezależnie od kultury pochodzenia?
Patronat nad książką objęli: dlaLejdis , Kulturalne rozmowy, Angelic on point, kuznia.art.pl, zazyjkultury.pl
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2019-02-14
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 236
Tytuł oryginału: Błękitne wstążki dróg
Język oryginału: Polska
Przeczytane:2019-03-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
W jakim kierunku zmierza Europa? Jak duży wpływ będą miały na jej kształt dotykające ją w ostatnich latach okrutne akty terroru?
W latach 50-tych XXI wieku świat radzi sobie z aktami przemocy dzięki parasolowi ochronnemu, które zyskuje każdy człowiek. Dbałość o porządek i środowisko to kolejne priorytety. Jednak terroryści zadają ciosy i szerzą strach w inny sposób - porywając dziewczynki.
Główną bohaterką książki jest Joanna, Polka od wielu lat mieszkająca we Francji, matka i żona. Spotykamy ją w momencie, gdy praca przestaje przynosić jej satysfakcję. Czuje się prześladowana przez szefa i pracowników. Towarzyszy jej również ciągły lęk o dziesięcioletnią córkę.
Czy Joanna ułoży sobie życie zawodowe? Do czego będzie zdolna w sytuacji zagrożenia bliskich osób?
Pozycja ciekawa i godna uwagi. A jak za te trzydzieści lat będzie wyglądała Polska na tle Europy? Nie pytajcie...