Bitwa o Atlantyk

Ocena: 0 (0 głosów)
Druga wojna światowa trwała od zaledwie kilku godzin, kiedy bitwa o Atlantyk, najdłuższa kampania tejże wojny oraz najbardziej zacięta batalia sił podwodnych z nawodnymi w dziejach, zaczęła się od zatopienia nieuzbrojonego pasażerskiego liniowca Athenia przez niemiecki okręt podwodny U-30. Korzystając z najnowszych badań historycznych autor - Marc Milner, przedstawia przebieg kampanii, która miała najistotniesze znaczenie dla losów II wojny światowej. Oprócz przebiegu sześcioletnich walk morskich o panowanie nad trasami konwojów opisuje także zmagania technologiczne. Nakreśla obraz rozwoju floty U-Bootów oraz technik stosowanych przez aliantów do unieszkodliwiania i niszczenia skrytej, podwodnej broni nieprzyjaciela. Analizuje, jak poniesione w walkach straty odbiły się na potencjale militarnym ich uczestników.

Czyni to z `atlantyckiej` - nie zaś tradycyjnej anglocentrycznej perspektywy.

MARC MILNER jest profesorem historii na Uniwersytecie New Brunswick w Kanadzie. Napisał wiele rozpraw na temat historii walk na morzu podczas II wojny światowej; dwie inne jego książki w języku angielskim poświęconej tej tematyce to "North Atlantic Run" i "The U-Boat Hunters". Mieszka w New Brunswick w Kanadzie.

Informacje dodatkowe o Bitwa o Atlantyk:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2012-10-09
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7758-257-2
Liczba stron: 296

więcej

Kup książkę Bitwa o Atlantyk

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bitwa o Atlantyk - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2013-12-21,

Druga Wojna Światowa była największym i najkrwawszym konfliktem w historii ludzkości. W jej trakcie toczyły się niezliczone bity i potyczki między przeciwnikami. W walce wykazywali się bohaterstwem i odwagą szeregowi żołnierze, a na każdym szczeblu dowodzenia pojawiali się wybitni taktycy i stratedzy. Słynnych bitew o przełomowym znaczeniu dla całego konfliktu było wiele. Pancerne potyczki na wschodzie, walka o każdy dom i pokój w Stalingradzie, czy też lądowanie aliantów w Tunezji oraz wielkie operacje powietrzno-desantowe na Krecie czy w Holandii a także wiele innych. Każde z tych wydarzeń zostało dokładnie opisane i przedstawione w licznych publikacjach książkowych i filmowych wielu znamienitych autorów. Tymczasem najważniejsza i najdłuższa kampania toczona w trakcie II Wojny Światowej, jest sukcesywnie pomijana. Mowa tu oczywiście o Bitwie o Atlantyk, która ze względu na swój charakter i przebieg nie obfitowała w spektakularne potyczki, ale pełna była anonimowych marynarzy i okrętów. U-Boty i okręty eskortowe toczyły ze sobą morderczy bój, w którym raz po raz sukcesy odnosiła jedna lub druga strona. Mimo wielkiego poświęceni i odwagi niemieckich podwodników otoczonych przez bezkres ocean, którzy wyciskali ze swoich maszyn siódme poty schodząc znacznie poniżej głębokości krytycznej, nie zdołali oni zatrzymać nieprzerwanego przepływu sprzętu, zapasów i ludzi do Anglii. Po prostu zgniotła ich nie wielka masa wody otaczająca ich maleńkie okręty, lecz przewaga technologiczna i przemysłowo-ekonomiczna aliantów. Kanadyjski profesor Marc Milner, w książce pod tytułem Bitwa o Atlantyk, zebrał najważniejsze informacje, fakty i wydarzenia związane z bitwą o zaopatrzenie, a więc i życie dla walczącej Europy. Autor w bardzo przystępny sposób opisał taktyki i wyposażenie walczących stron, nie przytłaczając przy tym czytelnika danymi technicznymi. W moim odczuciu czyta się to bardzo przyjemnie jednak cały odbiór utrudniał mi brak fotografii. Nieliczne ilustracje znajdujące się w książce są mapami i na całe szczęście znajdują się dokładnie tam gdzie powinny. Ponadto, o ile sama okładka jest bardzo klimatyczna i ekskluzywna, o tyle wnętrze książki swoją formą rozczarowuje – niskogatunkowy papier, na którym drukowano tę książkę, utrudniał mi jej odbiór. O samej treści nie ma sensu pisać po prostu jeśli wciągnął cię klimat filmu Das Boot to zarządzam głębokość peryskopową i wypatrujcie na półkach tej pozycji. 

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy