Biografia Marka Hłaski. Piękny dwudziestoletni

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Biografia Marka Hłaski - największej ikony polskiej literatury.

Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski - cioteczny brat Marka Hłaski - w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele mitów, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski.

Ostatnich kilka lat znacznie wzbogaciło wiedzę o losach życia Marka Hłaski. Udało się dotrzeć do nieznanych przedtem materiałów. Starałem się, przygotowując kolejne wydanie, uzupełnić je o wszystko to, co dotychczas nie było znane. O to, co rozszerza wiedzę o życiu pisarza. Wydanie to jest też znacznie rozszerzone w stosunku do poprzednich, wzbogacone o dużą ilość ilustracji - fotografii i reprodukcji dokumentów.

Andrzej Czyżewski

Informacje dodatkowe o Biografia Marka Hłaski. Piękny dwudziestoletni:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382342253
Liczba stron: 584
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Biografia Marka Hłaski. Piękny dwudziestoletni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Biografia Marka Hłaski. Piękny dwudziestoletni - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-05-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Pełna, uzupełniona o dokumenty z IPN, wersja biografii Marka Hłaski, wrażliwego pisarza, który marzył o jednym - o powrocie do Polski.
Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2021-12-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

Nie taki znowu piękny...
Chociaż od śmierci Marka Hłaski minęło ponad pięćdziesiąt lat, jego twórczość ciągle jest wznawiana, a życiorys niezmiennie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy. Co takiego wyróżnia jego pisarstwo, że pozycja w panteonie polskich pisarzy wydaje się stabilna i niezachwiana? Jaki człowiek skrywa się za docenioną i uhonorowaną twórczością?

Fakt, że autorem biografii Marka Hłaski jest człowiek blisko z nim spokrewniony, jest dla niej jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem. Nikt inny nie dotarłby do takiej liczby materiałów źródłowych i bezpośrednich relacji z życia pisarza. Ogrom fotografii, skanów listów, dokumentów jest naprawdę imponujący i sprawia, że czytelnik może poczuć, że zbliżył się do pisarza. Nie sądzę, żeby na rynku dostępna była inna biografia pisarza, która byłaby tak obszerna, bogata w źródła i wyczerpująca temat.

Nie chciałabym podważać rzetelności biografii napisanej przez Andrzeja Czyżewskiego - trzeba przyznać, że nie zatuszował on trudnych epizodów w życiu pisarza, ale jest w tej narracji coś, co wywołuje we mnie sprzeciw. Pierwsze lata życia Marka Hłaski, faktycznie nie należały do najłatwiejszych - wojna, śmierć ojca, nowy związek matki i trudne relacje z nią w wieku nastoletnim - to wszystko sprawia, że wybryki nastolatka zostają nieco usprawiedliwione. Trudno wymagać od dorastającego w niełatwej rzeczywistości człowieka, żeby zawsze zachowywał się dojrzale. Nie ma natomiast wytłumaczenia dla dorosłego mężczyzny, który pije, nadużywa leków, zdradza i bije swoją żonę. Alkoholik jest alkoholikiem dlatego, że pije, a nie dlatego, że ktoś go namówił. Bicie żony to - nazwijmy to po imieniu - przemoc domowa. Nie jest dla niej wytłumaczeniem zazdrość agresora, to czy akurat był trzeźwy, czy pijany, albo czy w swoim mniemaniu miał powód. Niektórych faktów z biografii pisarza nie da się złagodzić, a podjęte przez autora próby są nieudolne i nigdy nie powinny mieć miejsca.

Piękny dwudziestoletni okazał się nie takim znowu pięknym - niespokojny duch ścigany przez swoje demony. Czy da się poczuć do niego sympatię w czasie lektury? Nie sądzę. Odrywając jednak bohatera od napisanej przez Andrzeja Czyżewskiego biografii, należy przyznać, że ten drugi wykonał ogrom pracy tworząc tak monumentalnie dzieło - rzetelne w opisie faktów, choć nie zawsze obiektywne w komentarzach autora.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy