Biedna Mała C.

Ocena: 6 (1 głosów)

Historia o miłości i poszukiwaniu tożsamości w cieniu społecznych konwenansów!

Współczesna Polska. Czterdziestoparoletnia Ewa Łączna, nauczycielka i matka, odkrywa nieznane dotąd pragnienia. Gdy na jej drodze staje Biedna Mała C., charyzmatyczna właścicielka uczelni o skomplikowanej przeszłości, między kobietami rodzi się namiętne uczucie. Jednak społeczna presja, rodzina i duch katolickiej Polski sprawiają, że miłość staje się równie trudna, co niebezpieczna.

„Biedna Mała C.” to powieść, w której polityczna groteska i farsa obnażają paradoksy codzienności. To także historia o tęsknocie przemieniającej się w namiętność oraz o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie pełnym sprzeczności.

Informacje dodatkowe o Biedna Mała C.:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2024-12-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383734460
Liczba stron: 290
Język oryginału: polski

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Biedna Mała C.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Biedna Mała C. - opinie o książce

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2025-01-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Biedna Mała C.” autorstwa Elżbiety Juszczak to poruszająca powieść, która wciąga czytelnika w świat emocji, trudnych wyborów i życiowych zmagań. Książka opowiada historię młodej dziewczyny, której życie jest naznaczone licznymi wyzwaniami. Autorka w sposób niezwykle wnikliwy i empatyczny przedstawia jej codzienność, ukazując zarówno radości, jak i smutki, które towarzyszą głównej bohaterce. Styl pisania autorki jest przystępny, a jednocześnie pełen głębi. Dzięki temu czytelnik może łatwo wczuć się w sytuację bohaterki i zrozumieć jej motywacje. Książka porusza ważne tematy, takie jak ubóstwo, samotność i walka o lepsze jutro, co sprawia, że jest nie tylko fikcją literacką, ale także refleksją nad rzeczywistością wielu osób. Postacie są dobrze zarysowane, a ich relacje skomplikowane, co dodaje autentyczności całej historii. Warto również zwrócić uwagę na to, jak autorka przedstawia otaczający świat, który często bywa okrutny, ale jednocześnie pełen małych cudów, które mogą zmienić życie.
"Biedna Mała C.” to książka, która skłania do myślenia i wzrusza. To opowieść o nadziei, determinacji i sile, jaką można znaleźć w najtrudniejszych chwilach. Z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom, którzy cenią sobie literaturę poruszającą ważne tematy społeczne.

BRUNETTE BOOKS

Link do opinii

"Nikt nie jest w stanie powiedzieć czegoś ostatecznego, czegoś rozsądnego o tak zwanym życiu".

 

 

Taka gorzka wiwisekcja współczesnej rzeczywistości, jaką staje się "Biedna mała C." potrafi pobudzić do głębszej analizy skomplikowanej natury człowieka i każe zastanowić się nad tym, co w ostatecznym rozrachunku daje nam miłość. Myślę także, że każdy znajdzie w tej książce dla siebie coś zupełnie innego, a wielość interpretacji tego utworu okaże się zaskakująca.

 

Elżbieta Juszczak ukończyła filologię polską na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest poetką, eseistką, reportażystką oraz pracownikiem naukowym. Prowadziła w Polskim Radiu cykl audycji "Alfabet poetów świata". Zadebiutowała tomikiem wierszy pt. "Ona grzeszna". Mieszka w Koszalinie.

 

Ewa Łączna to kobieta po czterdziestce, będąca żoną, matką i nauczycielką. Kobieta, gasząc tęsknotę za wiecznie nieobecnym mężem Andrzejem, pociesza się w ramionach kochanka. Jednak prawdziwie zakochuje się w biednej małej C., właścicielce prywatnej szkoły wyższej. Tytułowa C. także skrywa swoją miłosną historię, w której głównym bohaterem jest Sylwester i jego córka Anka realizująca szalony plan napadu na bank.

 

"Biedna mała C." to powieść składająca się z kilku klisz, które nie są pojedynczymi scenami, ale całym układem zdarzeń. Nie są to więc skróty myślowe, z którymi najczęściej je kojarzymy, co ewidentnie podnosi atrakcyjność poznawczą przedstawionej historii. Brak w fabule tej książki także chronologii, co tylko dodaje jej literackiego smaku. Elżbieta Juszczak przedstawia bowiem w swoim dziele losy kilku bohaterów, których wspólnym mianownikiem jest ona, Ewa Łączna, nazwisko zupełnie nieprzypadkowe.

 

Każda z postaci uwiecznionej w tej zmyślnie ułożonej mozaice, uosabia ludzkie namiętności i odkrywa zgniliznę świata wokół nas. Dużo na łamach tej powieści tęsknoty za byciem kimś innym i na bycie z kimś innym. Dużo miłości obarczonej poczuciem obowiązku i miłości niepohamowanej, wyzwolonej od społecznych konwenansów. Jest też sprzeczność, czyli ten aspekt naszej natury, który dotyczy każdego. A wszystko to definiuje życie ze wszechobecną nudą, którą rozjaśnić może jedynie płomień nadziei. 

 

Zupełnie niespodziewanym w całej tej egzystencjalnej rozgrywce staje się wątek Anki artystki i jej pomysłu na napad na bank. Warstwa ta mająca charakter sensacyjny i po trosze komediowy, pokazuje jak pięknie można bawić się formą i przekazem. Elżbieta Juszczak prowadząc Adama, Ankę i jej dwójkę dzieci na wieś, do domu kobiety z krową, operuje symboliką i dającymi się odczytać porównaniami. To chyba najbardziej zajmujący wątek z zapisków Ewy Łącznej, z klisz, jakie podrzuca czytelnikowi autorka.

 

"Biedna mała C." nie jest żadnym manifestem, nie jest także powieścią zaangażowaną społecznie. To raczej złożona z kilku warstw mozaika ludzkich egzystencji, która zauważalnie dotyka współczesnych bolączek naszego świata. Mowa o wolnej miłości, o pogoni za pieniędzmi, ale także o dewastacji krajobrazu przez deweloperów i polityce stającej się nową religią. A nad tym wszystkim wybrzmiewa myśl przewodnia, że "Być może wszyscy jesteśmy spleceni jakimś potajemnym węzłem". 

Link do opinii
Inne książki autora
Pasterze dolin
Elżbieta Juszczak0
Okładka ksiązki - Pasterze dolin

Nie tylko z Pomorza Elżbieta Juszczak, a jednak zewsząd! Anatol Ulman...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy