reklama

Bezpiecznej jazdy, matko

"Bezpiecznej jazdy, matko" to opowieść o spotkaniu po latach między Mary, 60-letnią byłą hippiską, dzieckiem kontrkultury lat 60., i jej synem Victorem, którego opuściła jako niemowlaka, zostawiając pod opieką grupy joginów w Nepalu. Akcja powieści rozgrywa się w wielu zakątkach świata: od Nowego Jorku, przez Berlin, Macedonię, po Nepal. Bardzo trudno przypisać ją do jednego gatunku. Silnie nawiązuje do prozy beatników, wplatanie poezji czy fragmentów wywiadów w tradycyjną narrację przywołuje na myśl literaturę postmodernistyczną, jednocześnie zawiera elementy thrillera oraz motywy fantastyczne. Co jednak ważniejsze, całość jest napisana w sposób lekki i niezwykle wciągający, a dialogi okraszone są inteligentnym humorem. Choć utwór ten jest debiutem autora na polu powieściowym, to Carl Abrahamsson od wielu lat szlifował swoje zdolności pisarskie jako publicysta, autor książek niebeletrystycznych oraz tłumacz. Dzięki temu osiągnął lekkość pióra i lotność myśli, które razem oferują fascynującą (i bezpieczną :) ) podróż.

Informacje dodatkowe o Bezpiecznej jazdy, matko:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2019-12-15
Tytuł oryginału: Mother, Have A Safe Trip
Tłumaczenie: Krzysztof Grudnik

Kup książkę Bezpiecznej jazdy, matko

Bezpiecznej jazdy, matko - opinie o książce

60-letnia była hippiska, po śmierci swoich rodziców dokonuje retrospekcji swojej przeszłości. Jest to jej podróż w głąb siebie, uświadomienia sobie czego jej przez całe życie brakowało. Czterdzieści lat temu podczas szalonej podróży w Nepalu, pełnej imprez na haju i rockowej muzyki... Urodziła tam syna, którego pozostawiła na wychowanie joginom. Obecnie jej 40-letni syn jest wszechstronnie utalentowany, gra muzykę i pisze wiersze oraz ma głęboko rozwinięte zdolności parapsychologiczne. Matka i syn doznają telepatycznego porozumienia i postanawiają poznać się po 40 latach nie widzenia się...
Ta historia pokazuje, że życie czasem puszcza do nas oko i stroi sobie z nas żarty. Zachowujemy się czasem nieracjonalnie i po latach nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie dlaczego? Skłania do refleksji czym jest wolność? Czy jest możliwe bycie całkowicie odpornym na krytykę innych osób i życie według własnych zasad?
Zapraszam Was na tę barwną jazdę, która jest prawdziwym rollercoasterem gatunkowym, znajdziemy tu wątki kryminalne, szpiegowskie, parapsychologiczne, rozważania filozoficzno religijne, pikantne uniesienia miłosne i szczyptę magii. Jest dziwna, niedorzeczna ale zarazem zabawna i wzruszająca. Ciekawie napisana, znajdziemy tu różnorodne formy zapisu, są tu listy, wiersze czy wywiady, dzięki którym poznajemy stan ducha i myśli bohaterów. Dla mnie to była świetna, lekka rozrywka i polecam ją każdemu kto szuka czegoś nietuzinkowego.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung