Niniejsza publikacja, autorstwa Jacka Wasilewskiego, stanowi dowcipne, lecz niezwykle rzetelne podsumowanie najważniejszych zagadnień z zakresu gramatyki polskiej.
Autor przeprowadza czytelnika przez kręte zaułki i przedstawia poszczególne grupy rzezimieszków, m.in. Przypadkowe towarzystwo, Rzeczownikową brać, Klikę czasownika czy Niesłowne imiesłowy, opisując ich funkcję w językowym półświatku i sygnalizując czyhające zagrożenia. Przyswojenie tej cennej wiedzy z pewnością usprawni korzystanie z kłopotliwego języka ojczystego w codziennym życiu. Wspomniany półświatek został przewrotnie sportretowany przez Joannę Czupryniak, zachęcającą czytelnika do niebanalnej interpretacji gramatycznych zawiłości.
To wspaniała pozycja dla wszystkich miłośników języka polskiego, ale i tych, którzy są z nim na bakier.
Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2021-06-24
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 220
Język oryginału: polski
Gdy wieczorami czytamy dzieciom bajki, z reguły nie zdajemy sobie sprawy, że tuż pod powierzchnią opowieści kryją się kryzysy ekonomiczne, drenaże mózgów...
SAM MOŻESZ WSZYSTKO, W GRUPIE JESZCZE WIĘCEJ! Zabawna i poruszająca opowieść o zaufaniu, wsparciu i sile zespołu. Bo razem można pokonać największe słabości...
Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Wiem, że mamy wakacje ale sięgając po „Bezecnik gramatyki polskiej” odrazu wróciły do mnie wspomnienia ze szkoły. Jakie były Wasze ulubione przedmioty, a jakich nie znosiliście? Może widzicie podobieństwo co do preferencji przedmiotowych pomiędzy Wami, a waszymi dziećmi?
Osobiście uwielbiałam matematykę i polski, ALE! Nie znosiłam gramatyki. Wiersze, lektury to było coś, ale te wszystkie zagwozdki gramatyczne nie były dla mnie.
Śmiało mogę powiedzieć, że gdym w latach szkolnych trafiła na „Bezecnik gramatyki polskiej” to moja przygoda z gramatyką potoczyła się zdecydowanie lepiej. Książka jest przepięknie wydanym podsumowaniem najważniejszych zagadnień z zakresu gramatyki polskiej. Piękna twarda oprawa, kolorowe ilustracje i co najważniejsze dowcipny język sprawiają, że po książkę sięga się z miłą chęcią. Nie zliczę ile razy się przy niej uśmiałam, a nawet popłakałam ze śmiechu. Dzięki temu, że wiedza przekazywana jest przez wydarzenia z życia codziennego, czy powiedzenia używanych przez większość z nas to nauka nabiera nowego znaczenia. Tak naprawdę człowiek nie czuje, że się czegoś uczy, czy czyta książkę o językoznawstwie. Czytelnik po prostu dobrze się bawi, a o to właśnie powinno w nauce chodzić!
Zdecydowanie polecam książkę każdemu miłośnikowi języka polskiego, jak i osobom które chcą sprawdzić czy, aby napewno o nim wszystko wiedzą. Książka nada się także na prezent dla starszej młodzieży. Polecam!