Bez dogmatu

Ocena: 5 (4 głosów)
Inne wydania:
Powieść wzbudzająca żywe zainteresowanie wśród współczesnych pisarzowi, dziś nieco zapomniana, ustępująca miejsca bardziej popularnym utworom. Powstała ona w realistycznej konwencji XIX wieku i wbrew oczekiwaniom autora, zamiast przestrogą, stała się dziełem modelowym polskich dekadentów.

Informacje dodatkowe o Bez dogmatu:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-04-04578-8
Liczba stron: 525

więcej

Kup książkę Bez dogmatu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bez dogmatu - opinie o książce

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2019-03-10,

Henryka Sienkiewicza (1846-1946) polskiego pisarza, nowelisty, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Już w szkole podstawowej stykamy się z jego twórczością: Janko Muzykant, Latarnik, W pustyni i w puszczy, Quo vadis, Krzyżacy. W szkole średniej przychodzi czas na Potop, a czasem (co zależy od nauczyciela) na całąTrylogię. Ale tym razem nie zajmę się żadną z tych znanych wszystkim lektur. Dzisiaj przyszedł czas na powieść, o której niektórzy z was nic nie wiedzą - Bez dogmatu.


Bez dogmatu to obok Rodziny Połanieckich jedna z niewielu powieści obyczajowych w dorobku pisarza. Możemy tutaj zaobserwować całkowicie innego Sienkiewicza niż ten, którego znany dzięki jego powieściom historycznym. Tym razem jest to utwór o czasach współczesnych i podejmuje problem człowieka z końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu życia. W czasie kiedy powieść została wydana (1891) wzbudziła burzliwą dyskusję. Jednak dla młodych ludzi stała się diagnozą ich pokolenia.


Bohaterem i narratorem powieści Bez dogmatu jest trzydziestopięcioletni Leon Płoszowski. Prowadzi on dziennik/pamiętnik, w którym relacjonuje historię swojej miłości i duchowego kryzysu. Mężczyzna jest potomkiem arystokratycznego rodu i został wychowany w zbytku, bez kłopotania się o środki do prowadzenia wystawnego stylu życia. Leon odebrał bardzo staranne wykształcenie: szkoła w Metzu, uniwersytet w Warszawie, szkoła rolnicza we Francji. Jednak czas spędza próżniaczo, oddając się rozmyślaniem, kontemplacji dzieł sztuki i prowadzeniu dziennika. Bardzo sceptycznie wyraża się o religii, filozofii, a nawet o miłości, w którą zdaje się nie wierzyć. Lecz gdy przyjeżdża z Włoch spotyka swoją dawno niewidzianą kuzynkę Anielkę. Płoszowski spotyka dziewczynę na tańcach, balach, przyjęciach i zaczyna się nią interesować. Niestety przez swój charakter nie stać go na żadne działania względem Anielki, mimo że ona jest mu przychylna. Posuwa się w końcu do tego, że wyjeżdża, ale wcześniej w liście życzy dziewczynie szczęścia.


Powieść psychologiczna Bez dogmatu należy do tych powieści Henryka Sienkiewicza, których akcja dzieje się w czasach współczesnych pisarzowi. Napisany w konwencji pamiętnikarskiej utwór przedstawia losy oraz wybory moralne i miłosne Leona Płoszowskiego, nazywanego najsłynniejszym polskim literackim dekadentem, estetą i indywidualistą. Autoanaliza i refleksje głównego bohatera stały się na tle ówczesnych utworów polskich nowatorskie. Zapomnijcie więc o płaszczach z krzyżem i o machaniu szabelką, bo oto Sienkiewicz w szczytowej formie bardzo odchodzący od tego z czego jest najbardziej znany - od powieści historycznych.


Porównywany z wytwornym pasożytem społecznym Płoszowski cierpi na „chorobę” całkowitego braku woli. A Sienkiewiczowi dostało się za brak dystansu i jednoznacznego potępienia bohatera. Niektórzy posuwali się nawet do zarzucania autorowi Trylogii amoralność a także jednostajność i ciasnotę ram.


Prawdę mówiąc trochę sama sobie się dziwię, że wcześniej tej powieści nie przeczytałam, ale tak się złożyło. W sumie może to i lepiej, że teraz trafiła w moje ręce, bo stara już jestem i spojrzenie na świat i ludzi się zmieniło. Kto wie, co bym napisała o Bez dogmatu trzydzieści lat temu. Na pewno nie to, co teraz.


Jedna z nielicznych powieści obyczajowych w dorobku Sienkiewicza, ale nie żałuję ani jednej chwili z nią spędzonej. Zdaję sobie sprawę jednocześnie, że nie każdemu się spodoba, a możliwe, że nawet znudzi. Ja lubię takie rozważania i dywagacje – nawet w takiej ilości. Bez dogmatu to powieść interesująca i sądzę, że świetnie napisana. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać, chociażby po to, żeby poznać innego Sienkiewicza.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Niewiele osób w ogóle wie, że Sienkiewicz napisał taką powieść, zrywając w ten sposób z tematyką historyczną. Akcję tej powieści umieścił we współczesnej sobie Warszawie, wybierając na głównego bohatera człowieka młodego lecz bardzo zagubionego w ówczesnych czasach i filozofii. Głównym tematem pozostaje jednak miłość, sprzyja on jednak wyrażeniu przez Sienkiewicza uwag na wiele innych tematów. Nie czyta się tak genialnie jak powieści Prusa, ale warto ją znać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-27, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2010-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2009-03-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Sienkiewicz. Listy. Tom I. Część pierwsza
Henryk Sienkiewicz 0
Okładka ksiązki - Sienkiewicz. Listy. Tom I. Część pierwsza

Pierwsze zbiorowe wydanie listów Henryka Sienkiewicza przynosi korespondencję pisarza, w znacznej mierze nie drukowaną. Z 15 000 listów napisanych w ciągu...

Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby

Przedstawiamy w tej książeczce najcelniejsze powiedzonka ulubieńca wielu pokoleń czytelników "Trylogii". Pan Zagłoba wypowiada się o polityce i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy