reklama

Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian

Ocena: 6 (1 głosów)

Za jakie przewinienia można było zostać zmienionym w bestię?

Co groziło śmiałkom, którzy napotkali wzrok Meduzy?

Kto strzegł mitycznego złotego runa?

Z jakich bestii przyrządzano eliksir młodości?

Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie mitów Greków i Rzymian. Ale uwaga: będą potwory! Bo mitologia to nie tylko bogowie i herosi, ale również giganci, bestie i demony – Atlas, który podtrzymywał na swoich barkach cały świat, Tyfon, stugłowy demon, który miał zdetronizować Zeusa, i wreszcie Minotaur, Cerber oraz Sfinks. Mitologiczny bestiariusz jest księgą zadziwiającą i wciąż działającą na wyobraźnię.

Bestie i zwierzęta w mitologii – to właśnie one przekazują nam ukryte znaczenia wędrówek starożytnych herosów i bohaterów. Przybliżają nam skrywane lęki, wierzenia i elementy codzienności, które towarzyszyły ludziom w dawnych wiekach. Przerażają, ale też inspirują. To symbole, które nadal wyrażają głębokie pragnienia oraz potrzebę poszukiwania wolności i siły.

Informacje dodatkowe o Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2024-03-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788368045130
Liczba stron: 240
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pozytywny_wolumi
Pozytywny_wolumi
Przeczytane:2024-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane,

Książka „Bestie antyku” to fascynująca wyprawa przez mitologię starożytnej Grecji i Rzymu. W jej kartach odkryjecie smoki i węże, mroczne stwory leśne, wilkołaki oraz wampiry. Autorka prowadzi nas także przez tajemniczy świat podziemny, opowiadając o demonach, gigantach, cyklopach i innych niezwykłych stworzeniach. Każda z tych bestii została dokładnie przeanalizowana pod kątem symboliki oraz jej roli w mitologii.

Dodatkowym atutem są liczne odniesienia do starożytnych tekstów.

„Opływający ziemię ocean przywodzi na myśl jeszcze jeden niezwykle popularny motyw uroborosa – węża/smoka zjadającego własny ogon. Symbolizuje on powstawanie, odradzanie się świata oraz jego stabilność”.

Autorka porusza również uniwersalną symbolikę smoka, która głęboko zakorzeniła się w ludzkiej podświadomości:

„Smok to jeden z najpowszechniejszych symboli kulturowych i jako taki stanowi uniwersalną ideę, która jest głęboko osadzona w ludzkiej podświadomości. Co ciekawe, jego znaczenie od zawsze było dwoiste. Z jednej strony smoki towarzyszyły bogom, królom i władcom, symbolizując siłę i uzdrowienie. Z drugiej strony łączone były z wrogimi siłami, zagrażającymi porządkowi wszechświata”.

Jednym z interesujących wątków jest przedstawienie różnych wersji mitu o Jazonie. Mnie osobiście najbardziej zaintrygowała historia o Meduzie. Czy wiedzieliście, że początkowo była samotna? Dopiero później pojawiły się jej siostry – Euryale i Steno. Zaskakująca jest także historia Pegaza, który narodził się z krwi Meduzy. Dopiero dzięki tej książce uświadomiłam sobie, że Meduza była postacią tragiczną. Dlaczego? Musicie koniecznie sięgnąć po tę lekturę, by odkryć odpowiedź!

Kolejną niespodzianką było dla mnie odkrycie, że strzygi istniały już w czasach starożytnych – a byłam przekonana, że to późniejszy mit! Owidiusz szczegółowo opisał te stworzenia w swoich dziełach.

Na koniec – syreny. Stanowią one prawdziwe wyzwanie dla współczesnych badaczy. Zaskakujący jest brak wystarczających informacji na ich temat w dostępnych źródłach. Dlaczego przyciągały ofiary? Co robiły z tymi, którzy ulegli ich pieśniom? To pytania, które wciąż pozostają bez jednoznacznych odpowiedzi.


„Bestie antyku” to nie tylko fascynująca opowieść, ale również doskonałe źródło wiedzy o mitologicznych stworach. Autorka z wyczuciem łączy starożytne mity z bogatą symboliką, odkrywając przed czytelnikami nowe, często zaskakujące interpretacje. Książka z pewnością przyciągnie uwagę zarówno znawców mitologii, jak i tych, którzy dopiero zaczynają zgłębiać tajemnice starożytnych wierzeń.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy