Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku

Ocena: 5 (1 głosów)

Szpital Bellevue w nowojorskiej East Side zajmował niegdyś barwne i przerażające miejsce w powszechnej wyobraźni jako zbiorowisko zmasakrowanych ofiar przestępstw, zaciekłych psychopatów, oszalałych z bólu i cierpiących na egzotyczne choroby pacjentów. Wiele lat później stał się inspiracją dla serialu nakręconego przez Netflix ,,Szpital New Amsterdam".

David Oshinsky, amerykański badacz historii i laureat nagrody Pulitzera, przedstawia fascynującą historię kultowego nowojorskiego szpitala publicznego, która odzwierciedla jednocześnie rozwój medycyny.

Przez niemal trzysta lat żadna epidemia, żadna katastrofa i żaden postęp w medycynie nie omijał Bellevue. Leczono w nim tysiące żołnierzy wojny secesyjnej, tam utworzono zalążek pogotowia ratunkowego i zorganizowano pierwszą szkołę pielęgniarską dla kobiet. To szpital Bellevue spopularyzował fotografię medyczną i leczenie psychiatryczne oraz zachęcił Nowy Jork do podejmowania zintegrowanych działań w dziedzinie zdrowia publicznego.

Ostatnie dekady XX wieku przyniosły szerzącą się przestępczość, narkomanię i bezdomność - problemy, które postawiły pod znakiem zapytania przetrwanie szpitala publicznego. Dopiero kryzys AIDS ugruntował trwałą pozycję Bellevue jako największego gwaranta bezpieczeństwa w Nowym Jorku, kultowego szpitala ostatniej szansy.

Informacje dodatkowe o Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366997998
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Bellevue: Three Centuries of Medicine and Mayhem at America's Most Storied Hospital

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

więcej

Kup książkę Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bellevue. Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-05-09,

Trzy stulecia medycyny i chaosu w najbardziej znanym szpitalu Nowego Jorku.
Bellevue to szpital w Nowym Jorku i najstarszy szpital publiczny w Stanach Zjednoczonych.

Bellevue wywodzi swoje początki z pierwszego stałego przytułku w mieście , dwupiętrowego ceglanego budynku ukończonego w 1736r.

W 1798 r. miasto nabyło farmę Belle Vue, posiadłość w pobliżu East River, która służyła do kwarantanny chorych podczas serii epidemii żółtej febry . Szpital został formalnie nazwany Szpitalem Bellevue w 1824 roku.
Bellevue było powszechnie kojarzone z leczeniem chorych psychicznie pacjentów dlatego stało się lokalnym określeniem szpitala psychiatrycznego . To już dawno przeszłość, ponieważ szpital rozwinął się przez lata w kompleksowy ośrodek medyczny, obejmujący ambulatoryjną , specjalistyczną i wykwalifikowaną opiekę pielęgniarską, a także usługi ratunkowe i szpitalne . Szpital obejmuje 25-piętrowy ośrodek opieki nad pacjentami i zatrudnia 1200 lekarzy oraz około 5500 pracowników wewnętrznych.

Bellevue jest szpitalem zapewniającym opiekę zdrowotną osobom bez względu na ich status ubezpieczenia lub zdolność do zapłaty.
Dlaczego sięgnęłam po tą książkę?
Przede wszystkim dlatego, że już dawno interesował mnie szpital z tak bogatą historią. Byłam ciekawa, gdzie tkwi jego niebywały fenomen.
Początkowo niepozorny budynek przerodził się w miejsce nauczania, leczenia i pomocy.
To tu powstała pierwsza przychodnia dla dzieci, pierwsza szkoła pielęgniarska, początki pogotowia ratunkowego.
Świetnie napisana historia jak zmieniał się system leczenia, jak zmieniała się świadomość społeczeństwa, rozwój medycyny.
Bardzo podobal mi się rozdział o fotografii, dzięki, której mamy zachowany obraz ówczesnych problemów zdrowotnych związanych z różnymi chorobami czy np jak leczono problemy z kręgosłupem.
Szczególnie zaciekawiła mnie postać lekarki Lauretty Bender, zwaną też bliźniaczką doktora Mengele, która stosowała terapię elektrowstrząsów u dzieci.
Ten szpital przeszedł wszystkie etapy rozwoju. Od całkowitej ciemnoty do nowoczesnych metod leczenia.
Jest to książka popularnonaukowa z dużą ilością ciekawostek, nieznanych faktów, wydarzeń.
Posiada kilka ilustracji, które są miłym dodatkiem.
Myślę, że może być śmiało używana jako pomoc naukowa.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

 ,,Trafił do Bellevue - to zwrot niemal tak stary jak sam Nowy Jork".

 

 Autor, David Oshinsky, laureat nagrody Pulitzera, przedstawia nam niesamowitą historię szpitala Bellevue, od jego początków, kiedy służył jako przytułek, do czasów współczesnych, w których uchodzi za światowej klasy placówkę medyczną. Trafiamy w tej historii do miejsca, które przeszło niezwykłą transformację. Bellevue w swoich początkach widzimy jako skupisko ludzi z najróżniejszymi chorobami, kojarzone z brudem i chaosem. Szpital w swoich progach witał psychopatów, zmasakrowane ofiary przestępstw, ludzi zakażonych egzotycznymi chorobami czy żołnierzy wojny secesyjnej. Każdy, kto pomocy potrzebował, otrzymywał ją. Bellevue to sama w sobie historia Ameryki. To historia wojen secesyjnych, światowych, zamachu z 11 września, historia zmian społecznych w Ameryce jakie nastąpiły w przeciągu niemal trzystu lat, ale również historia postępu medycyny. Szpitala nie ominęła chyba żadna choroba, żadne epidemie: tyfusu, cholery, czy żółtej febry. Współcześnie Bellevue to światowej klasy centrum medyczne, któremu przyświeca idea taka jak na początku: każdy otrzyma tu pomoc.

  

   Z jaką lekkością i przyjemnością zaczytywałam się w tej historii. Dawka wiedzy, jaką autor nam serwuje wylewa się z każdej strony, a wzbogacenie jej anegdotami sprawia, że jest przystępna w odbiorze. Jednocześnie fascynuje i wciąga tak, że trudno jej się oprzeć i odłożyć ją na półkę. Dodatkowo znajdziemy w niej zdjęcia postaci związanych z Bellevue, a obrzerna bibliografia na końcu świadczy o tym, że David zawarł w niej rzetelne informacje i bardzo solidnie przygotował się do jej napisania. Dla mnie czas spędzony z tą lekturą był czystą przyjemnością. 

 

  Myślę, że nie tylko fan literatury popularnonaukowej czy medycyny odnajdzie się w tej pozycji. To pozycja dla każdego, kto lubi poszerzyć od czasu do czasu swoją wiedzę naukową, a przy tym poznać historię Nowego Jorku, czy Ameryki. 

  

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy