„Baśnie polskie” to powrót do pradawnych dziejów, w których fantazja przenika się z rzeczywistością. Książka zabierze każdego Czytelnika w podróż po historii naszego kraju, przybliżając mu niektóre regiony dzięki opowieściom o królach, smokach, zbójach czy skarbach polskiej ziemi. Te wspaniałe historie, opisujące tereny od gór po nasze morze, okraszone ilustracjami o doskonale oddającymi ich klimat, na długo zapadną w pamięć wszystkich dzieci i dorosłych, którzy sięgną po tę niezwykłą publikację – źródło polskiej tożsamości..
Odbiorcy
– dzieci i dorośli – wszyscy, którzy chcą się zachwycić baśniami naszego kraju, mającymi swe źródło w podaniach ustnych i bajaniach mieszkańców poszczególnych regionów
– miłośnicy rodzinnego czytania, którzy z pewnością nie będą się nudzić przy miłej, oryginalnej lekturze.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
– to zbiór przepięknych barwnych baśni opartych na historii naszego kraju
– prawdziwa perełka literacka, baśnie opowiedziane w poetycki sposób okraszone wspaniałymi ilustracjami
– to lekcja historii i kultury polskiej, wymarzona lektura dla pasjonatów literatury regionalno-etnograficznej.
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-01-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 144
Baśnie polskie, kuszące od pierwszego wejrzenia cudowną szatą graficzną, okazują się doskonałą zabawą nie tylko dla najmłodszych. Także dorośli znajdą tu coś dla siebie. I przypomną sobie chwile, gdy sami po raz pierwszy usłyszeliBaśń o warszawskiej syrence czy Baśń o wawelskim smoku.
W przygotowanym przez wydawnictwo Jedność tomie znalazły się właściwie wszystkie najbardziej znane i lubiane opowieści związane z początkami i historią naszego kraju, tłumaczące pojawienie się pewnych symboli w takich, a nie innych miejscach. Znajdzie się więc tu miejsce i dla poznańskich koziołków, i dla toruńskich pierników, znajdzie się baśniowe wyjaśnienie zasolenia Bałtyku.
Dzięki niewielkiej objętości każda z baśni idealnie nada się na krótkie czytanie przed snem, które nie ma prawa zmęczyć ani dziecka ani rodzica. Ale każda z nich może też stać się pretekstem do rozmowy z maluchem na temat podążania własną drogą (Baśń o Czechu, Lechu i Rusie), wierności dla swoich przekonań (Baśń o Wandzie, co nie chciała Niemca) czy umiejętności naprawiania, czasem błahych, a czasem przerażających, błędów (Baśń o Zbóju Madeju) oraz innych ważnych w życiu wartościach.
Całość zdobią przecudowne ilustracje Moniki Giełżeckiej. Miękka kreska i ciepłe, żywe barwy z całą pewnością przyciągną wzrok każdego szkraba.
Brykają wesoło i pasą się w stadzie na łące, soczysta zielona trawka to ich przysmak. Wiatr rozwiewa ich grzywy, a słońce ogrzewa ich lśniącą sierść. Kochają...
Co należy włożyć do wielkanocnego koszyka i dlaczego? Jakie znaczenie mają kolory pisanek? Czym jest śmigus, a czym dyngus? Jakie są wielkanocne wypieki i zabawy?...