Książka to trzy eseje w polskiej i angielskiej wersji językowej (angielska wersja językowa dla szerszego oddziaływania). Eseje zostały opatrzone przypisami zawierającymi wyjaśnienia terminów i obiektów. W każdym z tekstów znajdują się napisane przez Autorkę wiersze, które czasem puentują, a czasem dopełniają treść. Niewielki format i nieduża objętość tekstu zachęcają do czytania w każdej chwili. Tematyka w aspektach politycznym, kulturowym i społecznym bardzo aktualna. Na okładce znajduje się wykonane przez Autorkę malowidło na wodzie - technika ebru.
Nieszczęście, które widziała Autorka, budzi współczucie, wywołuje rozpacz, ale emocje są nieme - chciała im dać głos. André Parrot (francuski archeolog) uważał, że każdy człowiek ma dwie ojczyzny - swoją własna i Syrię. Autorka rozumie, o czym mówi. W Syrii (i na pozostałym terytorium Żyznego Półksiężyca) każdy skrawek ziemi w swojej głębi pokazuje, jak przez tysiąclecia ludzie dojrzewali i zmieniali się. Wojny bezpowrotne niszczą ślady niezwykłych kultur, zubożając nas wszystkich, niezależnie od miejsca, w którym żyjemy lub które uznajemy za swoje.
Pisząc książkę Autorka chciała zastanowić się także nad Turcją - przyjmującą uciekinierki i uciekinierów i - jak się później okazało - wykorzystującą tę sytuację w polityce międzynarodowej i wewnętrznej...
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 104
Książka doktor Nawrockiej dotyczy wyjątkowo ważnej problematyki społecznej, jaką jest starość. Autorka nie tylko z dużą wiedzą, ale też z dużą wrażliwością...
Przeczytane:2020-01-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki XXI wieku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 12 książek 2020, 52 książki 2020,
Zaplanowana podróż zagraniczna skrywa wiele przed nami zazwyczaj tajemnic i tak właśnie jest w książce pt. '' Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej w swoich zamieszczonych trzech esejach ilustruje to, co uważa za stosowne, aby każdy z nas chcący dowiedzieć się nieco więcej na temat historii, kultury, tradycji, jakie występują one na co dzień w danej religii.
Do przeczytania tej książki przekonały mnie słowa wstępu-autorstwa prof. dr hab. Ewy Drozdy-Senkowskiej (Université Paris Descartes), która to potrafi dostrzec w osobie autorki pozytywne aspekty postrzegania tematów głównych, których się podjęła.
Czytanie tej książki pozwoliło mi doświadczyć i przenieść się na moment to tego, co jest mi nieznane i dalekie od otaczającej naszej współczesnej rzeczywistości.
Mogłam się dowiedzieć, jak żyją mieszkańcy, poznać ich problemy, zwyczaje, miejsca, w których czuja się bezpiecznie, a co najważniejsze ujęło mnie osobiście, w jaki sposób zdobywają wiedzę uczniowie i osoby występujące w roli autorytetów.
Zwróciłam szczególną uwagę na zamieszczone w tej książce 2 esesje: I, III.
Podobały mi się również autorskie opisane i ujęte trafnie do całości tekstu wiersze, które posłużą z czasem nad pomyśleniem nad sensem naszego życia.
Słowa uznania kieruję dla Pani Hanny Piątkiewicz, która wykonała bardzo dobre angielskie tłumaczenie trzech esejów, dzięki któremu mogłam zapoznać się z większym zasobem słów.
Elementem dodatkowym w tej książce jest to, że eseje zamieszczone są w dwóch wersjach polskim i angielskim.
Opracowane przez Panią Joannę Nawrocką eseje zostały napisane barwnym językiem, a dodatkowo wyjaśnia nam dotąd przy tym nieznane słowa występujące w esejach, w opisywanych przez nią miejscach bądź kulturze.
Oficynie Wydawniczej ''Impuls'' dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt. '' Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej.
Polecam przeczytać ten niezwykły reportaż.