Bajki Babci Gąski

Ocena: 5 (1 głosów)
Cykl barokowych baśni Charles'a Perraulta opublikowany w 1697. Tytuł cyklu nawiązuje do znanej w folklorze postaci Babci Gąski. Materiał do swoich baśni prozą autor zaczerpnął z tradycji ludowej. Przedstawił je na dworze Króla Słońce jako dzieło swojego syna. Sobie przypisał jedynie krótkie wersy moralizatorskie zamykające opowiastki.

Informacje dodatkowe o Bajki Babci Gąski:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1961 (data przybliżona)
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: b.d.
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Bajki Babci Gąski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bajki Babci Gąski - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2013-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Kto zna nazwisko Charles Perrault? Hmm... O, jest. Jedna osoba w pierwszym rzędzie! A kto zna bajki o Czerwonym Kapturku i o Kopciuszku? O! Wszyscy!!! Tak, pan Perrault, Francuz żyjący w XVII wieku jest ewenementem literackim, którego baśnie odniosły większy sukces (bo światowy, a ponad to stały się klasykami gatunku) niż nazwisko samego autora. Perrault nie był jednak pomysłodawcą baśni, ponieważ zebrał i ujednolicił różne wersje ludowych historyjek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, to na jego bajkach oparli się ponad sto lat później Bracia Grimm. W dawnych czasach pisarze tworzyli bajki i baśnie jako wesołe, umoralniające, lekko lubieżne, czasem straszne utwory dla dorosłych. Do dziecięcych uszu docierały w wersjach okrojonych. W przekładzie Hanny Januszewskiej możemy przeczytać jednak pełne wersje tłumaczone m.in. na podstawie pierwszego ich wydania z 1697 roku. Dzięki temu wiem, że ,,Sinobrodego" oraz drugiej połowy bajki o Paluszku i o Śpiącej królewnie nie przeczytałabym małemu dziecku! Toż to horrory. Tłumaczenie pani Januszewskiej jest oceniane różnie. Do dziś znawcy tematu spierają się o to, czy Perrault miał na myśli kopciuszkowy bucik ze szkła czy z delikatnej skórki popieliczki (szarego gryzonia trochę mniejszego od wiewiórki). Zbiór zawiera 11 baśni: ,,Mały Czerwony Kapturek", ,,Sinobrody", ,,Kopciuszek, czyli pantofelek z popieliczki", "Śpiąca królewna", ,,Sprytna księżniczka, czyli przygody Filutki", ,,Imć Kot, czyli kot w butach", ,,Frant z Czubkiem", ,,Wróżki", ,,Ośla Skórka", ,,Paluszek", ,,Śmiechu warte życzenia". W pierwszym wydaniu ukazało się 8 opowiadań. ,,Ośla skórka" i ,,Śmiechu warte życzenia" napisane zostały wcześniej wierszem, a dodane do jednego z kolejnych wydań ,,Bajek babci Gąski". ,,(...) Przygody Filutki" natomiast nie są w ogóle autorstwa Perrault'a! Baśnie zawarte w książce ,,Bajki Babci Gąski" przemawiają do czytelników małych i dużych już od setek lat. Zawsze niosące ze sobą morał i przestrogę. Na przykład Czerwony Kapturek jest czysto wyłożonym ostrzeżeniem dla młodych dziewcząt, by nie zadawały się z obcymi. Teksty bajek są napisane prosto i zrozumiale. Stały się jednak arcydziełami powszechnie znanymi ze względu na ich przekaz i ,,nieśmiertelność".
Link do opinii
Inne książki autora
Bajki
Charles Perrault0
Okładka ksiązki - Bajki

Ósma już pozycja z Kolekcji Najpiekniejsze Bajki "Dziennika Zachodniego"...

Bajki wszech czasów
Charles Perrault0
Okładka ksiązki - Bajki wszech czasów

Ten wspaniały zbiór bajek wzbogacony został oryginalnymi ilustracjami, zainspirowanymi sztuka ludowa, obrazami Pietera Bruegla i tradycyjnymi wizerunkami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy