reklama

Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu

Leżący w Rosji, a dokładniej w Republice Buriacji, Bajkał to jedno z najstarszych i najgłębsze jezioro na świecie. Jezioro tak wielkie, że Buriaci nie mówią o nim inaczej jak Święte Morze. Dom dla prawie dwóch tysięcy zwierząt, w ludziach od zawsze wzbudzał strach, podziw i szacunek. Potrafi się gniewać i w ciągu kilku minut rozhuśtać tak bardzo, że fale dochodzą do pięciu i pół metra wysokości. Dlaczego się gniewa? Jakie tajemnice w sobie skrywa? Kto na przestrzeni dziesiątków tysięcy lat zamieszkiwał jego brzegi? Kto mieszka tam dziś i jakie historie w sobie nosi? Czym się zajmuje? Które miejsca nad Świętym Morzem są świadkami magicznych szamańskich obrzędów? Ile nazw lodu trzeba zapamiętać, by umieć ponazywać wszystkie jego odcienie, gdy zamarza zimą? Jak bardzo tajemniczy i cudowny jest świat bajkalskiej przyrody i jaką rolę w jego odkrywaniu odegrali Polacy?

Na te wszystkie pytania, a także na wiele innych, odpowiada w tej książce Piotr Malczewski, znakomity fotograf i podróżnik, który był nad Bajkałem kilkanaście razy, zarówno latem, wędrując wzdłuż brzegów Świętego Morza, jak i zimą, wędrując samotnie po zamarzniętej tafli jeziora z saniami.

"Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu" to bogato ilustrowany, zarówno archiwalnymi, unikatowymi fotografiami, jak i współczesnymi fotografiami Piotra Malczewskiego, esej, przetykany osobistymi fragmentami z dziennika podróży. To wielowątkowa opowieść o jednym z najbardziej magicznych miejsc na ziemi.

W książce znalazły się też QR kody, po zeskanowaniu których obejrzeć można 24 krótkie filmy nagrane nad Bajkałem, zarówno przez autora, jak i jego przyjaciół. Dzięki tym filmom można więc na przykład czytać książkę i jednocześnie słuchać wycia wichrów wiejących nad Bajkałem.

Informacje dodatkowe o Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu:

Wydawnictwo: inne