Babskie lato

Ocena: 5.5 (2 g³osów)

Przezabawna opowie¶æ o kobiecych marzeniach, które spe³niæ mo¿na (a nawet trzeba!) w czwartej dekadzie ¿ycia

Gdy cztery charakterne ¦l±zaczki postanawiaj± zrealizowaæ plany sprzed ponad dwudziestu piêciu lat i wyruszyæ w podró¿ w nieznane, mo¿na spodziewaæ siê tylko jednego - pe³nej humoru, ale i m±dro¶ci ¿yciowej opowie¶ci o tym, ¿e na przygodê ¿ycia nigdy nie jest ani za pó¼no, ani za wcze¶nie.

Babskie lato to ksi±¿ka drogi i ksi±¿ka o drodze - tej przemierzanej w kilometrach i tej odbywanej w marzeniach i pragnieniach. To historia kobiecej przyja¼ni, która dojrzewa dziêki wspólnie ¶wiêtowanym ¿yciowym sukcesom i solidarnie prze¿ywanym sercowym pora¿kom. Pomiêdzy s³owami, w¶ród których co rusz pojawiaj± siê bliskie bohaterkom wyra¿enia gwarowe, toczy siê lekka i dowcipna opowie¶æ o sprawach najwy¿szej wagi - o mi³o¶ci, o rodzinie, o szczê¶ciu.

Dajcie siê porwaæ tej niezwyk³ej historii i do³±czcie do wyprawy, w której wszystko okazuje siê inne, ni¿ mo¿na by zaplanowaæ.

Informacje dodatkowe o Babskie lato:

Wydawnictwo: Emocje
Data wydania: 2024-05-08
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Babskie lato

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Babskie lato - opinie o ksi±¿ce

ᴛʏᴛᴜᴌ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ: 𝗣𝗼𝗱𝗿ó¿ 𝗺𝗮𝗿𝘇𝗲ñ (𝗕𝗲𝗹𝗲 𝗸𝗮𝗷)

[..] 𝑗𝑎𝑘 𝑠𝑖ê 𝑤 ¿𝑦𝑐𝑖𝑢 𝑛𝑖𝑒 𝑢𝑘³𝑎𝑑𝑎, 𝑡𝑜, 𝑝𝑟𝑜𝑏𝑙𝑒𝑚𝑦 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑐ℎ𝑜𝑑𝑧± 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑖𝑒 𝑛𝑎𝑟𝑎𝑧, 𝑎𝑙𝑒 𝑗𝑎𝑘 𝑠𝑖ê 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎 𝑢𝑘³𝑎𝑑𝑎æ, 𝑡𝑜 𝑡𝑒¿ 𝑠𝑖ê 𝑜𝑘𝑎𝑧𝑢𝑗𝑒, ¿𝑒 𝑝𝑜 𝑐𝑎³𝑜¶𝑐𝑖.

𝐵𝑎𝑏𝑠𝑘𝑖𝑒 𝑙𝑎𝑡𝑜 to pierwsza powie¶æ autorki, jak± przeczyta³am i druga, która zosta³a wydana pod skrzyd³ami Wydawnictwa Emocje. Ok³adka ksi±¿ki zachwyca, jest przepiêkna i idealnie pasuje do tej powie¶ci. 𝐵𝑎𝑏𝑠𝑘𝑖𝑒 𝑙𝑎𝑡𝑜 to ¶wietna powie¶æ drogi z przesympatycznymi bohaterkami w roli g³ównej. Kryminalne afery, przestêpcy, przystojny ¶ledczy i tajemniczy W³och oraz przesympatyczna ciotka Cila, która szuka ciekawych przywar, bo ¶mia³o mo¿e siê od czego¶ uzale¿niæ, jako ¿e przysz³o¶ci sobie nie zmarnuje. To wszystko mo¿na znale¼æ w najnowszej powie¶ci Katarzyny Targosz.

Kobiety ruszaj± w podró¿ pod wp³ywem chwili, a wracaj± ze spontanicznej wyprawy odmienione, bo ta krótka wyprawa w nieznane zmieni³a wszystko.

Kornelia bêdzie ¶wiêtowaæ swoje 45 urodziny i w oczekiwaniu na przyjazd przyjació³ek stoi w oknie i porównuje wspó³czesno¶æ do „swoich” czasów. 𝑂𝑐𝑧𝑦𝑤𝑖¶𝑐𝑖𝑒 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖𝑜𝑚 ¿𝑦³𝑜 𝑠𝑖ê 𝑡𝑒𝑟𝑎𝑧 – 𝑝𝑜𝑑𝑜𝑏𝑛𝑜 𝑙𝑒𝑝𝑖𝑒𝑗, 𝑝𝑟𝑎𝑐𝑎 𝑏𝑦³𝑎 𝑝𝑜𝑑𝑜𝑏𝑛𝑜 – 𝑙¿𝑒𝑗𝑠𝑧𝑎, 𝑎 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒𝑡𝑟𝑧𝑒 𝑝𝑜𝑑𝑜𝑏𝑛𝑜 – 𝑐𝑧𝑦𝑠𝑡𝑠𝑧𝑒. Nie zna³a siê dobrze na gospodarce, polityce, ekologii, wiêc nie mog³a podeprzeæ swoich przekonañ twardymi argumentami, ale zwyczajnie nie by³a z tego zadowolona. 𝑇ê𝑠𝑘𝑛𝑖³𝑎 𝑛𝑖𝑒𝑐𝑜 𝑧𝑎 ¦𝑙±𝑠𝑘𝑖𝑒𝑚 𝑝𝑎𝑚𝑖ê𝑡𝑎𝑛𝑦𝑚 𝑧 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑐𝑖ñ𝑠𝑡𝑤𝑎 […] 𝑤 𝑝𝑒𝑤𝑛𝑦𝑚 𝑤𝑖𝑒𝑘𝑢 𝑘𝑎¿𝑑𝑦 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎 𝑢𝑤𝑎¿𝑎æ, ¿𝑒 𝑘𝑖𝑒𝑑𝑦¶ 𝑏𝑦³𝑜 𝑙𝑒𝑝𝑖𝑒𝑗.

Kornelia od chwili, gdy porzuci³ j± ch³opak, kiedy by³a z nim w ci±¿y, jest sama. Teraz po tym, jak doros³a córka wyfrunê³a w ¶wiat, przeprowadzi³a siê do wiekowej ciotki, która ma w sobie wiêcej energii i ¿ycia ni¿ Kornelia i jej dwie przyjació³ki razem wziête.

Pola to mistrzyni prac domowych, stateczna mê¿atka, znudzona codzienn± rutyn±. Zmêczona obowi±zkami i zawiedziona brakiem zainteresowania ze strony mê¿a, bo po szesnastu latach ma³¿eñstwa, romantyzm to mo¿e sobie poogl±daæ tylko w filmie.

Renata od dziesiêciu lat jest wdow±. Zawsze by³a niepokorna i nikomu nie chcia³a siê podporz±dkowywaæ, to ona jest si³± napêdow± ca³ej paczki, autork± wariackich pomys³ów i prowodyrk± szalonych przedsiêwziêæ. Mê¿czy¼ni w jej ¿yciu goszcz± tylko na chwilê, bo ¿aden z nich nie dorównuje jej zmar³emu mê¿owi.

W dniu urodzin Korneli, Renata wpada na genialny pomys³, by wyruszyæ w podró¿ przed siebie bez planu, jak o tym marzy³y ponad dwadzie¶cia piêæ lat temu. Kornelia i Pola s± pocz±tkowo bardzo sceptycznie do tego pomys³u nastawione, ale Renata, jak na co¶ wpadnie, to ³atwo nie odpuszcza. Wszystko robi na sto procent, niczego po³owicznie, w ka¿de przedsiêwziêcie anga¿uje siê ca³± sob± i d±¿y do celu.

Spontaniczna podró¿ kobiet obfituje w zaskakuj±ce zdarzenia i przygody. Czego tam nie by³o? Nocowanie w zamku, spotkanie przystojnego amanta, który byæ mo¿e jest przestêpc±, a uda³o mu siê oczarowaæ Korneliê, przeprawianie siê archaiczn± bark± na drugi brzeg rzeki, nieoczekiwany wystêp wokalny Korneli na weselu i zajêcia z malowania, podczas których Pola odkry³a, ¿e ma talent malarski, a potem szala³a na weselu obcych ludzi, tym samym, gdzie Kornelia da³a popis wokalny. Potem po drodze zabra³y m³odego ch³opaka, który zwia³ z domu i psa przywi±zanego do drzewa w lesie.

Zabawna podró¿ trzech dojrza³ych kobiet, m³odego ch³opaka i zabranego z lasu ogromnego psa, do którego Renata zapa³a³a niesamowit± wrêcz mi³o¶ci± w przeciwieñstwie do Poli musz±cej znosiæ jego obecno¶æ na tylnym siedzeniu. Do kompletu spotka³y id±c± le¶n± drog± dziewczynê. Dla niej tak¿e znalaz³o siê miejsce w samochodzie. I tak docieraj± do pensjonatu w lesie. Je¶li s±dzicie, ¿e to koniec niesamowitych przygód kobiet, to jeste¶cie w b³êdzie. To tu dopiero bêdzie siê dzia³o.

Ta podró¿ okaza³a siê ¶wietnym pomys³em i dostarczy³a kobietom wiêcej, ni¿ mog³aby im przynie¶æ dwadzie¶cia piêæ lat wcze¶niej. 𝐵𝑜 𝑡𝑒𝑟𝑎𝑧 𝑛𝑖𝑒 𝑐ℎ𝑜𝑑𝑧𝑖³𝑜 𝑤𝑐𝑎𝑙𝑒 𝑜 𝑝𝑜𝑧𝑛𝑎𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑛𝑜𝑤𝑦𝑐ℎ 𝑚𝑖𝑒𝑗𝑠𝑐 𝑖 𝑘𝑜𝑟𝑧𝑦𝑠𝑡𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑧 𝑟ó¿𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑎𝑡𝑟𝑎𝑘𝑐𝑗𝑖, 𝑎 𝑝𝑜𝑧𝑛𝑎𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑠𝑖𝑒𝑏𝑖𝑒 𝑖 𝑘𝑜𝑟𝑧𝑦𝑠𝑡𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑧 𝑛𝑜𝑤𝑦𝑐ℎ 𝑠𝑦𝑡𝑢𝑎𝑐𝑗𝑖, 𝑑𝑙𝑎 𝑜𝑑𝑘𝑟𝑦𝑐𝑖𝑎 𝑡𝑒𝑔𝑜, 𝑐𝑜 𝑠𝑖ê 𝑘𝑟𝑦𝑗𝑒 𝑔𝑑𝑧𝑖𝑒¶ 𝑤 𝑔³ê𝑏𝑖 𝑖𝑐ℎ 𝑑𝑢𝑠𝑧𝑦. […] 𝑊𝑖ê𝑐 𝑛𝑖𝑒𝑝𝑜𝑠𝑡𝑟𝑧𝑒¿𝑒𝑛𝑖𝑒, 𝑤𝑟𝑎𝑧 𝑧 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑚𝑖𝑒𝑟𝑧𝑎𝑛𝑦𝑚𝑖 𝑘𝑖𝑙o𝑚𝑒𝑡𝑟𝑎𝑚𝑖, 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑚𝑖𝑒𝑟𝑧𝑎³𝑦 𝑠𝑤𝑜𝑗𝑒 𝑤𝑒𝑤𝑛ê𝑡𝑟𝑧𝑛𝑒 𝑘𝑟𝑎𝑗𝑜𝑏𝑟𝑎𝑧𝑦.

Wszystkie trzy nie mia³y pojêcia, ¿e pobyt w starym domu pozwoli im prze¿yæ szalone przygody, o których latami bêd± mog³y opowiadaæ rodzinie. Pola zatêskni³a za mê¿em i dzieæmi, a Kornelia i Renata za¶ byæ mo¿e znalaz³y mi³o¶æ.

Dziêki tej wyprawie Pola odkry³a w sobie talent, o którym nie mia³a pojêcia i zatêskni³a za mê¿em. Kornelia, która na d³ugie lata zamknê³a serce dla wszystkich mê¿czyzn, teraz zastanawia siê, czy aby go trochê nie uchyliæ dla sympatycznego Alberta. Kornelia prowodyrka przedsiêwziêcia straci³a za¶ g³owê dla ¶wie¿o poznanego Nolberta, który na szczê¶cie nie okaza³ siê miêdzynarodowym przestêpc±.

Ka¿dy wiek ma swoje prawa i uroki. 𝑁𝑎𝑠𝑧 𝑤𝑖𝑒𝑘 𝑐ℎ𝑦𝑏𝑎 𝑛𝑖𝑒 𝑑𝑜 𝑘𝑜ñ𝑐𝑎 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑡𝑦𝑚, 𝑐𝑜 𝑝𝑜𝑘𝑎𝑧𝑢𝑗𝑒 𝑚𝑒𝑡𝑟𝑦𝑘𝑎. 𝑀³𝑜𝑑𝑦 𝑚𝑜¿𝑒 𝑐𝑧𝑢æ 𝑠𝑖ê 𝑠𝑡𝑎𝑟𝑜, 𝑎 𝑠𝑡𝑎𝑟𝑦 𝑚𝑜¿𝑒 𝑐𝑧𝑢æ 𝑠𝑖ê 𝑚³𝑜𝑑𝑜. 𝐴 𝑠± 𝑤𝑦𝑑𝑎𝑟𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎, 𝑘𝑡ó𝑟𝑒 𝑝𝑜𝑠𝑡𝑎𝑟𝑧𝑎𝑗± 𝑐𝑖ê 𝑤 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑒𝑗 𝑐ℎ𝑤𝑖𝑙𝑖 𝑜 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑠𝑖±𝑡𝑘𝑖 𝑙𝑎𝑡 […]

𝐵𝑎𝑏𝑠𝑘𝑖𝑒 𝑙𝑎𝑡𝑜 to powie¶æ, w której nie brakuje pozytywnej energii, pe³na ¶l±skiej gwary i regionalnych przysmaków. Przy okazji lektury mo¿na dowiedzieæ siê co to s± klapsznity, ¿ymloki, futermeloki, makrony czy karminadle. To powie¶æ napisana z niesamowitym poczuciem humoru, pe³na przekomicznych perypetii trzech charakternych kobiet i skrz±cych siê dowcipem dialogów. 𝐵𝑎𝑏𝑠𝑘𝑖𝑒 𝑙𝑎𝑡𝑜 to powie¶æ drogi, w któr± mo¿na zabraæ siê wraz z sympatycznymi bohaterkami, bo i dla nas znajdzie siê miejsce w ich samochodzie. To ciep³a opowie¶æ niepozbawiona refleksji napisana w lekki i przyjemny sposób o mi³o¶ci, rodzinie i poszukiwaniu szczê¶cia, sile przyja¼ni, wyzwaniach, o kobiecych marzeniach, które mo¿na spe³niaæ bez wzglêdu na wiek.

[…] 𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑢𝑠𝑖𝑚𝑦 𝑜𝑑 𝑟𝑎𝑧𝑢 𝑟𝑜𝑏𝑖æ 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜¶, 𝑐𝑜 𝑚𝑎 𝑧𝑛𝑎𝑐𝑧𝑒𝑛𝑖𝑒 𝑑𝑙𝑎 𝑐𝑎³𝑒𝑔𝑜 ¶𝑤𝑖𝑎𝑡𝑎. 𝑊𝑦𝑠𝑡𝑎𝑟𝑐𝑧𝑦, ¿𝑒 𝑟𝑜𝑏𝑖𝑚𝑦 𝑐𝑜¶ 𝑑𝑙𝑎 𝑡𝑦𝑐ℎ, 𝑘𝑡ó𝑟𝑧𝑦 𝑠± 𝑜𝑏𝑜𝑘 𝑛𝑎𝑠, 𝑏𝑜 𝑡𝑜 𝑜𝑛𝑖 𝑛𝑎𝑑𝑎𝑗± 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑒𝑚𝑢 ¿𝑦𝑐𝑖𝑢 𝑠𝑒𝑛𝑠 𝑜𝑛𝑖 𝑠± 𝑐𝑎³𝑦𝑚 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑦𝑚 ¶𝑤𝑖𝑎𝑡𝑒𝑚.

Avatar u¿ytkownika - mrufka80czyta
mrufka80czyta
Przeczytane:2024-05-23, Ocena: 6, Przeczyta³em,

Jak wiecie, jestem ok³adkow± srok±. Dzi¶ chcê wam poleciæ ¶wietn± historiê, która siê kryje pod przepiêkn± ok³adk±.
,,Babskie lato" @katarzynatargosz.pl @wydawnictwoemocje

G³ówne bohaterki s± po czterdziestce. Przyja¼ni± siê od wielu lat. Maj± ró¿ne do¶wiadczenia ¿yciowe, ró¿ne temperamenty. Podczas jednego ze spotkañ, pada pytanie:
,,Nie drêczy was czasem my¶l, ¿e przesz³y¶my przez to ¿ycie, nie maj±c ¿adnego znaczenia ?"

Co mo¿e im pomóc, przypomnieæ sobie kim s±, jakie maj± cele i co jeszcze mog±?
Wyprawa BELE KAJ. Czyli przed siebie. Ju¿ w liceum planowa³y tak± podró¿, ale jak to bywa w ¿yciu, nic z tego nie wysz³o. Teraz to nadrobi±.

Jak mo¿ecie siê domy¶laæ, to nie bêdzie zwyk³a przeja¿d¿ka, a pe³na wra¿eñ i nietypowych zdarzeñ wyprawa ¿ycia. Nie chcê wam zepsuæ zabawy, wiêc nie zdradzê szczegó³ów, ale przygotujecie siê na babskie lato.
Autorka przepiêknie pokazuje, ¿e bez wzglêdu na to, co ju¿ prze¿y³a¶, warto wyj¶æ ze swojej strefy komfortu. Twoje dzieci opu¶ci³y rodzinny dom i czujesz pustkê? A mo¿e jeste¶ sama i my¶lisz, ¿e nic dobrego ciê ju¿ nie czeka, jeste¶ znu¿ona ¿yciem? Najwa¿niejsza podró¿ to ta, któr± pokonujemy w swojej g³owie i sercu.

"Bo teraz nie chodzi³o wcale o poznawanie nowych miejsc i korzystanie z ró¿nych atrakcji, a o poznawanie siebie i korzystanie z nowych sytuacji dla odkrycia tego, co siê kryje gdzie¶ w g³êbi ich duszy.
Wrêcz niepostrze¿enie, wraz z przemierzanymi kilometrami, przemierza³y swoje wewnêtrzne krajobrazy".

Genialna opowie¶æ o kobiecej przyja¼ni, prze³amywaniu siebie, nowym pocz±tku po czterdziestce. Co jeszcze w niej znajdziecie? Mocne charaktery, przygoda ¿ycia, zagadka kryminalna (tajemniczy skarb w piwnicy), a to wszystko okraszone ¶l±skimi powiedzonkami.
Jestem zauroczona t± gwar± i t± histori±.
Lekka, pe³na humoru i dystansu (kocham ironiê!) porusza tematy istotne dla wielu kobiet.

Dla wszystkich Gryfnych frelek ? (fajnych babek)
To trzeba przeczytaæ!

Inne ksi±¿ki autora
Szlak Kingi. Opowie¶ci z Wiary
Katarzyna Targosz0
Ok³adka ksi±zki - Szlak Kingi. Opowie¶ci z Wiary

W ¿yciu Kingi, trzydziestopiêcioletniej wielkomiejskiej singielki trudno znale¼æ choæby promyki szczê¶cia. Jej zwi±zek z mê¿czyzn± w³a¶nie siê zakoñczy³...

Powierzchnia. W poszukiwaniu prawdziwej siebie. Opowie¶ci z Wiary
Katarzyna Targosz0
Ok³adka ksi±zki - Powierzchnia. W poszukiwaniu prawdziwej siebie. Opowie¶ci z Wiary

Czterdziestoletnia Kinga znów wkracza na szlak cudów. Opuszcza Kro¶cienko, w którym przed piêciu laty znalaz³a wiarê, nadziejê i mi³o¶æ...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Szepty ciemno¶ci