Wspomnienia autorki bestsellerowej ,,Sztuki kochania".
Michalina Wisłocka - jak na rewolucjonistkę przystało - niezwykle otwarcie opisywała siebie. W wydanych na kilka lat przed śmiercią wspomnieniach zabiera nas w podróż do miejsc, które ją wychowały i ukształtowały. W pełnej ciepła i humoru opowieści pokazuje ludzi, zdarzenia i drogę życiową, bez której nie byłoby doktor Michaliny Wisłockiej i bestsellerowej ,,Sztuki kochania".
Kanwą wspomnień są dzienniki, które po latach zaskakują literacką wyobraźnią oraz trafnością obserwacji.
Można powiedzieć, że prawie od urodzenia byłam lekarzem. Wszystkim swoim lalkom i misiom - a było ich trzynaście - urządzałam szpital, bo bez przerwy chorowały, każde na inną chorobę. Do leczenia tej całej hałastry miałam walizeczkę, a w niej narzędzia: nożyczki, strzykawki z igłami oraz słuchawki, nici do szycia, a nawet wyszachrowane gdzieś u szewca krzywe igły, którymi zszywało się rany. [...] W ten sposób odbyło się moje elementarne przeszkolenie medyczne.
Fragment książki
Michalina Wisłocka (1921-2005) - lekarz, ginekolog, cytolog i seksuolog. Autorka bestsellerowego poradnika ,,Sztuka kochania". Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-03-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 376
Sztuka kochania. W dwadzieścia ... to niezapomniana lektura, która wskazuje sposoby doskonalenia miłosnego warsztatu. Sztuka kochania to umiejętność, dzięki...
Dr Michalina Wisłocka, lekarz, autorka słynnej" Sztuki kochania", wielokrotnie wznawianej i przełożonej na wiele języków-nawet chiński- tym razem...
Przeczytane:2018-06-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Sięgam po niektóre ksiażki bez przygotowania recenzjami, poleceniami czy też jakąkolwiek wiedzą dotyczącą teści. Czego można się spodziewać mając przed oczyma tytuł "Autobiografia" a w roli autora postać sławną czyli MIchalinę Wisłocką. Nie wiem, czego ktoś mógłby się spodziewać, wiem, czego ja oczekiwałam. Liczyłam na poznanie życia kogoś, kogo sławna książka była otoczona nimbem skandaliczności, łamiącej tabu oraz dającej odpowiedzi na pytania których nie miało się odwagi zadać otwarcie. I nie powiem, że nie spełniła ta książka zupełnie moich oczekiwań. Jednak to spełnienie nastąpiło w pewnej niewielkiej części. Ułamek spełnionych oczekiwań. Nigdzie na okładce, wewnątrz książki czy też w jakimkolwiek miejscu nie mamy żadnej nawet najmniejszej wzmianki ,że książka będzie tyczyć tylko dzieciństwa naszej rodzimej "obyczajowej skandalistki". Czasy w których przyszło Michalinie Wisłockiej przeżyć wiek dziecięcy i wczesno młodzieżowy są opisane dosyć szczegółowo. Jej rodzina oraz relacje w niej panujące są przedstawione doskonale. Możemy z wielkim zdziwieniem przeczytać jak niegdyś wychowywano dzieci, jakie były wobec nich wymagania, czego rodzice uczyli i czego wymagali. W świetle współczesnych reguł wychowawczych stanowi to niebywałą przepaść. Dokładne opisy autorki są fantastyczną relacją tego, co już nie wróci, co stanowi niedościgły wzór , który z biegiem lat ogromnie się zmienił. Cóż inne czasy , inne obyczaje. Zachwycając się treścią niestety czuję wielki niedosyt. Niedosyt wiedzy dotyczącej dalszego ciągu. Odnoszę wrażenie, że wydawca skusił się mirażem zysku, który sobie wykalkulował jeśli wyda tę książkę akurat w czasie ,kiedy na ekrany kin wchodziła filmowa biografia Wisłockiej. Czuję niedosyt i przepraszam , jeśli ktoś ma ochotę na poznanie życia za pomocą tej "Autobiografii" dostanie tylko niewielki jej skrawek. Chciałoby się zjeść wspaniałą ucztę, a dostaje się tylko przystawkę, po której czujemy się głodni. Czuję się bardzo głodna. Nawet jeśli dzieciństwo jest istotną częścią życia , to jednak czasy w których bohater dokonywał przewrotów obyczajowych są chyba warte wiedzy o nich. Zgłodniałam i nie poprzestanę na przystawce. Dla ciekawych dzieciństwa Michaliny Wisłockiej - polecam, dla tych, którzy chcą czegoś więcej ... .