reklama

As pik

Ekscytująca rozgrywka, zaskakujące zwroty akcji i społecznie ważkie tematy tworzą wybuchową mieszankę w głośnym debiucie Faridah Abíké-Íyímídé, w którym dwoje bohaterów, Devon i Chiamaka walczy z anonimowym hejterem.

Kiedy dwoje uczniów Prywatnej Akademii Niveus, Devon Richards i Chiamaka Adebayo, zostaje wybranych do elitarnego grona prefektów, wydaje się, że to wspaniały początek jeszcze lepszego roku. Taka funkcja nie tylko świetnie wygląda w podaniu o przyjęcie na studia, ale też daje szansę na wystąpienie przed rekruterami i zapewnia wysoką pozycję w szkolnej hierarchii.

Krótko po nominacji ktoś zaczyna rozsyłać anonimowe wiadomości i ujawnia sekrety głównych bohaterów, podpisując się ,,As". Życie Devona i Chiamaki wywraca się do góry nogami, a sytuacja w szkole staje się groźna dla nich samych i dla ich starannie zaplanowanej przyszłości.

To, co z początku wydawało się chorym dowcipem, szybko zmienia się w niebezpieczną grę, w której Devon i Chiamaka nie mają dobrych kart. Czy uda im się powstrzymać hejtera, zanim stawką stanie się ich życie? As Pik to połączenie Uciekaj! iserialu Plotkara.

Informacje dodatkowe o As pik:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Ace of Spades

Kup książkę As pik

As pik - opinie o książce

Avatar użytkownika - xbooklikex
xbooklikex
Przeczytane:2022-06-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"- Wiem, że dziwnie to brzmi, ale rasizm ma szerokie spektrum, a oni wszyscy się w nim mieszczą i wszyscy go praktykują. Zgoda, nie każdy nosi biały kaptur i nie każdy nas wyzywa. Ale w rasizmie chodzi o coś więcej niż tylko o to, czy ktoś jest dla ciebie miły czy nie. Dobry albo zły. To coś znacznie szerszego. Żyjemy zamknięci w bańce, którą ukształtowała przeszłość. W momencie gdy oni postanowili, że skoro są biali, to mają władzę, my, Czarni, znaleźliśmy się na samym dole.

Jeśli nie wolno nam o tym mówić otwarcie, ale naprawdę, poważnie o tym mówić, to jaki to ma sens?"

Nie bez powodu wybrałam taki długi fragment. Ta książka jest mieszanką wszystkiego, co w literaturze chcę poznawać. Nie tylko, gdy z samego czytania można mieć frajdę. Lubię, gdy osoby autorskie nie boją się sięgać głębiej, poruszać ciężkich tematów czy prowadzić swoją historię w sposób nieco tajemniczy. "As pik" jest przykładem takiej opowieści.

♠️Dwójka uczniów wybranych na prefektów. Czarni, ze stypendium i pragnący coś osiągnąć. Jednak już po samym wyborze kandydatów zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Anonimy. Zdjęcia. Pytanie: komu można zaufać?

Co tu dużo pisać... Bawiłam się przy niej świetnie. Książka została napisana w cudowny i angażujący sposób. Wpleciona intryga, którą śledzimy przez całą książkę, nie jest jedynym głównym tematem. Dzięki podzielonej narracji, autorka prezentuje nam szeroki obraz tej przedziwnej społeczności. Porusza temat rasizmu, homofobii, jak i wszechobecnego hejtu. Każdy wątek jest rozwinięty w swoim czasie oraz idealnie zakończony; do samego końca, nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.

♠️Wiecie, że to jest debiut?♠️
Pamiętam, jak kilka miesięcy temu widziałam tą książkę gdzieś na zagranicznych kontach i zaciekawiła mnie okładka. AS PIK. Po przeczytaniu, widzę tu ciekawą interpretację dwóch stron tej samej karty. Z jednej strony mamy tą ambitną dziewczynę, która ciężko dąży do osiągnięcia swoich celów. A z drugiej zagubionego, lecz nie mniej ważnego chłopaka, któremu życie nieźle dało w kość. Jak się możecie domyślać, ich historia splata się przez jedno szkolne wydarzenie, a dalsza relacja pozostaje owiana "Asowymi" tajemnicami.

Reszty już nie zdradzam, tego musicie przekonać się sami. Czy polecam? Oczywiście, że polecam! Wspaniała książka, wspaniali bohaterowie (queerowa reprezentacja) i anonimowi sprawcy całego zamieszania. Jeśli lubicie szkolne historie, to koniecznie sięgnijcie po "As pik"🔥

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-06-06, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie znam Plotkary czy Słodkich kłamstewek, szkoła średnia dawno za mną, wiec czym mnie przyciągnął As Pik? Oczywiście okładką, ale treść jest równie zajmująca jak szata graficzna. I jeśli myślicie, że to miła i sympatyczna młodzieżówka - to jesteście w błędzie.

Debiut autorki, a historia jaką stworzyła to rozbudowana i wielowątkowa opowieść o hejcie, nienawiści, o szukaniu siebie, odwadze, ale i zagubieniu. Akcja toczy się w elitarnej prywatnej szkole, gdzie dziwnym zbiegiem okoliczności łączą się losy najpopularniejszej dziewczyny i chłopaka, którego raczej nikt nie dostrzega. I do pewnego momentu, oprócz nawarstwiającej się fali hejtu, doskonale wiemy co się dzieje, jednak z każdą stroną sytuacja się gmatwa i nagle w rękach mamy thriller od którego ciężko się oderwać. Autorka dotyka trudnych tematów z którymi walczą nastolatki, ale i dorośli, przedstawia je w przystępny sposób, jednak niczego nie wygładza. Rasizm, homofobia, segregacja materialna, klasizm to wszystko znajdziecie w tej powieści. Akcja przypomina mi trochę tą w STAGS, jednak w całkiem innym klimacie.

Książka podobała mi się, że względu na dobrze poprowadzoną fabułę, oraz za odwagę w trudnych tematach. Myślę, że to Must Read dla każdego nastolatka.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona