Arthur i George

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Równolegle poznajemy losy Arthura Conan-Doyle`a - sławnego pisarza i lekarza oraz George`a Edalij - prawnika hinduskiego pochodzenia, niesłusznie oskarżonego o kaleczenie zwierząt i skazanego na więzienie. Drogi obu mężczyzn krzyżują się, gdy twórca "Sherlocka Holmesa" postanawia ująć się za Georgem, ofiarą rasizmu i ludzkiej głupoty, i nagłośnić sprawę.

Informacje dodatkowe o Arthur i George:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2007-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-247-0405-7
Liczba stron: 590

więcej

Kup książkę Arthur i George

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Arthur i George - opinie o książce

Książka napisana znakomicie, ale w końcu napisał ją mistrz słowa. Jak zwykle Barnes osnuwa swoją opowieść o naturze człowieka wokół jakiejś autentycznej historycznie postaci ze świata kultury. Tym razem jest to Artur Conan Doyle, autor serii o Sherlocku Holmesie. Drugim bohaterem powieści jest George Edalji, prawnik z angielskiej prowincji, z ojca parsa (hindusa) i matki Szkotki, generalnie dziwny młodzianin, skazany za okaleczanie zwierząt. O tym dowiaduje się słynny detektyw i próbuje go uniewinnić. 
Cała powieść to przeplatające się wątki obu panów. Trzeba przyznać, że Barnes dokonał w książce cudu, pisząc prawie 600 stron ciekawej książki, która w zasadzie jest grą umysłów. Chcę tu powiedzieć, że mało się w niej dzieje, a mimo to czytałam ją jednym tchem. Książka jest, moim zdaniem, opowieścią o angielskości i jej plusach oraz minusach. Obaj bohaterowie reprezentują dwa jej odcienie: prowincjonalny i wielkomiejski. Widać w tej historii jak w zwierciadle wszystkie plusy i minusy stereotypów. W sumie można to odnieść i do innych nacji, gdyż stereotypy są wszędzie. To co uchodzi celebrycie lub arystokracie, jest dziwactwem, a wręcz zbrodnią społeczną na prowincji. Ponadto dochodzi tu temat obcokrajowców w społeczeństwie i ich traktowanie. Sprawa Georga jest tego typowym przykładem. Barnes pokazał wszystkie mechanizmy, którymi kieruje się prowincja: lęk przed obcymi, upraszczanie, szukanie winnych, niezrozumienie. Na drugiej szali mamy w książce życie Arhura, który mieszkając w mieście mógł być bardziej anonimowy, ale i jego osobliwości były nawet dla otoczenia ciekawe i pomogły mu w karierze. 
Z drugiej strony po skończonej lekturze wcale nie była taka przekonana, co piszą inni czytelnicy, iż autor pokazał niewinność Georga. Nie zdradzając fabuły, chciałam powiedzieć i zapytać innych czytelników, co sądzą o ostatniej scenie. No mnie ona zastanowiła bardzo. Nie wiem doprawdy 'co poeta miał na myśli' i czy chciał pokazać, że inność jest dobra, czy wprost przeciwnie. Moim zdaniem autor pozostawił zakończenie otwarte. Ale na pewno jest to majstersztyk literacki i świadectwo kunsztu pisarza. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2015-10-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek - 2015, Mam,
Inne książki autora
Mężczyzna w czerwonym płaszczu
Julian Barnes0
Okładka ksiązki - Mężczyzna w czerwonym płaszczu

,,Moglibyśmy zacząć od pocisku i pistoletu, z którego został wystrzelony. To zwykle działa: solidna zasada teatru mówi, że jeśli pokażesz pistolet w...

Poczucie kresu
Julian Barnes 0
Okładka ksiązki - Poczucie kresu

Mistrzowsko zestawiona intrygująca fabuła, fakty, fikcja i refleksje dotyczące kwestiinajważniejszych. Rozważania o istocie przyjaźni, miłości, wyrzutach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy