Artemisia

Niezwykła kobieta, genialna malarka.

Fascynująca biografia jednej z pierwszych wielkich malarek w historii.

Artemisia to barwna, zbeletryzowana biografia jednej z pierwszych wielkich malarek w historii. Kobiety, która pokonała wszelkie społeczne bariery, zdobyła niezależność i sławę.

Artemisia Gentileschi była pierwszą artystką przyjętą w poczet prestiżowej florenckiej Accademia del Disegno, córką znanego malarza z kręgu caravaggionistów, Orazia Gentileschiego. Przyjaciółka i protegowana ówczesnych osobistości, otrzymywała zamówienia od najznamienitszych rodów Rzymu, Florencji, Neapolu, a nawet od koronowanych głów. Jej wybitny talent można podziwiać, oglądając m.in. Zuzannę i starców, Judytę obcinającą głowę Holofernesowi, Autoportret czy Alegorię malarstwa, zdobiące najważniejsze muzea świata.

Artemisia - osadzona w sugestywnie odmalowanych realiach siedemnastowiecznej Italii, Paryża, Londynu - to również z wielkim znawstwem i pasją opisana historia skomplikowanych uczuć łączących ojca i córkę, oscylujących od miłości do nienawiści, od żalu i rozgoryczenia po pełne tkliwości zrozumienie i przebaczenie. Historia kobiety, która za pomocą swej sztuki na miarę Caravaggia dokonała zemsty na swoim gwałcicielu i która podróżowała po całej Europie jako niezależna i profesjonalna artystka.

Informacje dodatkowe o Artemisia:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-06-18
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
Tytuł oryginału: Artemisia. Un duel pour limmortalité

Tagi: Biografie i literatura faktu biografie Biografie artystów i ludzi show biznesu Malarstwo

Kup książkę Artemisia

Artemisia - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Artemisia. Niezwykła kobieta, genialna malarka" to niesamowita historia, biografia jednej z pierwszych wielkich malarek w historii.

Książka jest świetnie napisana, czyta się ją szybko dzięki temu, że została zbeletryzowana. Z drugiej strony poruszone są tutaj również trudne tematy, fragmenty z życia Artemisi i ludzi z jej epoki.

Na pewno nie jest to lektura lekka i prosta. Mimo to trudno oderwać się od czytania. Trzeba przyznać, że była to niezwykła kobieta, która podążała własną ścieżką. Niekiedy prowadziła ją w miejsca, które były dla kobiet obce. Jak Akademia florencka - była pierwszą artystką tam przyjętą.

To nie tylko historia malarki, ale również córki. Przeczytamy tutaj o trudnej relacji jaka łączyła ją z ojcem, ale również o jej przeżyciach i jak sobie poradziła w różnych sytuacjach.

Muszę przyznać, że zanim sięgnęłam po tę książkę, nie słyszałam o Artemisi. Cieszę się, że dzięki tej lekturze ją odkryłam.

Bardzo polecam ten tytuł, koniecznie musicie go przeczytać!

Ludzie honoru
Alexandra Lapierre0
Okładka ksiązki - Ludzie honoru

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: proza obca - wybór Jury   Rok 1839. Wojownicy imama Szamila próbują odeprzeć atak potężnej...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski