Armenia. Obieg zamknięty

Ocena: 6 (1 głosów)

Nie tak daleko leży kraj, w którym ludzie od ponad trzech dekad żyją w lockdownie. To Armenia, która z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem, morderczego konfliktu o Górski Karabach, uzależnienia od Rosji, ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej i postępującego rozkładu państwa jest izolowana na arenie międzynarodowej. Ale ormiańskie zamknięcie ma też silny wymiar mentalny. Między Ormianami a resztą świata istnieje nieprzekraczalna granica inności.

Armenia. Obieg zamknięty to próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zrozumienia tożsamości Ormian. Maciej Falkowski, który przez wiele lat poznawał Armenię od środka, przywiózł ze swych podróży fascynujące opowieści o ormiańskiej przeszłości i teraźniejszości. Opowiada więc o stolicy i prowincji, o polityce i codziennym życiu, o stanowiącym kość niezgody z Azerbejdżanem Górskim Karabachu, ale przynosi też czytelnikom historie ze wschodniej Turcji, z Gruzji, Rosji, Bliskiego Wschodu, dawnych Kresów Wschodnich, Wenecji i wielu innych miejsc, do których los przez wieki rzucał Ormian. Jego książka jest jednak nie tylko opowieścią o Armenii i Ormianach, ale także o tym, jak bardzo historia może definiować współczesność. Tytułowy obieg zamknięty to bowiem również przyczynek do refleksji nad odpowiedzialnością elit za losy zwykłych ludzi, nad tym, jak ideologiczne wizje lub brutalne interesy tych pierwszych często na wiele dekad decydują o życiu tych drugich.

Informacje dodatkowe o Armenia. Obieg zamknięty:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-02-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381913928
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

Tagi: ARMENIA bóg

więcej

Kup książkę Armenia. Obieg zamknięty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Armenia. Obieg zamknięty - opinie o książce

Armenia to kraj, który z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem trwa w tytułowym ,,obiegu zamkniętym".
Uzależniony od Rosji, w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej jest państwem, o którym wiemy naprawdę niewiele. Sama o nim nie wiedziałam praktycznie nic, dlatego sięgnęłam po tę książkę.
Autor, który przez wiele lat poznawał ją od środka, zabiera nas w podróż przez jej historię, krajobrazy i ulice po to, aby przybliżyć nam nieco ten tajemniczy świat.
Będziemy więc czytać o stolicy i o prowincji, o stanowiącym kość niezgody z Azerbejdżanem Górskim Kabachu, ale też o ,,towarzyskich" szaszłykach, o relacjach między kobietą a mężczyzną, stosunkach panujących w rodzinie i dlaczego bardziej opłaca się porwać przyszłą żonę, niż organizować tradycyjne wesele.
W ,,Armenii" przeczytacie jak bardzo historia może definiować współczesność, a ideologiczne wizje co poniektórych wpływają na życie zwykłych obywateli.

Książka jest napisana naprawdę rzetelnie i sporo jest w niej polityki. Ja osobiście wolałabym jeszcze więcej dowiedzieć się o codzienności mieszkańców, ale rozumiem zamysł autora, który chciał jak najdokładniej przekazać nam, dlaczego Armenia w chwili obecnej znajduje się w takiej sytuacji a nie innej.

Jeżeli macie więc ochotę przyjrzeć się bliżej Ormianom, ich tradycjach, kulturze i historii, to zapraszam do czytania.

Link do opinii
Inne książki autora
Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza
Maciej Falkowski0
Okładka ksiązki - Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza

Nie byli ani chłopami pańszczyźnianymi, ani panami - przez wieki żyli i pracowali na swoim, mimo zmieniającej się władzy. To właśnie drobna szlachta zamieszkująca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy