Arabskie opowieści 3. Historie prawdziwe

Dajcie się uwieść magii Orientu, czasem niełatwej do zaakceptowania, często szokującej, ale zawsze ciekawej.

Libia w czasach pułkownika Kaddafiego to kraj rządzony żelazną ręką z zastraszonymi i zmanipulowanymi obywatelami.

Istniały w nim instytucje, które do dziś szokują. Domy poprawcze dla dziewcząt i kobiet, które dopuściły się małżeńskiej zdrady lub uprawiały seks przedmałżeński. Matki mieszkały w nich ze swoimi pociechami, owocami grzechu. Przytułki dla dzieci z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi, w których chowano je przed światem, by nie przynosiły hańby rodzinom.

Autorka wraca do historii uwięzienia na ponad osiem lat bułgarskich pielęgniarek oskarżonych o zainfekowanie wirusem HIV pięciuset libijskich dzieci. Dzięki rozmowie z mężem głównej oskarżonej Valko z pierwszej ręki zna nieludzkie warunki w libijskich kazamatach, metody przesłuchań i stosowane tortury.

Autorka przybliża też kulisy arabskiej chirurgii plastycznej, której sama dała się uwieść. Ze szczerością ujawnia swój błąd zakończony bolesną i długotrwałą rehabilitacją.

Podczas jej pobytu przez Libię przeszła fala zamieszek na tle rasowym. Sama przypadkowo znalazła się w centrum rozruchów i ledwo uszła z życiem, a potem pomagała znajomym uniknąć rzezi lub internowania.

Tym niebezpiecznym sytuacjom towarzyszyły również piękne chwile, ale niektóre sprawy warto ujawnić i napiętnować.

,,Arabskie opowieści 3" kończą zapierającą dech w piersi libijską przygodę Tanyi Valko. Następna część będzie o Arabii Saudyjskiej.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie przez dwadzieścia lat asystentką ambasadorów RP. Mieszkała w wielu krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Azji, w Indonezji. Po dwudziestu pięciu latach na obczyźnie, w 2018 r. zostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski.

,,Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" cz. 1, cz. 2 i cz. 3 to podsumowanie prawie piętnastoletniego pobytu autorki w Libii czasów Muammara Kaddafiego i idealne uzupełnienie arabskiej sagi.

Informacje dodatkowe o Arabskie opowieści 3. Historie prawdziwe:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-10-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna Biografie fabularyzowane

Kup książkę Arabskie opowieści 3. Historie prawdziwe

Zrób mnie młodszą,zrób mnie piękną
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Zrób mnie młodszą,zrób mnie piękną

Nowa powieść bestsellerowej autorki. ,,Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną" to - jak każda książka Tanyi Valko - powieść osnuta na prawdziwych wydarzeniach...

Saga arabska tom 6. W Ghanie
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Saga arabska tom 6. W Ghanie

Malika jak najszybciej chce się wydostać z ogarniętej zamieszaniem Libii. Załatwia sobie pracę na placówce dyplomatycznej w Ghanie. Po upozorowaniu śmierci...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski