Aptekarz

Ocena: 5 (1 głosów)

Styczeń 1945, Elbląg ( Elbing). Pracowite, monotonne życie znanych aptekarzy, Edmunda i Horsta Boehmerów, zostaje zaburzone przez rannego, nocnego gościa, który przekazuje im informacje o bezcennych księgach pozostawionych w samochodzie na autostradzie. To spotkanie, w przygotowującym się do śmiertelnej bitwy mieście, wywołuje ciąg kolejnych zdarzeń, które wraz ze zbliżającą się wojną zburzą sielskie życie aptekarzy i mieszkańców Elbinga. Do walki o skarby historii i o niebezpieczną wiedzę włączają się najbardziej wpływowi ludzie i instytucje. Okrutna teraźniejszość miesza się z mistyczną przeszłością, wyzwalając skrywane emocje i prawdę o ludziach.

Tomasz Stężała przenosi nas w najczarniejszy okres w dziejach Elbląga. Postacie znane z jego poprzednich książek spotkają się z nowymi bohaterami, a sensacyjno-kryminalny wątek oraz precyzyjnie naszkicowane historyczne tło zapraszają ponownie do niezwykłego Elbląga. Tylko uwaga, trudno się będzie z niego wydostać!

Tomasz Stężała - mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga, autor  powieści wojennych Elbing 1945 Odnalezione wspomnienia oraz Elbing 1945 Pierwyj Gorod, które zdobyły rzesze czytelników w 2010 i 2011 roku oraz wchodzącej w skład cyklu Trzy Armie powieści Porucznicy oraz  Kapitanowie. Psudonim Grzmot.

Informacje dodatkowe o Aptekarz:

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2014-01-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788364185182
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Aptekarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Aptekarz - opinie o książce

Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Okres II wojny światowej skrywa wielkie tajemnice. Jak pokazuje historia, to hitlerowcy najwięcej zrabowali z terenów, na których w danej chwili się znajdowali. Do tej pory nie wiadomo, czy jeszcze wszystko udało się odzyskać, gdyż, co rusz nadpływają informacje o zwrotach przeróżnych dzieł sztuki. Nikt tak naprawdę nie wie, co jeszcze może wyjść na światło dzienne, jak tak naprawdę wyglądała taka grabież. Tomasz Stężała w swojej najnowszej powieści Aptekarz, pragnie uchylić rąbka tajemnicy/ Przenosimy się do Elbląga 1945 roku. Edmund i jego syn Horst Boehmerowie prowadzą aptekę w mieście. Ich do tej pory monotonne życie pomimo nadchodzącej bitwy w mieście zaburza wizyta specyficznego gościa. Mężczyzna informuje ich o wypadku samochodowym. W aucie posiada cenne dokumenty, których zawartość może wywrócić dotychczasowe myślenie o powstaniu miasta. Dokumenty te należy jak najszybciej przenieść w bezpieczne miejsce i ukryć. Boehmerom pomaga w przetransportowaniu ksiąg niemiecki kapitan Schepke. Edmund rozpoznaje w jednej z ksiąg tę skradzioną na przełomie lat 1933/34. Wiele z ksiąg jest bardzo zniszczonych. W jednej z nich stary aptekarz zauważa wystające rękopisy, przetłumaczenie ich przynosi wiele niesamowitych odkryć. Okazuje się, że ,,polowanie" na te księgi zostało rozpoczęte. Komuś bardzo zależy na ich zniszczeniu. Czy aptekarzom uda się ochronić pergaminy? I jaki zadanie ma do wykonania sąsiad Boehmerów, Karl Bauer i jego nowy lokator ksiądz Józef Przepierski? Dlaczego tymi pergaminami oprócz wpływowych mieszkańców Elbląga zainteresowane są również instytucje? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w Aptekarzu Tomasza Stężały. Tomasz Stężała, mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga w bardzo interesujący sposób przedstawił historie dziejącą się w tymi mieście w czasach II wojny światowej. Dzięki znajomości miasta autor w piękny sposób koloruje nam zdarzenia dziejące się w mieście. Razem z bohaterami poruszamy się uliczkami Elbląga, poznajemy jego najskrytsze zakątki, mieszkańców, którzy musieli zmierzyć się z zastaną rzeczywistością. Dzięki plastycznemu językowi, a dodatkowo zdjęciom miasta z lat wojny w bardzo płynny sposób autor przenosi nas do tego pięknego zakątka. Język powieści jest wyważony, fabuła interesująca i ani na chwilę się nie zatrzymuje a jeszcze bardziej przyspiesza, powoduje to, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i mamy ochotę na więcej. Nie miałam okazji zapoznać się do tej pory z prozą Tomasza Stężały. Jednak po lekturze Aptekarza wiem, że warto po nią sięgać. Autor wie jak zainteresować czytelnika i wciągnąć go w przedstawioną przez siebie historię.
Link do opinii
Inne książki autora
Bunt starych bogów
Tomasz Stężała0
Okładka ksiązki - Bunt starych bogów

Rozpoczyna się rok 1244. Na wschód od delty Wisły Krzyżacy i wspierający ich krzyżowcy posuwają się w głąb Prus, wypierając zażarcie broniących...

Trzy Armie (Tom 3). Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia.
Tomasz Stężała0
Okładka ksiązki - Trzy Armie (Tom 3). Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia.

Początek 1942 roku. Europa pogrążona jest w najkrwawszej z wojen. Kapitan Bolesław Nieczuja-Ostrowski, szef uzbrojenia Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy