W upalny dzień nad brzegiem Loary dochodzi do intrygującego spotkania dwóch mężczyzn: polskiego księdza i młodego nieznajomego, znawcy i wielbiciela kina. Rozmawiają długo i burzliwie, poruszają mnóstwo tematów, aż okazuje się, że młodzian skrywa dramatyczną historię, a jego życie przypomina los nieszczęsnego Hioba. Jego dobrze zapowiadająca się kariera w Kościele rozpada się w pył po tym, jak chłopak zakochuje się platonicznie w kleryku. To początek końca – młody zakonnik porzuca Kościół, przeżywa kryzys wiary i niczym Hiob zostaje sam, z obolałą duszą i pustym sercem. Jan jest zaś pełen wiary i ufności w Opatrzność. Czy ich spotkanie – nieprzypadkowe, jak wierzy polski ksiądz – będzie miało moc uzdrawiającą?
Historia ukazana w książce skłania do głębokich przemyśleń w temacie religii, wiary, szaleństwa i sprawiedliwości. Fabuła, pełna dywagacji natury egzystencjalnej, okraszona zauważalną fascynacją filmem, nie daje o sobie zapomnieć. Polecam ją wszystkim szukającym w literaturze czegoś więcej.
Wioleta Sadowska, www.subiektywnieoksiazkach.pl
Morfeusz nie włada już tylko snami, od teraz przejmuje słowa. Hiobowy los, który spotkał bohaterów Anomalii, mógł spotkać każdego. Prawdziwa, poruszająca, napisana z wyczuciem historia, na długo zostanie w pamięci każdego czytelnika.
Karolina Krakowiak, www.lottaczyta.pl
Autor zadbał o emocje, intryguje od pierwszych wersów, a lekkie pióro, filozofia życia i wyraźna estyma merytoryczna stawiają czytelnikowi wiele pytań o sens egzystencjalny i rolę uczuć w życiu każdego z nas. Znakomita!
Agnieszka Krizel, www.nietypowerecenzje.blogspot.com
„Anomalia” to powieść przede wszystkim dla dojrzałych czytelników. Sporo tu nawiązań do literatury i kinematografii. To przemyślana i bardzo refleksyjna historia, o której myśli się na długo po odłożeniu książki na bok.
Maria Derejczyk-Zwierzyńska, www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2018-03-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 258
Przeczytane:2018-07-24, Przeczytałam, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu, 52 książki 2018, Książki XXI wieku,
"Wolny wybór to czyste złudzenie, stworzone przez tych, którzy mają władzę, by jej pozbawić tych, którzy co najwyżej mogą o niej pomarzyć".
Tytuł tej książki zapowiada wątek czegoś odstającego od powszechnie przyjętych norm i zwyczajów, pewne odchylenie przeczące szeroko rozumianej normalności. I tak w istocie jest, gdyż temat, który został poruszony na jej łamach to w zasadzie temat tabu w naszym kraju. Mało bowiem mówi się o homoseksualizmie wśród kleryków.
W pewien ciepły dzień, nad brzegiem Loary spotykają się dwaj mężczyźni. Jan – polski ksiądz i Paul – wielbiciel kina i dawny kleryk. Bohaterowie dyskutują ze sobą, analizując wstrząsające przeżycia Paula, który w przeszłości jako ksiądz, zakochał się bez wzajemności w innym kleryku i przez to właśnie porzucił Kościół oraz odwrócił się od Boga.
Morfeusz, kimkolwiek jest, z pewnością zdawał sobie sprawę z tego, że opisywana przez niego historia wywoła wiele sprzecznych uczuć. Po pierwsze bowiem porusza temat homoseksualizmu, a po drugie homoseksualizmu wśród księży. Dlatego też ta cienka książka nie stała się dla mnie lekturą na jedno popołudnie, gdyż zgłębiałam jej treść przez kilka, kolejnych dni. A wszystko to za sprawą interesujących rozmów pomiędzy dwójką głównych bohaterów. Rozmów poruszających wiele dziedzin życia.
Kontrowersyjny temat przewodni tej powieści w połączeniu z nieco psychodelicznym klimatem, jaki daje się odczuć podczas lektury, wywołują uczucie zagubienia, smutku i beznadziejności. Dramat Paula w zderzeniu z niesłabnącą wiarą księdza Jana, pokazuje dysonans w kwestii działalności Kościoła i idei całej doktryny katolickiej.
Nie mogę jednak nie wspomnieć o niezwykle uwypuklonej płaszczyźnie fabularnej "Anomalii" polegającej na częstym odwoływaniu się do świata filmowego i literackiego. Widać w tej warstwie ogromną wiedzę autora w kwestii interpretacji filmów i dzieł literatury.
Historia ukazana w książce autora ukrywającego się pod pseudonimem skłania do głębokich przemyśleń w temacie religii, naszej wiary, szaleństwa i sprawiedliwości. Fabuła, pełna dywagacji natury egzystencjalnej, okraszona zauważalną fascynacją filmem, nie daje o sobie zapomnieć. Polecam tę lekturę wszystkim szukającym w literaturze czegoś więcej.
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/