Ona, matka "Solidarności", nie otrzymała zaproszenia umożliwiającego złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stocz­niowców w Gdańsku. Wspominała później z goryczą: "Uroczystość się odbyła. Pod Pomnikiem Poległych Stocz­niowców spotkały się wszystkie zaproszone delegacje. Pełne pojednanie: przewodniczący Wałęsa obok sekretarza Fiszbacha. Msza święta, w czasie której nie mogłam nawet przystą­pić do Komunii. Zabrakło dla mnie miejsca pod pomnikiem. Nie miałam przepustki i nie przedarłam się przez utworzony przez stoczniowców kordon. Znów nie mogłam złożyć kwia­tów. Jeszcze przed rokiem uniemożliwiło mi to SB. Komu za­wdzięczam to w 1980 roku? W roku powstania i triumfu >>So­lidarności

Informacje dodatkowe o Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010):

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-07-27
Kategoria:

Kup książkę Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)

Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010) - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2021-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Profesor doskonale wypełnił lukę, popełniając  rzetelną i bezpretensjonalną biografię tej wybitnej działaczki i dzielnej suwnicowej.

Historia nie jest łaskawa dla Anny Walentynowicz, została brutalnie zepchnięta poza nawias dziejów na rzecz cyników i karierowiczów. Zupełnie niesłusznie i niezasłużenie. To Ona jest prawdziwą ikoną ,,Solidarności''. Chociaż pojawiły się podróbki, to większość z nas wie, kto jest legendą. Wszystko dzięki staraniom historyka.

Książka liczy 900 stron, ale jej lektura to prawdziwa przyjemność. Stanowi charakterystykę sylwetki tej wyjątkowej kobiety na tle epoki i innych działaczy związkowych. Naukowiec z wielką atencją odnosi się do swojej bohaterki. Skrupulatnie odtwarza jej życiorys, dzieciństwo, doświadczenia głodu, przemocy, pracy ponad siły.

Anna Walentynowicz to matka ,,Solidarności". Jej ostoja i opoka. Co te dzieci zrobiły z  ideałami ,,S"? Umiała skarcić wyrodne bastardy, widziała i wiedziała więcej niż inni. Jednocześnie obce jej były takie niskie przymioty jak: egoizm, megalomania, pycha. To właśnie ta dzielna suwnicowa powstrzymała robotników, którzy zamierzali opuścić stocznię. Uratowała strajk. Nie przypisujmy Jej działań komuś innemu.

Pamiętajcie o Annie ,,Solidarność" i czytajcie!

Agentura. Wałęsa, Skubiszewski, Kieżun, Hermaszewski, Rotfeld i inni
Sławomir Cenckiewicz0
Okładka ksiązki - Agentura. Wałęsa, Skubiszewski, Kieżun, Hermaszewski, Rotfeld i inni

To nie jest jeszcze jedna książka o agentach! To opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba...

Oczami bezpieki
Sławomir Cenckiewicz0
Okładka ksiązki - Oczami bezpieki

W 2005 r. książka ta została wyróżniona w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza oraz w Konkursie Literackim im. Brutusa. Była wówczas jedną z pierwszych...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun