Aniołek

"Aniołek" to piękna, pełna miłości i symboli opowieść o nieoczywistej obecności drugiego człowieka. Tak niezwykła, jak cała historia autorki – Beaty Pawlak – podróżniczki, reporterki i dziennikarki „Gazety Wyborczej”, która zginęła w 2002 roku na wyspie Bali.

Bohaterką „Aniołka” jest Karolina. Osoba niemłoda, notorycznie zdradzana przez męża Mateusza - birbanta i kobieciarza. Po swojej nagłej śmierci Mateusz nawiedza we śnie byłe kochanki. W miasteczku, w którym dotąd leniwie toczyło się życie, za sprawą lubieżnego nieboszczyka zaczynają dziać się rzeczy dziwne. Kobiety zaczynają pięknieć i swawolić a ich mężowie wpadają w panikę. Tymczasem Karolina przeżywa drugą młodość i miłość..

„Aniołek” to pełna uroku i magii poetycka opowieść o oswajaniu śmierci poprzez miłość, o niewierności i jej konsekwencjach, o kobiecości i o tym... że nigdy nie jest za późno. To historia napisana ciepło, ale i z dużą dawką ironicznego humoru, pełna surrealistycznych pomysłów izdarzeń, w której zanika granica pomiędzy realnością a snem, życiem a śmiercią.

Informacje dodatkowe o Aniołek:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-09-17
ISBN: 978-83-268-1255-2

Kup książkę Aniołek

Aniołek - opinie o książce

Beata Pawlak studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była reporterką dla "Gazety Wyborczej". Niestety w 2002 roku zginęła podczas zamachu terrorystycznego na Bali. Bohaterką "Aniołka" jest Karolina, kobieta już nie młoda. Odchowała już dzieci, ma męża, czego chcieć więcej? A jednak przychodzi taki dzień, że mąż Karoliny, Mateusz umiera w wyniku połknięcia ości z karpia i przebicia nią tchawicy. Mimo, że miał liczne romanse, bohaterka nie umie uporać się ze śmiercią męża. Często spogląda na portret Mateusza i z nim rozmawia. Kobieta żyje w stanie zawieszenia do czasu, gdy poznaje Jana Dzwonnika. Karolina przeżywa drugą młodość i uczy się na nowo kochać i być kochaną. Niestety Jan podziela los jej zmarłego męża i również udaje się na tamten świat. Śmierć przychodzi i po Karolinę, jednak w momencie, w którym się nie spodziewała i nie była przygotowana. Mimo trudnej tematyki, jaką niewątpliwe jest śmierć autorka przedstawiła nam temat z pewną dawką humoru. Mimo tego zabiegu powieść jest smutna i melancholijna. Chociaż nie jest to długa książka czytało mi się ją naprawdę długo i ciężko. Jeśli, ktoś ma ochotę zmierzyć się z trudnym tematem śmierci, to może sięgnąć po tę pozycję.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2014-07-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jedna z niewielu książek, której lektura mnie zmęczyła. Wciąż czekałam, że coś mnie w niej zauroczy, zaintryguje. Ktoś powie, że to temat, który może przytłoczyć, nastroić melancholijnie, bo przecie dotyczy przemijania, odchodzenia, poczucia samotności, opuszczenia i niezrozumienia. Chyba jednak nie to mnie drażniło... Raczej Karolina i jej podejrzliwość... A może jej mąż... Ich dziwne relacje... A może w ogóle stosunki panujące w rodzinie Karoliny? Pewien promyk zaświtał, gdy pojawił się Jan... Jakaś nadzieja zrodziła się po odnalezieniu dawnej miłości i jeszcze szybciej zgasła, tak jak główna bohaterka...
Avatar użytkownika - Aggatta
Aggatta