Animal Magic. Dzielny Fryderyk

Lotka jest szczęśliwa, bo jej rodzina jest już w komplecie – mieszka z mamą i tatą, a groźna czarownica Pandora już im nie zagraża. Fryderyk, magiczna różowa myszka, postanawia pojechać z Lotką na szkolną wycieczkę i utrzeć nosa wrednej Sarze, która wciąż dokucza Lotce.

Informacje dodatkowe o Animal Magic. Dzielny Fryderyk:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-01-23
ISBN: 978-83-240-2821-4

Kup książkę Animal Magic. Dzielny Fryderyk

Animal Magic. Dzielny Fryderyk - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2014-04-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
"Dzielny Fryderyk" to ostatnia, siódma część serii Animal Magic wydanej przez Wydawnictwo Znak, autorstwa doskonale znanej dziecięcej pisarki Holly Webb. Cała seria opowiada o losach Lotki, która w wyniku splotu kilku zdarzeń zamieszkuje u swojego wujka, prowadzącego mały sklepik zoologiczny. Dziewczynka początkowo była bardzo niezadowolona, jednak gdy tylko odkryła, że zamieszkujące sklep zwierzęta nie zwykłe - potrafią mówić i posiadają magiczne umiejętności, od razu zmieniła nastawienie. Szybko okazało się, że także Lotka ma magiczne zdolności. W tej części wiemy już, że Lotka odzyskała przebywającą wcześniej w Paryżu matkę, a także uznanego za zmarłego ojca, który przez osiem lat w wyniku czarów okrutnej Pandory uwięziony był w dżungli (w postaci jednorożca). Ostatni tom jest bardziej rzeczywisty. Autorka skupiła się głównie na relacjach koleżeńskich oraz rodzinnych, które również nie zawsze są łatwe. Szkoła dziewczynki organizuje tygodniowy wyjazd dla szóstoklasistów do Leśnego Zakątka, gdzie uczniowie będą mogli zmierzyć się z dość trudnymi zadaniami (np. spływ kajakowy, szukanie drogi do pensjonatu za pomocą mapy). Dla Lotki nie jest to dobra wiadomość. Nasza bohaterka boi się nowych wyzwań, do tego grudzień nie jest najlepszą porą na taplanie się w błocie i wielogodzinne włóczenie po lesie. Nie to jest jednak największym zmartwieniem Lotki, dziewczynka obawia się rozłąki z Sonią, swoją magiczną jamniczką. Doskonale wie, że będzie za nią strasznie tęskniła i będzie czuła się bardzo samotnie - mimo, że przecież cały tydzień spędzi ze swoją przyjaciółka Olgą. Jest jeszcze jedna sprawa! Ta okropna Sara, która ciągle dokucza Lotce i Oldze, a także innym dziewczynkom. Nie wiedzieć czemu nauczyciele zawsze biorą jej stronę i widzą w niej tylko grzeczną, poukładaną osobą. Sonia wyznacza Fryderyka na towarzysza Lotki - myszka jest malutka, więc bez problemu pozostanie niezauważona przez koleżanki i nauczycielkę. Obawy Lotki nie były bezpodstawne, okropnie tęskniła za Sonią, a Sara dokuczała jej i Oldze na każdym kroku. Dziewczynki nie widziały jak się przed nią bronić. Apogeum nastąpiło w lesie. Sara przeszła samą siebie, a i tak wina za całe zdarzenie została przypisana Lotce i Oldze, przez co dziewczynki zostały ukarane. Nie mogły tego tak zostawić! I tu zadziałał Fryderyk, który miał doskonały plan poskromienia i ośmieszenia Sary. Czy dziewczynka dostała wreszcie nauczkę? Jaki był plan Fryderyka? Musicie się koniecznie przekonać sami :) Ta część jest zupełnie różna od poprzedniej. Tamta bardziej przypominała baśń czy powieść przygodową. Ta, bardziej przypomina obyczajówkę. Jak już wspomniałam autorka skupia się na relacjach międzyludzkich (i nie tylko:p). Przedstawiony jest konflikt dziewczynek w klasie, niezrozumienie i brak obiektywizmu nauczyciela (co niestety jest częste) oraz próba zmiany sytuacji. Czy rozwiązanie sytuacji jest dobre? Nie wiem, martwi mnie to, że dziewczynki musiały poradzić sobie z trudną sytuacją same, a nie mogły liczyć na wsparcie dorosłych. Bardzo pozytywna jest tu przyjaźń Olgi i Lotki, dziewczynki cały czas się wspierają, dobrze znają swoje nastroje, wiedzą kiedy trzeba pocieszyć przyjaciółkę, a kiedy odpuścić i tylko trwać obok. To piękne :) W książce poruszony jest także problem zazdrości - Dan, kuzyn Lotki jest zazdrosny o nią i jej rodziców. Przez to się buntuje, sprawia przykrość bliskim i rani ich, co w konsekwencji źle się odbija również na nim. Jego tata nie rozumie takiego zachowania, ale też nie doszukuje się przyczyn i nie rozmawia z synem o tym. Na szczęście Lotka mimo przykrości ze strony kuzyna kocha go i zależy jej na jego szczęściu... Książkę polecam starszym uczniom szkoły podstawowej (od 8 do 12 lat), zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Mieliście już okazję przeczytać recenzję tomu szóstego przygód Lotki "Fryderyk rusza z pomocą". Dzisiaj zapraszam Was do lektury tomu siódmego i niestety ostatniego. Z informacji wydawnictwa wynika bowiem, że na tym tomie seria "Animal Magic" się kończy. Po zwycięskim starciu rodziny Lotki z czarownicą Pandorą, dziewczynka wreszcie odczuwa szczęście. Mieszka wraz z mamą i tatą u wujka Jacka w Netherbridge, może codziennie odwiedzać magiczne zwierzątka w sklepie zoologicznym, a przede wszystkim ma blisko siebie ukochane przyjaciółki - jamniczkę Sonię oraz Olgę, dziewczynkę ze swojej klasy. Jedynym problemem Lotki jest nadal Sara, która wciąż uważa ją za najlepszy obiekt do wyszydzania i wyśmiewania. Przez pewien czas Lotka miała też konflikt z Danielem, swoim kuzynem. Chłopiec był tak zazdrosny o pełną i szczęśliwą rodzinę dziewczynki, że gołym okiem było dostrzegalne jego okrutne zachowanie. Mimo uwag ojca, był niegrzeczny, zarozumiały i złośliwy. Kiedy jego wybryki osiągnęły najwyższy możliwy poziom - najpierw podczas urodzin Lotki, później w czasie akcji z pająkiem - Daniel otrzymał od taty surową karę, został odizolowany od swojego pomocnika - szczura Alfreda.Jak zakończy się ten konflikt? Czy Daniel zrozumie swoje niedojrzałe zachowanie? Komu będzie najbardziej zależało na chłopcu? Pewnego dnia Lotka dowiedziała się, że szóste klasy pod koniec semestru zimowego wyjeżdżają na wycieczkę do Leśnego Zakątka. To była dla dziewczynki straszna wiadomość, nie chciała przecież zostawiać na cały tydzień swoich magicznych przyjaciół, zwłaszcza Soni. Kiedy z tą smutną nowiną dziewczynka wróciła do domu, jamniczka wraz z Fryderykiem - różową myszką - udały się do jej pokoju na naradę. Jej wynikiem była zaskakująca decyzją - wraz z Lotką na wycieczkę pojedzie Fryderyk i będzie jej pilnował w tajemnicy, a Sonia będzie przy nich myślami. Leśny Zakątek okazał się malowniczą doliną wśród lasów i rzek z wodospadami. Jednak znajdował się daleko od Netherbridge. W planie zajęć znajdowało się pływanie kajakami, wspinanie się po linach, zajęcia teatralne oraz integracyjne. Dzieci mogły też popływać na krytym basenie oraz nauczyć się pracy zespołowej i odczytywania mapy podczas zadań w terenie. Podczas ostatniego zadania Lotka wraz z Olgą zostały przydzielone do grupy wraz z Sarą. Jakie wyniknęły z tego problemy? Jak Sara wyładowywała złość na Lotce? Czy ktoś odkrył obecność Fryderyka? Aż wreszcie jakie perypetie przeżyła dziewczynka podczas tego wyjazdu? Tego dowiecie się już z lektury uroczej książeczki. Holly Webb napisała kolejną wspaniałą i magiczną przygodę Lotki. Mała czarodziejka odkrywa w sobie coraz to nowsze umiejętności magiczne. Jednak musi bardzo uważać, by nie zdradzić się tym przed innymi, zwłaszcza przed Sarą. Nie może też zmieniać wydarzeń w zbyt widoczny sposób, by nie mieć potem kłopotów. Książeczka jest pełna magii oraz nauki. Jednak autorka ukazuje obie strony wykorzystania zaklęć: dobrą, kiedy Lotka chce uniknąć zmoczenia w zimnej wodzie, ale też złą (sprawa Daniela i pająka). W tej opowieści duży nacisk został też położony na edukację najmłodszych, czyli pokazanie im, jak nie należy się zachowywać wobec innych ludzi. Przecież dokuczanie innym nie wnosi w nasze życie nic pozytywnego a osobie pokrzywdzonej może przynieść ból. Na przykładzie rozłąki Lotki z Sonią czytelnik poznaje również uczucie tęsknoty oraz próbę wsparcia na odległość. Czy dzielny Fryderyk wypełni swoją misję i jakie przygody przeżyje to już musicie dowiedzieć się z ostatniego tomu serii, który serdecznie polecam. Również dorosłym :)

To ostatnia część siedmiotomowej serii o magicznych zwierzętach. Rodzina Lotki jest już w komplecie. Jej tata odzyskał pamięć i wszystko wraca do normy. Pandora też już nie zagraża rodzinie. A różowa myszka Fryderyk postanawia odwdzięczyć się dziewczynie, Sarze, która dokucza Lotce. Na dodatek Lotka wreszcie zostaje małą czarownicą.

Fred się zgubił!
Holly Webb0
Okładka ksiązki - Fred się zgubił!

Renia jest bardzo szczęśliwa, gdy jamniczka jej ciotki rodzi szczenięta. Rodzice mają dla dziewczynki wspaniałą niespodziankę: będzie mogła zatrzymać jednego...

Opowieść z Zielonej Rzeki
Holly Webb0
Okładka ksiązki - Opowieść z Zielonej Rzeki

Takiej opowieści przygodowej jeszcze nie było! Zeszłej wiosny dom wydry Sedge został zalany przez rzekę. Teraz woda znów jest wysoka, ale młoda wydra...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski