Uczucie kiełkujące w cieniu sportowych emocji i teatralnej dramy - uroczy romans dla młodych dorosłych, który pokazuje, że przeciwieństwa nie tylko się przyciągają, ale mogą się wiele od siebie nauczyć. Ciepła i urocza historia w formie komiksu, idealna dla fanów Heartstoppera.
Ona to wysoka, niezgrabna dziewczyna-huragan, on jest słodki i zakręcony jak bułka z cynamonem, ale w jego przeszłości kryje się parę mrocznych spraw. Razem spróbują je rozgryźć i zrobią to w swoim niepowtarzalnym stylu - uroczo i... bardzo niezręcznie.
To miał być tryumf drużyny hokejowej Alix. Jednak kiedy jej wredna koleżanka z drużyny, Lindsay, zaczyna mecz od nieprzyjemnych zagrywek... słownych, Alix daje dojść do głosu długo tłumionemu gniewowi. Zanim się zorientuje, trener siłą odciąga ją od Lindsay, a letni obóz reprezentacji Kanady staje pod znakiem zapytania...
Alix musi nauczyć się kontrolować złość. Postanawia poprosić o pomoc Ezrę, popularnego i niezwykle opanowanego chłopaka z kółka teatralnego. Spędzają ze sobą dużo czasu i zaczynają się do siebie zbliżać. W pewnym momencie Alix uświadamia sobie, że Ezra imponuje jej nie tylko swoim dystansem do świata i spokojem.
Alix nie jest jednak do końca pewna, czy Ezra lubi dziewczyny...
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2023-08-23
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: Hockey Girl Loves Drama Boy
„Kryptonim Banany" – nowa książka Davida Walliamsa przedpremierowo w specjalnej, limitowanej wersji!
Opowieść komiksowa o trudnym życiu nastolatków i ich dorastaniu. Alix główna bohaterka gra w hokeja i jest to jej największa pasja. Niestety kapitanka drużyny ją hejtuje i nijak nie mogą dojść do porozumienia. Dodatkowo ich konflikt może spowodować, że Alix nie pojedzie na wymarzony obóz hokejowy… Tymczasem Alix widzi jak Ezra, kolega ze szkoły, przeciwstawia się swojemu oprawcy. Dziewczyna prosi dzielnego chłopaka o pomoc w nauczeniu jej panowania nad swoimi emocjami. Nastolatkowie uczą się wzajemnie jak radzić sobie i rozwiązywać szkolne problemy jak również sytuacje w domu rodzinnym. Przekonajcie się sami jak będzie wyglądała wspólna współpraca nastolatków i co z tego wyniknie. Czy Alix uda się porozumieć z kapitanka i czy wyjedzie na wymarzony obóz hokejowy? Czy Ezra porozumie się z chłopakiem swojej mamy?
Dorastanie to trudny czas poszukiwania i odkrywania siebie i świata. Definiowanie swoich poglądów. "Angry girl loves drama boy" traktuje o hejcie wśród rówieśników, niesprawiedliwości w osądach i zabieraniu prawa do bycia sobą w imię przynależności grupy. Sile i determinacji w dążeniu do realizacji swoich marzeń i bycia szczęśliwym. O poszukiwaniu swojej seksualności i budowaniu trwałych relacji przyjacielskich. Radzeniu sobie z emocjami. Relacjach pomiędzy rodzicami a dorastającymi nastolatkami. Bardzo podobało mi się, że bohaterowie naprawdę ze sobą rozmawiają a przede wszystkim są w tej rozmowie uważni na drugą stronę.
Bardzo dawno temu czytała komiksy (w dzieciństwie). Na początku troszkę mnie przerażało jednoczesne czytanie i śledzenie rysunków komiksowych. A momentami akcja ma naprawdę duże tempo. Nic jednak takiego się nie wydarzyło. Miałam bardzo dużą przyjemność w czytaniu tego komiksu. Faith Erin Hicks stworzyła fantastyczną, przepełnioną mądrościami życiowymi, bogatą w treść i mądrości życiowe (nie tylko dla nastolatków) opowieść dodatkowo zaopatrując ją w przepiękne rysunki :)
Polecam z całego serca!
Dziękuję tłumaczowi Jackowi Żulawnikowi za świetny przekład.
Autorce gratuluję pomysłu i świetnego wykonania rysunków.
Wydawnictwu Jaguar za egzemplarz recenzencki.
Tak się zastanawiam... Lubicie czytać komiksy? Bo ja muszę się przyznać, nie czytuję ich zbyt często... Dlatego ta książka jest dla mnie dodatkowym wyzwaniem. Nie recenzowałam jeszcze komiksu, dlatego jak najlepiej postaram się Wam przekazać moje wrażenia z tej lektury ;) Jesteście ciekawi co znajdziemy w środku? ;) Zapraszam do zapoznania się z moją opinią ;)
Alix jest wysoką dziewczyną, pełną kompleksów. Na co dzień stroni od ludzi i nie ma przyjaciół. Najlepiej czuje się na boisku do hokeja. Kiedy gra, oddaje się temu całkowicie. Odnosi liczne sukcesy i czuję się jak ryba w wodzie. Jednak poza boiskiem jest krucha i narażona na wiele nieprzyjemności. Gdy przed jednym z ważnych meczy, jej koleżanka z drużyny - Lindsay zaczyna jej ubliżać, to Alix po prostu nie wytrzymuje. Tłumiony od dawna gniew znajduje ujście i dziewczyna rzuca się z pięściami na swoją oprawczynię. Nie wiadomo jak by się to skończyło, gdyby trenerka obu dziewcząt nie odciągnęła ich od siebie. W związku z zaistniałą sytuacją, hokejowy obóz Alix stanął pod wielkim znakiem zapytania... Dziewczyna ma za zadanie nauczyć się panować nad swoją złością i kontrolować emocje. Aby jej się to udało, prosi o pomoc swojego kolegę Ezrę. Chłopak wydaje się idealny do tego zadania. Gdyż na co dzień jest bardzo opanowany, spokojny, pełen dystansu. Do tego jest jednym z członków koła teatralnego. W którymś momencie ich znajomości, dziewczyna uświadamia sobie, że Ezra imponuje jej pod wieloma względami. Czuję, że się w nim zakochała. Jednak jest pewien problem. Chłopak do tej pory spotykał się jedynie z osobami tej samej płci co on sam... Jak zakończy się historia tej dwójki ? Czy uda im przepracować problemy, które nie pozwalają im się w pełni odnaleźć? Czy tych dwoje mimo wszystko może się połączyć? Czy mogą być szczęśliwi? Czy można oceniać kogoś tylko na podstawie pogłosek? Odpowiedzi na te pytania poznacie, jeśli tę lekturę dla młodzieży przeczytacie ;)
Muszę przyznać, że lektura ta, mimo iż jest komiksem, była niezwykle zajmująca. Autorka w bardzo ciekawy sposób ukazała problemy nastolatków dotyczące orientacji seksualnej, odmienności oraz relacji z rodzicami. Możemy dowiedzieć się jak krzywdząca potrafi być opinia wysnuta jedynie na podstawie tego, co się widzi. Pamiętajmy o tym, że aby kogoś ocenić, należy go bardzo dobrze poznać. Jestem też pozytywnie zaskoczona. Bowiem nie spodziewałam się, że historia w postaci komiksu może mi się tak spodobać. Uważam, że to bardzo ciekawa lektura i młodzież powinna ją poznać. Ukazuje ona piękną przyjaźń, pokazuje nam jak kiełkuje uczucie między chłopakiem a dziewczyną. Przedstawia nam, że to że ktoś jest inny ( innej orientacji czy osobą stroniącą od innych) wcale nie oznacza bycia gorszym. Przeciwnie, dowiadujemy się, że być może właśnie takiej osoby potrzebowaliśmy, aby odkryć to, kim jesteśmy tak naprawdę. Ponadto, widzimy jak ważne są relacje z rodzicami i jak należy ze sobą rozmawiać, aby obie strony czuły się szczęśliwe, docenione i potrzebne.
Sądzę, że jest to bardzo interesująca lektura, którą serdecznie Wam polecam. Warto również docenić oprócz historii, rysunki, które również są dziełem Autorki. Razem to wszystko tworzy spójną i ciekawą całość. Polecam Wam zapoznać się z tą lekturą, bo sądzę, że to ciekawa pozycja ;) Ja jestem zadowolona ;) Bardzo dziękuję Wydawnictwo Jaguar za egzemplarz do recenzji. Przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/ 10 punktów 😃
Książka Faith Erin Hicks zaciekawiła mnie przede wszystkim swoją okładką i tytułem. Dopiero później zapoznałam się z opisem, który okazał się na tyle interesujący, że stwierdziłam, że to jest właśnie książka, którą chcę poznać. Kiedy już egzemplarz trafił w moje ręce, moja radość była ogromna. Czy sama treść zdołała zaspokoić moje wymagania i dostarczyć satysfakcji? O tym w tej recenzji.
Alix jest zawodniczką szkolnej drużyny hokeja, a sport jest jej całym życiem. Dziewczyna traktowana jest jednak jak odrzutek ze względu na swoją posturę i wzrost. Po jednym z meczów między Alix a kapitanką jej drużyny dochodzi do ostrej wymiany zdań i bójki. Nastolatka dostaje ultimatum: albo okiełzna swoją agresję, albo może pożegnać się z letnim obozem. Alix postanawia poprosić o pomoc niezwykle opanowanego ucznia należącego do kółka teatralnego. Ezra ma jej pomóc w opanowaniu agresji i nauce samokontroli. Żadne z nich jednak nie przypuszcza, że ta znajomość pójdzie w taką stronę...
Zaczynając lekturę tej powieści graficznej, nawet do głowy nie przyszło mi, że tak szybko zdołam pochłonąć tę książkę. Nie przesadzam - przeczytałam ją w jakąś godzinę, a historia Ezry i Alix całkowicie pochłonęła moje myśli i uwagę. Nie skłamię, jeśli napiszę, że to jedna z moich ulubionych powieści od teraz (prawie że na równi z Heartstopperem, a to już wiele znaczy).
Główna bohaterka wzbudziła moją sympatię i doskonale rozumiałam jej rozterki i zachowanie. Długo powstrzymywany wybuch, który tylko rośnie i rośnie z dnia na dzień, zawsze grozi czymś większym - w tym przypadku Alix po prostu sięgnęła po użycie siły. Nie oznacza to, że pochwalam tego typu rozwiązania, ale rozumiem, że nastolatka po prostu straciła w pewnym momencie kontrolę. Cieszę się, że autorka przedstawiła tę sytuację w taki, a nie inny sposób, ponieważ każdemu z nas czasami puszczają nerwy - myślę więc, że sporo osób może zrozumieć główną bohaterkę.
Ezra to z kolei chodzący zen, który nie pozwala nikomu wyprowadzić się z równowagi, a na każdą zaczepkę ma zawsze szybką i trafną odpowiedź. Tego bohatera również bardzo polubiłam, choć przyznam szczerze, że momentami wydawał mi się on zbyt idealny, za bardzo opanowany. Oczywiście, tacy ludzie również chodzą po tym świecie, ale wiecie, o co mi chodzi. 😉 W każdym razie, Ezra to dobrze wykreowany bohater, choć momentami aż za pięknie to wszystko wyglądało.
Faith Erin Hicks ma bardzo dobre pióro i tworzy równie piękne rysunki, które tworzą ze sobą spójną i niesamowitą całość. Przyznam szczerze, że jestem zauroczona tym stylem kreski i cieszę się, że miałam szansę zapoznać się z tą pozycją bliżej w tak szybkim czasie. W każdym razie – autorka pisze bardzo ciekawie i bardzo dobrze, a pod płaszczykiem dość uroczej historii przemyca bardzo ważne tematy, jak dyskryminacja w drużynie oraz problemy z agresją i własnymi emocjami. No co ja mogę więcej napisać, po prostu pokochałam tę powieść i tyle.
Jeśli polubiliście z Heartstopperem, to myślę, że i z Angry girl loves drama boy się polubicie. To kolejna powieść z oferty wydawnictwa Jaguar, którą uważam, że warto poznać i dać się jej porwać.
Gdybyście tak potrafili przeskakiwać ponad dachami wieżowców i gołymi rękoma pokonywać potwory, ale swoje peleryny kupowali w secondhandach, brakowałoby...
Przeczytane:2023-09-08, Ocena: 4, Przeczytałem, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023,
Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ chciałam coś szybkiego i nie wymagającego. I taka właśnie była.
Jest to powieść graficzna, więc jest to bardzo szybka rozrywka.
Była trochę chaotyczna. Dużo się w niej dzieje.
Brakowało mi rozwinięcia historii z tatą Alix.
Książka jest słodka, ale nie chwyciła mnie za serce.