Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl

Choć nazywa siebie ,,pierwszym komediantem kraju" i kokieteryjnie stwierdza, że ,,oprócz tego Ferdka, to chyba niewiele w życiu zagrał", Andrzej Grabowski dobrze zna swoje różnorodne możliwości. Występował w kabarecie, grał w wielu w filmach i spektaklach teatralnych, nagrał cztery płyty z piosenkami (sam też je pisze), jest także jurorem w ,,Tańcu z gwiazdami". Dodatkowo okazuje się doskonałym gawędziarzem, w jego historii jest miejsce na śmiech, smutek, wódkę, piękne kobiety, nostalgię i sztubackie wygłupy.

Opowieść o dzieciństwie w rodzinnej Alwerni uzmysławia, że po ponad sześćdziesięciu latach niesforny chłopak z małego miasteczka wciąż w Grabowskim siedzi i ma się całkiem dobrze. Niezwykła wrażliwość aktora, skrywana za żartami komedianta, doskonale wybrzmiewa między wierszami opowieści o jego życiu.

,,Gdyby pan Grabowski w Stanach Zjednoczonych był tak popularny i rozpoznawalny, jak jest w Polsce, latałby na plan własnym odrzutowcem albo helikopterem. Grałby tylko w najlepszych produkcjach. Tylko tu, w Polsce, może się zdarzyć to, że przez udział w serialu Świat według Kiepskich jest eliminowany z innych produkcji." Odparował Jerzy Bogajewicz, reżyser filmu ,,Boże Skrawki", gdy podczas festiwalu filmowego w Gdyni zapytano go, jak mógł zaangażować człowieka, grającego w kretyńskim serialu?

Informacje dodatkowe o Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl

Gdybym powiedział, że marzyłem o nagraniu płyty w moim życiu - skłamałbym. Wszystko jest dziełem przypadku i tego, że lubię obcować z twórczymi ludźmi.

Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl - opinie o książce

"Barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów."

Gdy jesienią ubiegłego roku zobaczyłam zapowiedź tej książki, to chciałam ja dostać w świątecznym prezencie. Co prawda zaszło jakieś nieporozumienie i owszem otrzymałam biografię, ale zupełnie inną. Jednak trafiła do mnie z małym opóźnieniem i przeprosinami. Warto było czekać. Jakiś czas temu oglądałam w telewizji program nagrany w Alwerni z Andrzejem Grabowskim i jego bratem Mikołajem. Już wtedy zachwyciłam się tym miastem jak również opowieściami obu braci. Andrzej początkowo nie chciał być wcale aktorem, ale podobało mu się studenckie życie Mikołaja.

"Nie chciałem być aktorem, tylko studentem Szkoły Teatralnej, poznawać aktorki i pić wódkę z kolegami."

Pan Andrzej Grabowski jest jednak bardzo utalentowanym i wszechstronnym aktorem teatralnym i filmowym oraz świetnym kabareciarzem a nawet piosenkarzem. W naszym kraju większość ludzi zna go tylko z jednej roli, gdyż bardzo łatwo go zaszufladkowano jako Ferdka Kiepskiego. Reżyser Jerzy Bogajewicz powiedział, że "Gdyby pan Grabowski w Stanach Zjednoczonych był tak popularny i rozpoznawalny, jak jest w Polsce, latałby na plan własnym odrzutowcem albo helikopterem. Grałby tylko w najlepszych produkcjach. Tylko tu, w Polsce, może się zdarzyć to, że przez udział w serialu "Świat według Kiepskich" jest eliminowany z innych produkcji." Lecz właśnie u nas taka praktyka szufladkowania aktorów stosowana jest od wielu lat.

"Już nie pamiętam, od którego momentu zacząłem lubić Ferdka. Nigdy go nie pokochałem, ale teraz patrzę na niego z wielkim sentymentem."

Ta biografia jest tak wciągająca jak dobry sensacyjny kryminał, miałam tylko trochę przejrzeć, lecz jak zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać do samego końca. Poznajemy bliżej dzieciństwo i młodość pana Andrzeja, początki kariery, ważniejsze wydarzenia z jego życia. Poznajemy jego wspomnienia oraz marzenia związane z rodzinną Alwernią. Książka podzielona jest na rozdziały mówiące o jego filmach, piosenkach i innych produkcjach. Poznamy również jego rodzinę. Jest tu również spora dawka humoru, takiego szczerego nie wymuszonego. Mam już ściągnięty audiobook z tą książką, którą chętnie "przeczytam" w wersji słuchanej, którą czyta właśnie pan Andrzej Grabowski, z pewnością będzie to równie dobry relaks. Jednak książka ma tę przewagę nad audiobookiem, że można obejrzeć w niej wiele fotografii z życia i pracy twórczej pana Andrzeja Grabowskiego. Są idealnym dopełnieniem tej lektury. Z pewnością włożono bardzo dużo pracy w stworzenie tej biografii.
Ta biografia jest tak lekka w czytaniu a jej tytuł jest bardzo trafiony, lubię bardzo właśnie ten utwór.

"Jestem jak motyl przesadnie zmęczony
I głowa co nieco się chybie
Alkohol ma dobre, ale też złe strony
Do wniosku dochodzę w niedzielę przy stole..."
Polecam.

Bardzo przyjemna książka, opowiada o wielu rolach w teatrze, filmie i serialach, często z dużym dystansem.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;