Książka omawia najważniejsze kierunki współczesnych badań nad oceną wiarygodności zeznań świadków i prezentuje syntetyczny opis aktualnego stanu wiedzy. lektura będzie źródłem cennych, sprawdzonych empirycznie i użytecznych wskazówek przydatnych zarówno w praktyce prawniczej, jak i psychologicznej.
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2015-09-04
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 181
Uzasadnienie kontrowersyjnej obecnie tezy o interkulturowości prawa karnego i dyskursu prawniczego stanowi doniosłe wyzwanie współczesnych państw demokratycznych...
Przeczytane:2019-03-10,
Bardzo ciekawa psychologiczno-prawnicza pozycja.
Jakiekolwiek rozpatrywanie zagadnień zamieszczonych w tej książce jest tematem tak szerokim, że nie dziwi wcale ilość publikacji, jakie się na ten temat ukazały. Aspekt psychologiczny zeznań, analiza ich prawdziwości, fałszu... temat arcyciekawy ;) Ale i wcale niełatwy do rozgryzienia, o czym można przekonać się choćby na podstawie tej książki.
Ludzki umysł potrafi wiele. Z książki Pana Wojciechowskiego wniosek najważniejszy można wysnuć taki, że umysł człowieka potrafi jednakowo dobrze mówić prawdę, jak kłamać. Sztuka i cały szkopuł w tym, żeby dociec co jest prawdą, a co nie ;) Wojciechowski szalenie fachowo i skrupulatnie przedstawia na kolejnych stronach metodologię problemu, założenia teoretyczne, przechodząc stopniowo do sedna książki, którym są trzy najbardziej znane metody psychologicznej analizy zeznań świadków. Ciekawe... Naprawdę bardzo ciekawe. Ciekawe tym bardziej, że autor idzie też krok dalej, dokonując oceny metod analitycznych służących do oceny zeznań, wskazując te najbardziej przydatne i skuteczne. Całość zaś wzbogacając o mnóstwo użytecznych na tym polu wskazówek.
Książka nie jest może łatwa, dla kogoś niezainteresowanego tematem - być może nudna, jednak swoją wartość ma. Zwłaszcza z psychologicznego punktu widzenia - wszystko bowiem, co związane z ludzkim umysłem i jego mechanizmami jest szalenie wciągającym tematem :)
Polecam :) Przede wszystkim adeptom prawa, psychologii, jak i wszystkim tą tematyką zainteresowanym.
Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.
Recenzja znajduje się także na moim blogu:
https://cosnapolce.blogspot.com/2018/02/analiza-i-ocena-zeznan-swiadkow.html