Michał Sumicz, dziecko robotniczej rodziny, wcześnie podejmuje pracę w fabryce. Gdy ją traci, pod wpływem kolegi rozpoczyna współpracę z komunizującymi działaczami związkowymi, co doprowadza do jego aresztowania i kilkuletniego więzienia. Po wyjściu na wolność podejmuje na nowo działalność społeczną i polityczną. Wychowany w duchu patriotyzmu i oddania „sprawie”, podczas II wojny światowej włącza się w działalność konspiracyjną. Jego przeżycia z pobytu na Pawiaku pozostawiają niezatarte wrażenie.
Po wojnie, z polecenia władz komunistycznych, aktywnie uczestniczy w odbudowie kraju i rozwoju społeczności lokalnej niewielkiego miasteczka. W swojej działalności stara się być uczciwy i ma na względzie przede wszystkim dobro społeczne. Razi go hipokryzja działaczy partyjnych i funkcjonariuszy UB. Sam jednak, pod wpływem dawnego kolegi – szefa miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa, zaczyna usprawiedliwiać stosowane metody jako konieczne dla budowy nowego ustroju. Jaki będzie tego skutek? Po Październiku’56 i powrocie z więzienia z trudem się adaptuje do nowych warunków. Osamotniony nawet we własnej rodzinie, niemający przyjaciół, kontempluje, w dręczących go na szpitalnym łóżku wspomnieniach, liczne epizody ze swojego życia. Podkreślić należy, że debiutancka powieść autora odznacza się znaczącymi walorami literackimi. Należą do nich bogate opisy sytuacji oraz przeżyć i stanów emocjonalnych bohatera, a także oryginalna konstrukcja fabuły.
Autor ma nadzieję, że opowiedziana historia zainteresuje czytelników zarówno starszych, którym przypomni warunki życia w powojennej Polsce i pozwoli skonfrontować opis z własnymi doświadczeniami, jak i młodych, a być może poruszy chociaż jedno sumienie.
Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 148
Język oryginału: polski